Viewegh porazil bulvár! Lhali, vydělali a musí taky zaplatit

Brno - Ústavní soud v pondělí vyhověl stížnost spisovatele Michala Viewegha, kterého podle něj odškodnil bulvární deník Aha! za prokázané nactiutrhání mnohem méně, než spisovatel požadoval. Místo pěti milionů korun totiž Viewegh vysoudil od vydavatele bulváru jen omluvu a dvě stě tisíc korun.

Přední český romanopisec podal ústavní stížnost, protože se domnívá, že česká justice porušila právo na ochranu jeho osobnosti a svobodu projevu. Skutková podstata původního sporu spočívala ve skutečnosti, že vydavatel deníku Aha! zveřejnil článek dotýkající se Viewegha, který byl nepravdivý a hrubě zasáhl do jeho práv na ochranu osobnosti. Tento fakt konstatoval Městský soud v Praze a uložil vydavateli zaplatit spisovateli padesát tisíc korun. Vrchní soud v Praze pak pokutu navýšil na dvě stě tisíc korun, Viewegh však požadoval odškodné ve výši pěti milionů korun.Viewegh v ústavní stížnosti tvrdil, že nepřiznáním vysoké pětimilionové satisfakce porušily pražské soudy jeho právo na zachování osobní cti, dobré pověsti a na ochranu jména. Podle advokáta Tomáše Sokola česká justice porušila také Vieweghovo právo na ochranu před neoprávněným zasahováním do soukromého a rodinného života. "Vybočí-li publikovaný názor z mezí slušnosti, ztrácí pak charakter korektního úsudku a ocitá se mimo meze ústavní ochrany," konstatoval Ústavní soud. Tuto ochranu totiž podle něj nelze poskytnout informací, pokud byla motivována například touhou někoho poškodit. "V případě zlého úmyslu by měl soud odsudek nad tímto chováním vyjádřit právě výší peněžního zadostiučinění," zdůraznila soudkyně.

 Soudkyně Wagnerová zdůraznila, že "jistá část tisku má tendenci dávat přednost před fakty bombastickému prezentování skutečnosti. "Za takové jednání musí umět vydavatel nést následky, i když na tom má založenu samu podstatu svého podnikání," řekla Wagnerová.

Základním a určujícím faktem pro stanovení výše satisfakce pak musí být podle Ústavního soudu závažnost zásahu do intimních práv osobnosti člověka. "Není přitom důležité, zda se jedná o člověka veřejně známého nebo neznámého. Lidská důstojnost totiž představuje nejvyšší hodnotu českého právního pořádku," řekla soudkyně Wagnerová. Zpráva o údajném poměru Viewegha s Nelou Pavlouskovou vyšla v Aha! v roce 2004. Deník navíc nepodloženou informaci otiskl v době, kdy Vieweghova manželka čekala dítě. Spisovatel tvrdí, že dívku znal pouze jako svou žákyni a setkal se s ní jen ve třídě. Po otištění článku prý několik měsíců nebyl ve své kůži. Vadilo mu i to, že reklamu na článek vysílala několikrát televize. Informace se proto dostala nejen ke čtenářům Aha!, ale též k milionům televizních diváků. Spisovatel tvrdí, že nízké postihy neodrazují bulvár od zveřejňování nepodložených a nepravdivých zpráv. Viewegh míní, že se stal obětí komerčního zájmu tehdejšího vydavatele deníku Aha!, společnosti Ebika. V případě definitivní výhry prý Viewegh vysouzené peníze použije na konto, z něhož by mohli hradit soudní poplatky chudší umělci poškození bulvárem. Původní odškodnění prý však ani nepokrývá ani náklady na soudní řízení - ty dosáhly podle Viewegha dosud 400 tisíc korun. Pondělní verdikt týkající se vztahů a poměrů v českém mediálním světě vynesla místopředsedkyně Ústavního soudu Eliška Wagnerová. Pro soudkyni to bylo jedno z posledních veřejných vystoupení na půdě Ústavního soudu. Eliška Wagnerová totiž po naplnění svého desetiletého mandátu ve své funkci ústavní soudkyně v úterý končí.

Související

Jak to bude dál?

Michal Viewegh je na dně, odmítá psát knihy

Praha - Spisovatel Michal Viewegh se pomalu vrací do života po operaci prasklé aorty před čtyřmi měsíci. Přesto už není vše takové jako dříve. Špatně vidí, stěžuje si na výpadky paměti a nechce se mu psát. To vše prozradil v rozhovoru pro magazín MF DNES.

Více souvisejících

Michal Viewegh bulvár

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 35 minutami

před 1 hodinou

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

Česko se raduje z výsledků voleb v Moldavsku. Můžete se na nás spolehnout, vzkázal Sanduové Fiala

Maia Sanduová obhájila mandát moldavské prezidentky, což mnozí v Evropě vnímají jako významný krok k posílení demokratického a proevropského směřování Moldavska. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy