ROZHOVOR: Paroubek je král Kazisvět III, říká poslanec ODS Doktor

Praha - Největší překážkou snižování schodku České republiky, je předseda ČSSD Jiří Paroubek, řekl agentuře Mediafax poslanec Michal Doktor. Tvrdí, že šéf sociálních demokratů je schopný změnit názor o 180 stupňů a nedrží dohody.

Rep: Proč se nedaří dolní parlamentní komoře najít dohodu ohledně nutných úspor na snížení schodku státního rozpočtu?

M.D.: Protože dohoda musí existovat napříč politickým spektrem a postoj sociální demokracie je odvislý od toho, jak se ten který den vyspí předseda ČSSD. Včera ještě dohoda byla a on ji dnes zrušil.

Rep.: Předseda ČSSD Jiří Paroubek po čtvrtečním jednání s ostatními lídry stran a premiérem Janem Fischerem uvedl, že dohoda z Kramářovy vily podle něj byla jiná než ta dnešní. Má pravdu?

M.D.: Jeho dnešní chování je jen dokladem toho, jak je Paroubek nespolehlivý. Je schopný změnit názor o 180 stupňů a nedodržuje žádné dohody. Já odmítám hrát hru s králem Kazisvětem III., kterýžto naštěstí není z boží vůle král, a to jeho odvolávání se na konkrétní ustanovení jednoho zákona o podpoře v nezaměstnanosti vnímám jako snahu zborcení dohody, na kterou včera přistoupil.

Rep.: Předseda ČSSD se odvolává na to, že ostatní strany nedodržují dohodu nesnižovat podporu v nezaměstnanosti, což je pro něj klíčové. Je to jeho postoj, nebo to po něm požaduje poslanecký klub?

M.D.: Paroubek učinil ze členů klubu ČSSD terče na Matějské pouti. Členové klubu jsou díky jeho náladovosti den po dni terčem kritiky zevnitř sociální demokracie i od veřejnosti, takže tady je spíš klub obětí předsedy strany než naopak.

Rep.: Na čtvrtečním zasedání budou strany hledat pozměňovací návrh k úspornému balíčku, na kterém se shodnou všichni. Jak podle vás bude vypadat?

M.D.: Já vycházím z té včerejší dohody. To co se dohodlo v Kramářově vile, by mělo být směrodatné a není zde důležitý názor jednotlivce ale váha dohody, a tak by k tomu měl taky přistupovat Paroubek a jeho sociální demokracie.

Rep.: O co předsedovi ČSSD jde?

M.D.: Paroubek hraje ještě hru navíc. Sociální demokraté celkově hrají politickou projekci, a zatímco se tváří, že jim jde o voliče, jde jim o to, zachovat tu pupeční šňůru mezi státním rozpočtem, respektive jeho výdajovou stránkou, a svými voliči.

Rep.: Premiér Jan Fischer ve svém projevu řekl, že bude-li schodek větší než 164 miliard korun, odstoupí ze svého postu. Je to oprávněný požadavek?

M.D.: Podle mě je nešťastné říkat nějaká čísla. Pokud bude schodek 164,5 miliardy a on odstoupí kvůli půl miliardě, tak je to zvláštní, ale jeho postoj celkově chápu. Pokud ovšem odstoupí kvůli nějaké dané cifře, získá jeho krok zcela jinou symboliku a celé to ztrácí "racio" dělat deficit co nejnižší.

Rep.: Způsobilo by Fischerovo odstoupení další destabilizaci země?

M.D.: Samo o sobě by to nevadilo, ale v kombinaci: ekonomická krize a doznívající ústavní krize by odstoupení premiéra mohlo mít rozhodně nepříznivý dopad.

Rep.: Co je největším rizikem pro Českou republiku nyní?

M.D.: Největším rizikem je to, že by se zhoršil pohled na Českou republiku coby dlužníka. Každý další negativní impuls pro zahraniční investory a kupce dluhopisů České republiky by měl určitě své finanční náklady, například navýšení úroků dlužných částek. Navíc by to mohlo ovlivnit úroky i pro soukromé subjekty.

Rep.: Co je podle vás největší chybou Janotova úsporného balíčku?

M.D.: Mně na něm nejvíce vadí, že nemá žádnou filosofii. Je to pouze údržba a jakési látování děr a také mi vadí ta malá ambice šetřit více na výdajích a nevytahovat peníze na daních, to by mělo být naopak. Na druhou stranu naprosto souhlasím s prohlášením ministra financí o tom, že tato Poslanecká sněmovna již po mnoho let zpět rozdávala peníze v situacích, ve kterých to dělat neměla a v řádech, ve kterých to bylo neomluvitelné, mám na mysli například 70 miliard před volbami v roce 2006.

Související

Více souvisejících

Michal Doktor

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy