Brno - KDU-ČSL se dostává po neúspěchu v parlamentu z defenzívy a mobilizuje před krajskými volbami v jednotlivých regionech své voliče. Agentuře Mediafax to v pondělí řekl předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.
"Úspěch v krajských volbách je pro nás otázkou života a další budoucnosti," řekl lidovecký předseda. Dodal, že strana po prohraných parlamentních volbách propustila šedesát procent zaměstnanců a funguje jen s minimálním aparátem. Měsíčně tak šetří asi milion korun a během letošního roku by měla dokázat splatit 13 milionů korun, plnou třetinu všech dluhů, které tradiční partaj má.
"Ze 100 procent jsme závislí na příspěvcích od státu. Máme 46 mandátů krajských zastupitelů, plnou třetinu na jižní Moravy. Úspěch v krajských volbách je pro nás doslova existenční záležitostí. Potřebujeme obhájit pozice nejméně padesáti krajských zastupitelů a dva senátorské posty," řekl agentuře Mediafax Bělobrádek.
Novou doktrínou strany by měla být kultura zodpovědnosti a etika solidarity, která podle lidoveckého šéfa v Česku chybí. "Chceme se důrazně přihlásit k principu odpovědné solidarity. Podpoříme ty, kdo jsou schopni se odpovědně postarat o své životy a zároveň jsou ochotni podělit se s druhými," řekl Belobrádek. Současnou neoliberální politiku vlády označil za příliš asociální, bez principů solidarity.
Na krajské úrovni se chtějí lidovci zabývat zejména školstvím, zdravotnictvím a sociálními službami. "Na Moravě půjdeme do krajských voleb samostatně, v Plzeňském a Královéhradeckém kraji postavíme středopravé uskupení," řekl.
Po francouzském vzoru dostaly regiony při přípravě voleb volnou ruku. "Nebudeme z Prahy diktovat, co mají v regionech dělat," řekl Bělobrádek.
Strana diskutuje také o změně názvu. Názory se liší. Bělobrádek proto vypracoval argumentář, ke kterému se budou lidé na místních konferencích vyjadřovat. "K případné změně sáhneme ale až po krajských volbách," řekl.
Související
Výborný skončí v čele lidovců. Na šéfa strany bude kandidovat Grolich
Vedení lidovců se sešlo kvůli výsledkům voleb. Také naplánovalo sjezd na jaro
Aktuálně se děje
před 49 minutami
Počasí na přelomu zimy a jara. Bude se oteplovat
včera
Čech ve Vídni kradl čokolády v supermarketu. Skončil v rukou policie
včera
První letošní útok. Medvědice na Slovensku napadla muže
včera
V Česku nadále probíhá epidemické šíření chřipky
včera
Policie vyšetřuje vraždu na ubytovně v Žamberku
včera
105 let od okamžiku, kdy americký lékař sám sobě vyoperoval slepé střevo. Proč to udělal?
včera
Češi se představili v v boulích i slopestylu. Ve skocích mezi ženami postoupila jen Indráčková
včera
Zemřel respektovaný hudebník Pavel Klikar
včera
Novinky o počasí. Sněžit má až do úterního dopoledne, platí varování
včera
Vláda rozhodla, kdo na postu předsedy Státního úřadu pro jadernou bezpečnost nahradí Drábovou
včera
Jaderné zbraně rezonují Evropou. Polsko zvažuje vlastní, Německo o nich jedná s Francií
včera
Vláda zamítla změny v důchodech. Dala zelenou supermoderní nemocnici
včera
Rubio v Mnichově odhalil, kolik na Ukrajině umírá ruských vojáků
včera
Kandidátem Motoristů na funkci ministra životního prostředí je poslanec Igor Červený
včera
Letadlová loď USS Abraham Lincoln dorazila na Blízký východ
včera
Starmer zahájil boj proti technologickým gigantům. Chce zastavit nekonečné rolování na sociálních sítích
včera
V Praze opět roste počet případů žloutenky
včera
Google čelí ostré kritice. Jeho umělá inteligence ohrožuje zdraví lidí
včera
Braathen získal pro Brazílii historické zimní zlato, Fernstädtová nakonec desátá
včera
Bude mít EU vlastní ICE? Lidskoprávní organizace bijí na poplach
Více než 70 lidskoprávních organizací vyzvalo Evropskou unii k odmítnutí nového plánu na zvýšení počtu deportací osob bez platného povolení k pobytu. Podle těchto skupin hrozí, že se veřejné služby a běžné komunitní interakce promění v nástroje tvrdého vymáhání imigračních zákonů po vzoru americké agentury ICE. Varují před vznikem systému založeném na sledování a raziích, které zasáhnou do každodenního života obyvatel kontinentu.
Zdroj: Libor Novák