Klaus: Rád bych se mýlil, ale čeká nás těžký rok

Praha - Řada lidí je právem alergická na zmínku o reformách, přesto se bez dalších zásadních změn Česká republika v roce 2012 neobejde. Ve svém novoročním projevu to v neděli uvedl prezident Václav Klaus, který zdůraznil, že reformy musí být rychlé.

"Není bohužel vyloučeno, že se v nejbližších měsících problémy některých zemí ještě dále prohloubí a že se Evropa vrátí do recese. To by zasáhlo i nás. Byl bych rád, kdybych se v tomto svém dnešním, poněkud pesimistickém odhadu mýlil podobně, jak jsem se loni mýlil v odhadu optimistickém. Dvanáctý rok dvacátého prvního století patrně k nejlehčím patřit nebude," uvedl prezident s tím, že si sami zhoršujeme problémy "nedobrou společenskou atmosférou"."Náš úspěch či neúspěch stojí a padá především s výkonem každého z nás a také s fungováním či nefungováním našeho politického, ekonomického a sociálního systému. Ten vyžaduje další reformy," zmínil Klaus. "Vím, že už je na toto slovo spousta lidí alergická – a právem. Mnoho let bylo toto slovo zneužíváno tím, že se o potřebě zásadních změn pouze mluvilo," dodal prezident.DOKUMENT: Novoroční projev prezidenta Václava KlauseNezbytné reformyKlaus zdůraznil, že "pokud se nechceme dočkat opravdu bolestivých následků, musí se tyto změny provést co nejrychleji". Jako názorný příklad použil státní dluh. "Před deseti lety to bylo 345 miliard korun, dnes je to více než čtyřnásobek," vyčíslil prezident.

Podle hlavy státu se musí změnit nejen "detaily toho či onoho zákona o zdravotnictví, školství, penzijním nebo sociálním systému, ale bohužel i celý náš přístup". Prezident připomněl, že stejně tak jako jinde v Evropě, i v Česku lidé přijímají za samozřejmé, že se jejich nároky zvyšují automaticky a bez ohledu na vývoj ekonomiky."I když to lidé slyší neradi, politici musí občany o nezbytnosti opustit tento pohodlný, ale ničivý typ myšlení, co nejrychleji přesvědčit. Všechno další se od toho odvíjí," zmínil Klaus. Dostal se tak k letošním volbám do krajských zastupitelstev a do Senátu, kde varoval před nezodpovědností kampaní."Nedopusťme, aby vyvolaly další předhánění se v lehkomyslných slibech. Předvolební kampaně budou v každém případě významnou informací a pomohou ukázat, kdo a s jakými programy a s jakým stylem politického jednání k voličům přistupuje. Všímejme si toho pozorně," uvedl prezident.Hodnocení politické situace prezident shrnul do konstatování, že "žádné velké politické zvraty nenastaly". Připomněl, že ke slovu se kromě politiků dostali i "nátlakové skupiny" a že méně se dostávali ke slovu "ti méně hlasití¨". Koho tím myslel, ale Klaus nespecifikoval.Prezident podtrhl v novoročním projevu svůj názor, že vstup do České republiky do Evropské unie nenaplnil očekávání. Vytkl EU, že "řešení obřích dluhů některých evropských států se stále jen odsouvá do neurčita" a nevyloučil návrat recese do Evropy. Připustil, že něco takového by zasáhlo i Česko, zároveň by se v této prognóze ale podle svých slov rád mýlil.Ekonomickou situaci v České republice prezident označil za stabilní. "Není fráze říci, že v naší zemi žije spousta pilných, nadaných a pracovitých lidí. Právě tito lidé jsou zárukou naší budoucnosti. Dejme jim šanci a buďme jako oni. Jedině tak bude celý rok 2012 rokem dobrým a úspěšným," uzavřel prezident.Klaus připomněl i odchod Václava HavlaHlava státu ve své řeči připomněla také předvánoční úmrtí prvního prezidenta ČR Václava Havla. Všem lidem pak Klaus popřál, aby se jim vyhýbaly nemoci a nezdary.Pro Václava Klause byl letošní novoroční projev předposledním v jeho funkčním období.

Související

Více souvisejících

novoroční projev prezidenta reformy

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Dominik Feri

Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak

Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV. 

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump po volbách promluvil ve West Palm Beach na Floridě (6. listopadu 2024).

Přežijí jen ti nejbohatší? Před změnami počasí zavírají oči, na případné katastrofy se chystají po svém

Vítězství Donalda Trumpa představuje triumf politiky „bunkru na konci světa“, což je špatnou zprávou pro globální životní prostředí. Tento přístup vychází z myšlenky, že v době klimatických katastrof, vymírání přírody a narůstající nerovnosti je pro bohaté nejlepší šancí na přežití vybudování osobního útočiště, kde se mohou chránit před zoufalými masami. Jedná se o přežití těch nejbohatších, varuje server The Guardian.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Krůček od apokalypsy? Studená válka by nově zahrnovala tři strany, a byla by pořádně horká

S aktuálními hrozbami ze strany ruského prezidenta Vladimira Putina na Ukrajině, zrychleným programem zbrojení v Číně a americkou touhou po nadřazenosti, vyvstává podle serveru The Guardian základní otázka: Co by donutilo světové vůdce ustoupit od hrozící světové války?

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy