Suverenita: Sociální karty jsou penězovod k soukromým bankám, Drábek by měl odstoupit

Praha - Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) by měl kvůli svému návrhu na zavedení sociálních karet odstoupit, prohlásila ve čtvrtek místopředsedkyně Suverenity – bloku Jany Bobošíkové (SBB) Marie Paukejová. Návrh označila za pokus nahrát peníze soukromým bankám a firmám.

"Sociální karty ministra práce a sociálních věcí jsou dalším výmyslem z dílny TOP 09, který povede k sociálnímu napětí a zoufalství občanů ČR. Jde o likvidaci fungujícího systému vyplácení důchodů a sociálních dávek. Zcela evidentně jde o další "penězovod" k soukromým firmám a bankám, kdy v konečném součtu stát nic neušetří," nešetřila kritikou Paukejová a dodala: "Po řadě hloupých a fatálních kroků pana Drábka nastal čas k jeho odstoupení, dokud zůstává v rezortu práce a sociálních věcí ještě kámen na kameni. Pane ministře Drábku, odstupte."

Zdůraznila, že systém sociálních karet je nepromyšlený a v závěru vyjde jeho uživatele draho. "Poplatky z provozu hloupého, nepromyšleného a drahého systému sociálních karet ponesou občané ve formě poplatků za vedení účtu, operace spojené s vedením účtu, jednorázový poplatek s vydáním karty a nekonečné cesty k bankomatům "vyvolené" banky," dodala místopředsedkyně SBB.

Drábek podle ní nezodpověděl, jak bude řešit situaci těch lidí, kteří mají na své důchody a sociální dávky exekuci. "Na tuto otázku zkušený energetik v rouše ministra práce a sociálních věcí neodpověděl vůbec. Není divu, pro občany klíčový resort proměňuje na soukromou firmu s velkými náklady na její vlastní provoz," podotkla Paukejová.

Obává se, že návrh přitíží zejména občanům z vesnic a obcí, kde je špatná dopravní obslužnost. "O nepohyblivých nebo špatně pohyblivých lidech Drábek raději nemluví," konstatovala místopředsedkyně SBB.

Její strana proto navrhuje, aby měl každý občan právo na to určit si, jakým způsobem mu má být důchod nebo sociální dávka vyplacena. 

Návrh na vyplácení důchodů prostřednictvím speciálních účtů v pondělí potvrdil šéf rezortu práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09). Každý penzista ke svému účtu dostane kartu. "Jde o druhou fázi projektu karty sociálních systémů, s níž se počítá od ledna 2013," řekl ministr s tím, že jakékoli výjimky nemají smysl. Jen pokud se do systému zapojí všichni důchodci, státu se podle Drábka podaří ušetřit až jednu miliardu korun na poštovném za složenky, jimiž se peníze posílají dnes.

Související

Soud, ilustrační foto

Šiška osvobozen v kauze firmy Atos. Mohl jen hučet do Drábka, řekla soudkyně

Soud dnes zprostil někdejšího prvního náměstka ministerstva práce Vladimíra Šišku i bývalé šéfy IT odboru Milana Hojera a René Pitáka obžaloby v kauze zneužití pravomoci ve prospěch firmy Atos. Obžaloba mužům vytýkala, že společnosti zadali zakázku bez výběrového řízení. Soudkyně se jich zastala s tím, že tehdejší vláda Petra Nečase (ODS) rozdala úkoly v takových termínech, které reálně nešly zvládnout. Verdikt není pravomocný.
Jaromír Drábek /TOP 09/

Žalobce zrušil stíhání exministra Drábka

Praha - Státní zástupce zrušil stíhání bývalého ministra práce Jaromíra Drábka (TOP 09) a jeho náměstka Vladimíra Šišky z přípravy dotačního podvodu a zneužití pravomoci při transformaci Fondu dalšího vzdělávání (FDV). Podle Šiškova obhájce Tomáše Sokola to znamená definitivní konec kauzy, v níž byli obviněni celkem tři lidé. Informuje o tom Ekonomický deník. Šiška byl trestně stíhán v několika dalších kauzách, loni mu odvolací soud snížil trest za zmanipulování zakázky na výplatu dávek na čtyři roky vězení.

Více souvisejících

Jaromír Drábek suverenita - blok jany bobošíkové

Aktuálně se děje

před 20 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Ilustrační fotografie.

EU zpřísňuje Ukrajincům podmínky pro dočasnou ochranu. Problém hrozí zejména mužům

Ukrajinským mužům, kteří nesplnili vojenskou povinnost, nastávají krušné časy. Pokud dorazí do některého z členských států EU, už nebudou mít nárok na udělení dočasné ochrany. Bylo totiž zveřejněno nové rozhodnutí Rady EU, které upravuje podmínky pro udělování dočasné ochrany a zároveň ji prodlužuje. Informovalo o tom ministerstvo vnitra.

před 5 hodinami

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Vlaky mezi Kolínem a Kutnou Horou zrychlí a přestanou ovlivňovat provoz na koridoru

Správa železnic podepsala smlouvu na rekonstrukci úseku mezi Kolínem a Kutnou Horou. Provedou ji společnosti STRABAG Rail, Elektrizace železnic Praha, EUROVIA CZ, EUROVIA Železniční stavby a GJW Praha, které podaly nejvýhodnější nabídku ve výši 1,656 miliardy korun. To je o více než pětinu nižší cena, než byl cenový strop. Vlaky mezi dvěma významnými centry středních Čech výrazně zrychlí, díky nové propojce se už nebudou blokovat se spoji na koridoru. Informovalo o tom ministerstvo dopravy. 

včera

Ilustrační fotografie.

Občanští demokraté představili kandidáty pro podzimní volby

Občanská demokratická strana dnes, do řádného termínu registračních úřadů, podala všechny nominace do podzimních senátních voleb. ODS navrhuje 14 kandidátek a kandidátů, nad rámec toho v zájmu udržení silné pozice ve třech obvodech kandidují osobnosti v koalici s jiným navrhovatelem a v dalších sedmi volebních obvodech mají kandidáti podporu občanských demokratů.

včera

Letní počasí

Morava hlásí poprvé přes 40 stupňů. Nejtepleji ale bylo v Plzni

Pondělní historické maximum pro Moravu a Slezsko vydrželo jen den. V úterý bylo ve Strážnici ještě o stupeň tepleji, hodnota dosáhla 40,9 °C. V Plzni dokonce úterní maximální teplota vystoupala nad 41 stupňů. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Musíme posílit hranice Evropské unie, napsala von der Leyenová do Madridu

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová vyzvala členské státy Evropské unie ke společným krokům poté, co desetitisíce migrantů v minulém týdnu pronikly z Maroka do španělské exklávy Ceuta. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy