Naivka Engel naletěl vládě! Nesplnila sliby lékařům, lhala

Praha - Předseda Lékařského odborového klubu a svazu českých lékařů Martin Engel byl hostem pořadu Dvacet minut Radiožurnálu, kde vyjádřil své rozhořčení a zklamání nad dnešní situací, v níž nedošlo ke slibovanému desetiprocentnímu navýšení mezd zdravotníků.

Je to přesně rok, co ministerstvo zdravotnictví podepsalo s odboráři memorandum, v němž slíbilo navýšení mezd lékařům o deset procent od ledna 2012. To se podle Martina Engela nestalo. „Celá vláda pro mě neplní slib. To, co se nyní děje, je nedůstojné, čiré zklamání.“K napětí podle Engela přispívá i fakt, že premiér, s nímž odbory požádaly o schůzku už v listopadu, nebyl schopen během tří měsíců odpovědět. Přitom zdravotníci chtěli premiéra informovat o vzniklé situaci, jak se jeví z jejich pohledu. Přestože v loňském roce podle slov Engela chtěl premiér své slovo dodržet, nyní to tak nevypadá.

Ministerstvo zdravotnictví, kraje a žádné platové navýšeníZvýšení platů o deset procent neproběhlo plošně, jak bylo před rokem slibováno. Ministerstvo zdravotnictví je totiž zřizovatelem jen menší části zdravotnických zařízení a navíc nedisponuje žádnými reálnými prostředky, jak donutit krajské nemocnice, aby zvýšení platů k letošnímu roku dodržely. Tato skutečnost byla podle moderátora Martina Veselovského známa už v době podepisování memoranda.„Ano, ale my jsme celý podzim upozorňovali na jinou skutečnost. Tehdy v únoru 2011 jsme nepředpokládali nárůst spodní hranice DPH. To je celý problém. Ministr Heger se nezasadil o to, aby ceny léků nebyly navyšovány. Zdravotnictví je jako školství. Nemůže si promítnout zvýšenou cenu DPH do ceny výrobků.“Druhým problémem, který navyšování mezd lékařů zastavil, byla změna systému na vyplácení mezd. Zatímco od března minulého roku fungoval na principu, že peníze šly jednotlivým lékařům, nyní se to podle slov Martina Engela řeší v rámci budgetu, tj. balíku, v němž se nerozlišuje, na co které peníze jdou. „Tento systém je zcela nepřijatelný. Opustil se systém, který byl transparentní,“ rozčilovat se Engel.Východisko vidí předseda LOK-SČL v nutnosti zákona o odměňování. Pokud podle něj vláda myslí své politické kroky vstříc lékařům skutečně vážně, přistoupí na jednání o zákonu o odměňování, který například zavedla i Slovenská republika.

Exodus lékařů a věkový průměr nad 60 letPodle Martina Engela se odchod lékařů do zahraničí nezastavil. Především jde o odchod mladých lékařů, tzv. elévů, kteří ihned po vystudování lékařské fakulty odcházejí do ciziny, v drtivé většině do sousedního Německa. „Je potřeba, abychom si nalili čistého vína, on ten obrovský exodus pokračuje. Když se podíváme na věkový průměr českých lékařů, jsme na 60 až 70 letech. To je tikající bomba. To je horší než to, jestli nám někdo přidá nebo ne.“Nutnost zastavit odchod mladých a talentovaných lékařů je pro Martina Engela priorita, kterou je nutné usilovně řešit. A právě odchod lékařů opět souvisí s nízkým základním platem. Je proto podle jeho slov potřeba navrátit medicíně prestiž a dostat mladou krev do nemocnic, která ale následně nebude pracovat na několik úvazků.Běžnou praxí dnes ve zdravotnictví je, že místo klasického placení přesčasů se zavedla dohoda o pracovní činnosti, což je podle předsedy lékařských odborových svazů druhá smlouva na stejnou práci. Při nízkém platu, který podle Engela lékaři mají, mnozí po službě chodí i do jiného zaměstnání. Na dotaz, zdali v případě, že vláda nebude plnit sliby, k nimž se zavázala v memorandu, přistoupí lékaři k akci Děkujeme, odcházíme, odpověděl: „Je to krajní řešení, ale možné to je.“

Související

Ilustrační foto

Covid: V Česku je nakaženo 1700 zdravotníků. Noste roušky, apeluje komora na veřejnost

Zdravotníků aktuálně nakažených covidem-19 je podle dat zveřejněných na webu České lékařské komory (ČLK) už skoro 1700, lékařů téměř 400, sester 700 a ostatních pracovníků 600. Od začátku epidemie jde více než 3600 lidí. Podle zdravotnických odborů je třeba omezit zbytnou péči. Nemocnice, hygienické stanice a sociální služby by měly oslovit bývalé zaměstnance, pomoci mohou i studenti lékařských fakult a zdravotnických škol.
Adam Vojtěch (ANO)

Odbory žádají pro zdravotníky růst platů o 15 procent, a to do tarifů. Vojtěch oponuje

Zdravotnické a lékařské odbory požadují pro příští rok růst platů ve zdravotnictví o 15 procent. Přidání chtějí do tarifů, tedy do základu výdělku. Stát by to mohlo podle odhadů asi 14 miliard korun. Na tiskové konferenci to dnes řekli předák Lékařského odborového klubu - Svazu českých lékařů (LOK-SČL) Martin Engel a šéfka odborového svazu zdravotnictví Dagmar Žitníková.

Více souvisejících

Martin Engel Odbory Vláda ČR

Aktuálně se děje

před 54 minutami

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Fico námluvami s Putinem riskuje. Jde o pověst Slovenska

Slovenský premiér Robert Fico riskuje izolaci Slovenska napříč západními spojenci a hraje riskantní hru, která spíše posiluje strategii šéfa Kremlu Vladimira Putina než cestu k míru. Zatímco EU drží více méně jednotnou linii vůči Rusku, Slovensko se vydává vlastní cestou, která může Bratislavu posunout na okraj evropské diplomacie a přiblížit ji k orbitu Moskvy.

před 1 hodinou

Počasí

Počasí: Česko ochromí námraza a náledí, varují meteorologové

Meteorologové varují před tvorbou námrazy a náledí, vyplývá z nejnovější výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Výstraha začne platit dnes v 18:00 a potrvá do sobotních 10:00. Meteorologové nicméně naznačili, že je možné očekávat vydání dalších varování i v příštích dnech. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Rusko je připraveno jednat s Ukrajinou na Slovensku, řekl Putin

Rusko hodlá usilovat o ukončení války na Ukrajině, kterou Moskva zahájila plnohodnotnou invazí do sousední země v únoru 2022. Prohlásil to ve čtvrtek ruský prezident Vladimir Putin, podle kterého by případné mírové rozhovory mohlo hostit Slovensko. 

před 7 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Sestřelení letu J2-8243 letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?

Ázerbájdžán ve čtvrtek vyhlásil den smutku za oběti letecké nehody v Kazachstánu, při níž zahynuly desítky lidí. Zatímco příčiny havárie letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines zůstávají nejasné, začínají se objevovat otázky ohledně možné role ruského protivzdušného systému v této tragédii. Agentura Reuters s odkazem na několik anonymních zdrojů uvedla, že letadlo bylo údajně sestřeleno ruským obranným systémem.

včera

Pantsir-S

Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?

Pantsir-S (v kódu NATO: SA-22 Greyhound) je ruský systém protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu, který kombinuje raketové a kanónové zbraně. Je určen k ochraně strategických objektů, vojenských základen nebo jednotek před různými druhy leteckých hrozeb, jako jsou letadla, vrtulníky, řízené střely, bezpilotní prostředky (drony) a dokonce i raketové projektily. 

Aktualizováno včera

Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří

Ruská vláda varovala před šířením nepodložených „hypotéz“ o příčině pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines, při kterém ve středu v Kazachstánu zahynulo 38 lidí. K incidentu došlo u města Aktau, přičemž přežilo 29 z 67 lidí na palubě. Tragédie vyvolala spekulace, že havárii mohl způsobit zásah ruského systému protivzdušné obrany v čečenské oblasti. Ázerbájdžánské vládní zdroje pro Euronews následně potvrdily, že ruská střela země-vzduch skutečně způsobila středeční havárii letadla.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy