Praha - Předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka v pátek požádal šéfku dolní komory parlamentu Miroslavu Němcovou (ODS), aby se pokusila přeložit mimořádnou schůzi ke kauze ProMoPro na červen. Schůze je svolaná na 5. května, pravděpodobně se jí ale nezúčastní ministr obrany Alexandr Vondra (ODS).
"Dozvěděl jsem se, že se ministr Vondra v důsledku zdravotních komplikací s největší pravděpodobností nebude moci zúčastnit mimořádné schůze, kterou předsedkyně sněmovny svolala na čtvrtek 5. května," uvedl v pátek Sobotka.
Sociální demokraté přitom na mimořádné schůzi chtěli řešit kauzu společnosti ProMoPro a ministra obrany Vondry. Kauza se týká předražených zakázek, které společnost získala během českého předsednictví EU.
"Požádal jsem proto předsedkyni sněmovny, abychom se pokusili nalézt řešení, jak tuto schůzi posunout na začátek června, kdy bude probíhat i schůze řádná," vysvětlil Sobotka a dodal, že by měl mít Vondra dostatek času na vyřešení svých zdravotních potíží. Předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová svolala mimořádnou schůzi na 5. května od 18.15.ČSSD chtěla kauzu společnosti ProMoPro a ministra obrany Alexandra Vondry (ODS) řešit už dříve, sněmovna však nepřijala program mimořádné schůze.V kauze ProMoPro se jedná o předražené zakázky, které společnost získala bez výběrového řízení během českého předsednictví Evropské unii. Některé informace naznačují, že někdejší ministr pro evropské záležitosti Vondra musel o kontroverzní zakázce vědět. Celou věc vyšetřuje policie.Ministerstvo financí zpochybnilo vyplacení asi 240 milionů korun z celkových 525 milionů korun, které firma ProMoPro od Úřadu vlády získala. Z toho asi 135 milionů korun skončilo v Rakousku na účtu firmy Deeside Service Solutions, dalších 44,8 milionu korun na soukromých účtech majitelů společnosti ProMoPro, manželů Veselých, a 61 milionů byl předloňský zisk ProMoPro.
Související
Sliby, chyby? Sobotkovský obrat premiéra Fialy je výrazem odpovědnosti
ČSSD si před 30 lety zvolila Zemana. Současné vedení připomíná správce konkurzní podstaty, říká politolog Bureš
Bohuslav Sobotka , Poslanecká sněmovna
Aktuálně se děje
včera
Počet podezřelých případů nákazy ebolou se blíží k tisícovce
včera
Otevření Hormuzského průlivu, konec americké blokády. Co obsahuje dohoda, o níž jedná Írán s USA?
včera
Dohoda s Íránem dnes nebude. Podle Teheránu za to mohou USA
včera
Po Američanech se začínají bát z možného nepostupu i Švédové. Němci naopak stále živí naději
včera
„Oto, zabal to.“ Prahou prošly tisíce demonstrantů, žádají konec Klempíře
včera
USA v Íránu naráží na zásadní překážku: Mírovou dohodu musí schválit Modžtaba Chámeneí
včera
Trump opouští partnery a mění americké priority. Z Tchaj-wanu dělá druhou Ukrajinu
včera
Macinka vystoupil v novém studiu u Moravce. Úvahy o odvolání Klempíře rázně odmítl
včera
OBRAZEM: Hejtman označil sudetské Němce za krajany. Nepožadujeme navrácení majetků, zaznělo na sjezdu
včera
S Íránem jsme dosáhli významného pokroku, zní z USA. Teherán nadšení mírní
včera
Putin odpálil raketu schopnou nést jadernou hlavici. NATO poslalo stíhačky do vzduchu
včera
Kyjev se v noci stal terčem rozsáhlého vzdušného útok
včera
Počasí bude nadále tropické, objeví se ale saharský prach
23. května 2026 22:46
OBRAZEM: Miss Czech Republic 2026 se stala Lucie Pisková
23. května 2026 21:14
Zelenskyj: Rusko chystá rozsáhlý útok na území Ukrajiny i na Kyjev, může použít raketu Orešnik
23. května 2026 19:56
Uzavřeme dohodu, nebo Írán totálně zničíme. Rozhodnu se do zítřka, prohlásil Trump
23. května 2026 19:50
Napínavý bratrský souboj. Česko-slovenské derby na MS v hokeji rozhodl svou bruslí kapitán Červenka
23. května 2026 18:40
Evropa se intenzivně chystá na situaci, kdy bude Trump pro NATO hrozbou
23. května 2026 18:04
Američané jsou na hraně nepostupu do čtvrtfinále. Dánové slaví první výhru na MS
23. května 2026 17:17
Trump stupňuje tlak vůči Kubě. Co tím sleduje a co je jeho cílem?
Vztahy mezi Spojenými státy a Kubou, které jsou už po celá desetiletí značně napjaté, prošly v posledních týdnech prudkým zhoršením. Washington obvinil ostrovní stát z ohrožení své národní bezpečnosti a uvalil na něj přísnou ropnou blokádu doprovázenou novými sankcemi. Celá situace navíc eskalovala ve chvíli, kdy americká justice vznesla bezprecedentní obvinění z vraždy proti bývalému kubánskému vůdci Raúlu Castrovi. Zatímco Spojené státy varují, že mírová dohoda s karibským státem je v tuto chvíli nepravděpodobná, Havana tvrdí, že si Washington vytváří podvodné záminky pro případnou vojenskou intervenci.
Zdroj: Libor Novák