Praha - Volební preference sociální demokracie nadále klesají, i tak by to však stačilo na jasné vítězství ve volbách a zisk 29,6 procenta hlasů, naopak svou pozici potvrzují lidovci, kterým se přisuzuje zisk 5,7 procentního bodu. Vyplývá to z průzkumu společnosti SANEP, zveřejněného v pátek.
Pokles preferencí ČSSD je zřetelný. Zatímco nyní by strana získala 29,6 procenta hlasů, před měsícem přisuzoval průzkum největší opoziční straně 30,5 procenta hlasů, před dvěma měsíci to bylo dokonce 33,2 procentního bodu. Druhou nejsilnější stranou jsou podle aktuálního průzkumu SANEP i nadále občanští demokraté se ziskem 19 procent, oproti říjnu si tak polepšili o 0,2 procentního bodu. S necelými 15 procenty voličských hlasů obsadili třetí příčku komunisté, kteří si připsali oproti říjnu navíc 0,1 procentního bodu, a předstihli vládní TOP 09. Ta by získala v listopadu 13,5 procenta hlasů, o desetinu méně než před dvěma měsíci. Do Poslanecké sněmovny by se ještě probojovala KDU-ČSL se ziskem 5,7 procenta hlasů. Za branami sněmovny by naopak zůstaly vládní Věci veřejné. Ty by podle průzkumu získaly pouze 4,1 procenta.
Související
Jak funguje volební systém v Maďarsku? Patří k nejsložitějším na světě
Sněmovní volby by vyhrálo ANO. Problém by měl jeden z jeho partnerů
Aktuálně se děje
před 20 minutami
Írán tvrdí, že lodě v Hormuzském průlivu před útokem varoval. Británie tvrdí opak
před 1 hodinou
V Hormuzském průlivu dochází od rána k útokům na lodě. Situace je nejhorší od roku 1990
před 1 hodinou
Česko obnovuje dotace pro Agrofert
před 2 hodinami
Ukrajina obnovila čerpání ropy ropovodem Družba na Slovensko
před 3 hodinami
Proč Trump prodloužil příměří s Íránem? Za vším může stát zmatený Chameneí
před 4 hodinami
Trump opět otočil, prodloužil příměří s Íránem. Je to lest, myslí si Teherán
před 5 hodinami
Výhled počasí do poloviny května. Sucho se má prohlubovat
včera
StarDance může vypuknout. Složení párů už není tajemstvím
včera
Mužská bundesliga zažila premiéru. Poprvé klub vedla žena, stálou trenérkou se ale nestane
včera
Na pravou míru. Policie uklidňuje, přepadení ve Varech si někdo vymyslel
včera
První letošní tornádo bylo na Jičínsku. Meteorologové shánějí informace
včera
Vystrčil si stěžuje na nůž do zad od Babiše. Na Tchajwan poletí komerčním letem
včera
Alžbětu II. by dnešní svět znepokojoval, naznačil král Karel III.
včera
První detektivka vyšla před 185 lety. Vrahem v ní nebyl člověk
včera
Magyar zastaví vystoupení Maďarska z Mezinárodního trestního soudu. Vyslovil se pro zatčení Netanjahua
včera
Babišova vláda neposkytne letoun Vystrčilovi pro cestu na Tchaj-wan. Poklonkování Číně, tvrdí opozice
včera
Trump razantně odmítl možnost prodloužení příměří s Íránem
včera
Pohonné hmoty v úterý zdraží. Vláda zvýšila strop
včera
EU by mohla schválit 90miliardovou půjčku Ukrajině už ve středu
včera
Magyar měl první telefonický hovor s Ficem. Nadiktoval si podmínky, za jakých může spolupracovat se Slovenskem
Péter Magyar vedl telefonický hovor se slovenským premiérem Robertem Ficem. V rámci tohoto rozhovoru jasně vymezil podmínky, za kterých je ochoten jednat o budoucí spolupráci mezi oběma zeměmi.
Zdroj: Libor Novák