Nechápající Radek John: "Okolo MUS vznikla skandální a licoměrná tahanice"

Praha - Přehazování viny mezi ministerstvy zahraničí, financí a spravedlnosti kvůli pozdnímu jednání v kauze Mostecké uhelné společnosti (MUS) nechápe předseda Věcí veřejných Radek John. Pokud ministři nevěděli, kdo má konat, měli nadnést případ na vládě, řekl ve středu bývalý publicista.

"Jde o naprosto licoměrnou tahanici. Jako bývalý člen vlády vím, že pokud si nebyl kdokoli z těchto ministrů jist, měl možnost informaci o švýcarském vyšetřování přinést na vládu a zde dohodnout správný a včasný postup," uvedl John.Podle předsedy nejmenší vládní strany žádný ze stranických ministrů neměl informace o kauze dříve, než proběhla médii. "Považuji za skandální, že nikdo z ministrů či vedení VV nedostal tuto informaci. Neztratili bychom cenné měsíce. Určitě bychom okamžitě reagovali a hledali nápravu," myslí si o nerealizovaných minulých činech předseda.Sám údajně začal jednat, jakmile informace dostal. "Důkazem toho budiž má aktivita z pozice poslance, kdy jsem na základě informací z tisku na podzim tohoto roku obeslal ministerstvo financí otevřeným dopisem s výzvou, aby tento resort konal a využil všech možností, které připouští mezinárodní, české i švýcarské právo," uzavírá John.Švýcarský soud zamítl, aby se Česká republika připojila k žalobě v kauze Mostecké uhelné společnosti, a dostala tak zpět ukradené peníze (podle Švýcarů Česku vznikla škoda 3,4 miliardy). "Využijeme opravný prostředek," řekl dříve Lidovým novinám mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.Definitivním zamítnutím žádosti o připojení by stát přišel o jednu z možností, jak se k miliardám dostat. Přidat se mohl už v přípravném řízení, to ale propásl, i když ho na to švýcarské orgány několikrát upozorňovaly. Na to, že Švýcaři žádost ministerstva financí o připojení nyní odmítli, upozornil server Česká pozice. Podle něj švýcarský soud zkritizoval způsob, jakým české úřady od počátku komunikovaly.Stát prý nejevil o případ žádný zájem. V odůvodnění zamítnutí české žádosti soud píše, že během své snahy o navázání spolupráce na případu byli Švýcaři "posíláni od jednoho českého úřadu k druhému".Soud údajně též upozornil na to, že vyrozumění o možnosti připojit se dostalo Česko již v roce 2006, nikoli až letos v září, jak tvrdí české úřady, uvádí deník.Jakob řekl. že i kdyby nevyšlo odvolání, má stát ještě tři možnosti, jak se k penězům dostat - jednou je například civilní žaloba na náhradu škody. Vrchní státní zástupce Stanislav Mečl nechtěl zatím rozhodnutí Švýcarů komentovat. Tvrdí, že ani nemůže. "Tuto informaci může potvrdit pouze Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových," zdůvodnil Mečl.Letos v říjnu švýcarská prokuratura obžalovala z praní špinavých peněz a dalších finančních machinací v souvislosti s privatizací MUS šest Čechů a jednoho Belgičana. Šestice stíhaných Čechů ale obvinění označila jako vykonstruované. Jsou prý připraveni doložit, že zablokované peníze nepocházejí z majetku státu ani Mostecké uhelné společnosti.

Související

Radek John

ČSSD se musí omluvit Johnovi za označení tunelář

Praha - ČSSD se musí omluvit bývalému předsedovi Věcí veřejných Radkovi Johnovi za to, že ho strana v minulosti označila za tuneláře. Rozhodl o tom pražský městský soud, kde John na sociální demokraty podal žalobu.
Radek John

Radek John se stydí. Za policii a za...

Praha - Publicista, moderátor, spisovatel a exministr vnitra Radek John se stydí za českou policii i za své spoluobčany. Uvedl to v reakci na sobotní demonstrace proti islamizaci Evropy.

Více souvisejících

Radek John kauza mus

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pátek poděkoval maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi za jeho podporu, když uvedl, že by Netanjahua pozval do Maďarska i přes zatykač, který na něj vydal Mezinárodní trestní soud (ICC).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy