Člen Berdychova gangu Šulej je na svobodě. Odjel zpět do Irska

Praha - Bývalý příslušník slovenské policejní zásahové jednotky a jeden z členů nechvalně proslulého Berdychova gangu Maroš Šulej je už víc než měsíc na svobodě a minulý týden se vrátil do Irska, kde má přítelkyni a dvě děti. Informuje o tom v pondělním vydání deník Právo.

Právě do Irska Šulej uprchl na přelomu let 2001 a 2002 poté, co policie začala rozkrývat zločiny skupiny kolem Davida Berdycha. V Dublinu si podle dostupných informací založil stavební firmu, v níž poté zaměstnal dalšího člena gangu Tomáše Půtu, který tam rovněž utekl před trestním stíháním na podzim roku 2003, píše Právo. Oba muže ale na základě evropského zatykače zadržela tamní policie v srpnu 2006. Irské soudy je vydaly ke stíhání do vlasti a v květnu 2008 oba skončili v českých věznicích. Šulej nakonec dostal za pomoc k loupeži a za krádež v rámci procesu kolem Berdychova gangu šestiletý trest. Podle Půtova advokáta Jaroslava Ortmana si Šulej odpykal pět ze šesti let trestu a soud ho před více než měsícem pustil za dobré chování na podmínku na svobodu. Jak Ortman dále v Právu uvedl, Šulej v pátek odletěl do Dublinu. "Myslím si, že to ví i policie, že jel zpět do Irska, on to nijak netajil a žádný zákaz vycestovat neměl," řekl Právu advokát, který se Šulejem po jeho propuštění několikrát mluvil. Šulej je přitom společně s Půtou a dalšími třemi muži od loňského října obviněn z tzv. loupeže století ze září roku 2002, kdy maskovaní lupiči přepadli vůz bezpečnostní agentury a sebrali z něj 154,2 milionu korun. Peníze se nikdy nenašly. Šulej s Půtou podíl na činu striktně odmítají, nicméně soudu se s největší pravděpodobností nevyhnou. Policejní vyšetřování je téměř ukončeno a v nejbližších týdnech by měla policie podat návrh na podání obžaloby, uvádí Právo. Je otázkou, zda by se Šulej v případě pravomocného odsouzení za podíl na loupeži století, kdy mu hrozí až patnáct let vězení, dobrovolně vrátil a jestli by české úřady nemusely už podruhé žádat Irsko o jeho zatčení a vydání do vlasti. "Mně tvrdil, že se určitě vrátí na začátek soudu v kauze loupeže století, aby se mohl osobně hájit," řekl Právu advokát Ortman.

Související

herečka Hana Vágnerová Rozhovor

Herečka Hana Vágnerová málem zemřela

Praha - V novém seriálu Expozitura září herečka Hana Vágnerová v roli policistky Terezy, která odhalí Berdychův gang. Seriál je založený na skutečných událostech, proto se na něj musela i tvrdě připravovat. V rozhovoru pro magazín DNES však otevřeně mluvila i o nejtěžším období svého života - kdy měla anorexii.

Více souvisejících

kauza: berdych

Aktuálně se děje

před 24 minutami

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 53 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

Španělsko se topí pod vodou. Video ukazuje, jak povodně zaplaví město za pár vteřin

Španělsko čelí ničivým záplavám, které si dosud vyžádaly přes dvě stě obětí a zanechaly desítky tisíc lidí bez domova či přístupu k základním službám. V reakci na tuto přírodní katastrofu španělský premiér Pedro Sánchez nařídil největší mírové nasazení vojenských jednotek v historii země.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy