Diag Human zkoušela v Lucembursku zabavit české dluhopisy

Praha - Více než 10 miliard korun za zmařený obchod s krevní plazmou se společnost Diag Human pokoušela na České republice získat v Lucebursku prostřednictvím dluhopisů. V pátek o tom informoval týdeník Ekonom s tím, že Česko v této zemi Beneluxu ale žádné dluhopisy nemá.

"Lucemburský exekutor začal žádat banky v Lucembursku o blokaci českých účtů. Cílem je pravděpodobně znemožnit platby bonusů ve prospěch zahraničních držitelů českých dluhopisů," uvedl Ekonom. Kvůli sporu společnosti Diag Human s Českou republikou začal exekutor v Lucemburku žádat tamní banky o obstavení zahraničních účtů České republiky.Týdeník Ekonom tvrdí, že má k dispozici dokumenty, které to prokazují. Exekutor měl jako první oslovit finanční ústavy KBL a BNP Paribas. Potvrzení o obstavení účtů má datum 12. října. "Z dokumentů plyne, že Diag Human si nárokuje částku přesně 419 734 449 eur, v přepočtu více než 10 miliard korun, jež firma po Česku požaduje v rámci arbitráže kvůli překaženému obchodu s krevní plazmou," dodal týdeník.O možném zabavení vybraného českého majetku rozhodl soud v Lucembursku už na začátku září, exekutor si dal ale měsíc na čas. Podle ministerstva financí se ale k ničemu nedostane. "Nemáme v Lucembursku žádné účty. A podnikáme všechny kroky, abychom minimalizovali škody pro Českou republiku," potvrdil náměstek ministra financí Jan Gregor.Zástupci Diag Human se k vývoji v kauze pro Ekonom nechtěli vyjádřit. Je však pravděpodobné, že s návrhy na obstavování účtů bude firma pokračovat. A to nejen u lucemburských bank, ale i v dalších zemích, na jejichž soudy se Diag Human na základě Newyorské úmluvy o uznávání cizích rozhodčích nálezů už obrátil - jde o Francii, Británii, Rakousku nebo USA."Tyto kroky by totiž mohly výrazně zkomplikovat, či dokonce znemožnit, výplaty pravidelných bonusů držitelům českých dluhopisů. A spíše než finančně mohou České republice ublížit ztrátou její reputace a důvěryhodnosti," dodal Ekonom."Já to vnímám jen jako další snahu Diagu Human šířit paniku a připravovat si půdu pro jednání o smíru," reagoval ředitel právního odboru ministerstva zdravotnictví David Kotris.Spor státu a společnosti Diag Human trvá již od počátku devadesátých let. Stát měl tehdy společnost poškodit při tendru na zpracovatele krevní plazmy. Zatím poslední výsledek arbitráže je z roku 2008, podle něj by měl stát firmě zaplatit bezmála devět miliard korun.Diag Human tvrdí, že tento rozhodčí nález už nabyl právní moci. Společnost argumentuje tím, že za stát odvolání proti verdiktu podepsali lidé, kteří k tomu neměli ze zákona oprávnění. Česká republika je přesvědčená o opaku, tedy že odvolání proběhlo řádně.Posun nastal v létě tohoto roku, kdy se Diag Human začal obracet na zahraniční soudy s žádostí o zabavení českého majetku.

Související

Ministerstvo financí

Ministerstvo financí hlásí vyšší poptávku po dluhopisech, prodaly se za 12,2 mld. Kč

Ministerstvo financí dnes ve třech aukcích prodalo státní dluhopisy za 12,2 miliardy korun. Poptávka investorů výrazně překročila nabídku, byli připraveni nakoupit dluhopisy za 27 miliard korun. Průměrný roční výnos se u všech typů nabízených dluhopisů pohyboval kolem 4,5 procenta. Vyplývá to z údajů České národní banky, která aukce zajišťovala.

Více souvisejících

dluhopisy kauza: diag human

Aktuálně se děje

před 31 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy