Praha - Předseda Lékařského odborového klubu a svazu českých lékařů Martin Engel byl hostem pořadu Dvacet minut Radiožurnálu, kde vyjádřil své rozhořčení a zklamání nad dnešní situací, v níž nedošlo ke slibovanému desetiprocentnímu navýšení mezd zdravotníků.
Je to přesně rok, co ministerstvo zdravotnictví podepsalo s odboráři memorandum, v němž slíbilo navýšení mezd lékařům o deset procent od ledna 2012. To se podle Martina Engela nestalo. „Celá vláda pro mě neplní slib. To, co se nyní děje, je nedůstojné, čiré zklamání.“K napětí podle Engela přispívá i fakt, že premiér, s nímž odbory požádaly o schůzku už v listopadu, nebyl schopen během tří měsíců odpovědět. Přitom zdravotníci chtěli premiéra informovat o vzniklé situaci, jak se jeví z jejich pohledu. Přestože v loňském roce podle slov Engela chtěl premiér své slovo dodržet, nyní to tak nevypadá.
Ministerstvo zdravotnictví, kraje a žádné platové navýšeníZvýšení platů o deset procent neproběhlo plošně, jak bylo před rokem slibováno. Ministerstvo zdravotnictví je totiž zřizovatelem jen menší části zdravotnických zařízení a navíc nedisponuje žádnými reálnými prostředky, jak donutit krajské nemocnice, aby zvýšení platů k letošnímu roku dodržely. Tato skutečnost byla podle moderátora Martina Veselovského známa už v době podepisování memoranda.„Ano, ale my jsme celý podzim upozorňovali na jinou skutečnost. Tehdy v únoru 2011 jsme nepředpokládali nárůst spodní hranice DPH. To je celý problém. Ministr Heger se nezasadil o to, aby ceny léků nebyly navyšovány. Zdravotnictví je jako školství. Nemůže si promítnout zvýšenou cenu DPH do ceny výrobků.“Druhým problémem, který navyšování mezd lékařů zastavil, byla změna systému na vyplácení mezd. Zatímco od března minulého roku fungoval na principu, že peníze šly jednotlivým lékařům, nyní se to podle slov Martina Engela řeší v rámci budgetu, tj. balíku, v němž se nerozlišuje, na co které peníze jdou. „Tento systém je zcela nepřijatelný. Opustil se systém, který byl transparentní,“ rozčilovat se Engel.Východisko vidí předseda LOK-SČL v nutnosti zákona o odměňování. Pokud podle něj vláda myslí své politické kroky vstříc lékařům skutečně vážně, přistoupí na jednání o zákonu o odměňování, který například zavedla i Slovenská republika.
Exodus lékařů a věkový průměr nad 60 letPodle Martina Engela se odchod lékařů do zahraničí nezastavil. Především jde o odchod mladých lékařů, tzv. elévů, kteří ihned po vystudování lékařské fakulty odcházejí do ciziny, v drtivé většině do sousedního Německa. „Je potřeba, abychom si nalili čistého vína, on ten obrovský exodus pokračuje. Když se podíváme na věkový průměr českých lékařů, jsme na 60 až 70 letech. To je tikající bomba. To je horší než to, jestli nám někdo přidá nebo ne.“Nutnost zastavit odchod mladých a talentovaných lékařů je pro Martina Engela priorita, kterou je nutné usilovně řešit. A právě odchod lékařů opět souvisí s nízkým základním platem. Je proto podle jeho slov potřeba navrátit medicíně prestiž a dostat mladou krev do nemocnic, která ale následně nebude pracovat na několik úvazků.Běžnou praxí dnes ve zdravotnictví je, že místo klasického placení přesčasů se zavedla dohoda o pracovní činnosti, což je podle předsedy lékařských odborových svazů druhá smlouva na stejnou práci. Při nízkém platu, který podle Engela lékaři mají, mnozí po službě chodí i do jiného zaměstnání. Na dotaz, zdali v případě, že vláda nebude plnit sliby, k nimž se zavázala v memorandu, přistoupí lékaři k akci Děkujeme, odcházíme, odpověděl: „Je to krajní řešení, ale možné to je.“
Související
Covid: V Česku je nakaženo 1700 zdravotníků. Noste roušky, apeluje komora na veřejnost
Odbory žádají pro zdravotníky růst platů o 15 procent, a to do tarifů. Vojtěch oponuje
Martin Engel , Odbory , Vláda ČR
Aktuálně se děje
před 54 minutami
Fico námluvami s Putinem riskuje. Jde o pověst Slovenska
před 1 hodinou
Počasí: Česko ochromí námraza a náledí, varují meteorologové
před 3 hodinami
Pohonné hmoty už dále nezlevňují. Expert naznačil, jaký bude vývoj cen v příštím roce
před 3 hodinami
Dvojnásobná vražda v rodině na Teplicku. Případ řeší policie, má podezřelého
před 4 hodinami
Michal Sadílek bude v Nizozemsku pokračovat i nadále. V Twente má pokračovat do roku 2026
před 4 hodinami
Druhý impeachment v Jižní Koreji. Pravomocí zbavili i náhradního prezidenta
před 5 hodinami
Válka v Ukrajině: Rusové v noci opět útočili. Zemřelo nejméně 6 lidí, tvrdé boje pokračují
před 5 hodinami
Část Česka trápí smog, varovali meteorologové
před 6 hodinami
Rusko je připraveno jednat s Ukrajinou na Slovensku, řekl Putin
před 7 hodinami
Předpověď počasí na příští týden
včera
Česko může fungovat bez ruské ropy, přesto ji dál nakupuje. MPO poukazuje na logistické překážky
včera
Rusko a Kazachstán se snaží bagatelizovat spekulace o sestřelení letadla
včera
Slib jsem splnil, zdražování skončilo a máme se lépe než loni, prohlásil Fiala v projevu
včera
Izrael bombardoval letiště v Jemenu ve chvíli, kdy se na něm nacházel šéf WHO
včera
Počasí: Meteorologové vydali varování před náledím
včera
O nás bez nás. Francie chtěla vyjednat mír s Ruskem, ale bez Kyjeva, tvrdí Lavrov
včera
Selhání protivzdušné obrany? Sestřelení ázerbájdžánského letounu připomnělo tragédii MH17
včera
Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?
včera
Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?
Aktualizováno včera
Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří
Ruská vláda varovala před šířením nepodložených „hypotéz“ o příčině pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines, při kterém ve středu v Kazachstánu zahynulo 38 lidí. K incidentu došlo u města Aktau, přičemž přežilo 29 z 67 lidí na palubě. Tragédie vyvolala spekulace, že havárii mohl způsobit zásah ruského systému protivzdušné obrany v čečenské oblasti. Ázerbájdžánské vládní zdroje pro Euronews následně potvrdily, že ruská střela země-vzduch skutečně způsobila středeční havárii letadla.
Zdroj: Libor Novák