Praha – V České republice máme předražené volání a na posun k lepšímu to zatím nevypadá. To bylo hlavním tématem pořadu České televize Máte slovo v tomto týdnu.
Ve studiu vyjádřil svůj názor ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba, člen Rady Českého telekomunikačního úřadu Ondřej Malý, z Informačního institutu Petr Cibulka a europoslankyně Zuzana Roithová.
Byli pozváni i operátoři, ale všichni tři odmítli účast a to značně nevybíravým způsobem. Byli sprostí a arogantní, tak co od nich pak můžeme čekat při stanovování ceny za mobilní služby.
Zatímco u nás zaplatíme kolem tří tisíc za neomezené volání, v jiných zemích evropské unii se mají blaze. V Německu stojí neomezené volání v přepočtu kolem devíti set korun, v Polsku dokonce jen pět set korun. Vysoké ceny se netýkají jen volání, ale i datových služeb. V ČR máme pětkrát dražší mobilní internet než ve zbytku EU.
A čím to je? V zahraničí mají náročnější zákazníky, kteří hledají, kde by měli co lepší, operátoři si konkurují a především tam chrání spotřebitele.
Je tak patrné, že na nás notně „rejžují“. Za licenci každý z operátorů zaplatil jen 3,5 miliardy korun. Avšak za první čtvrtletí tohoto roku například T-Mobile měl zisk tři miliardy.
Ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba vidí řešení této situace ve vpuštění čtvrtého operátora na český trh. Ten by tu zavedl konkurenci, i když, jak mu oponují ve studiu, je také možné, že by se přizpůsobil jako před vodafone.
Základním problémem zůstává fakt, že zde nefunguje konkurence a trh je zakonzervovaný, který zde vidí i Cibulka. Český trh označuje za oligopol, neboť zde nesoupeří operátoři vyšší kvalitou služeb a nízkou cenou.
To, jestli je v České republice konkurenční prostředí, má prověřit analýza ČTÚ. Vždy to však s analýzou dopadlo stejně: máme konkurenční trh (kdo to asi zařídil, že byly takové výsledky?) nebo se analýza celá zrušila. Každopádně podle Malého by tato analýza měla být hotova a to na konci roku 2012.
Podle Martina Kuby současnou situaci musí prověřit Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, zda nedošlo mezi operátory k uzavření kartelové dohody. Dalším krokem k nápravě je zavedení dostatečné regulace Českým telekomunikačním úřadem a již zmiňovaný příchod dalšího operátora.
„U nás byla dlouhodobě zanedbávána podpora spotřebitelů,“ uvádí další důvod Zuzana Roithová. Jak prohlásil Malý „ ochrana spotřebitele je v rukou ČTÚ teprve od tohoto roku.“ Problém však vidí i v tom, že stát nemá žádnou relevantní politiku v oblasti telekomunikačních služeb.
Ačkoli za dnešní stav může značně ČTÚ, ministr Kuba nemůže odvolat ředitele úřadu Dvořáka, neboť ten by mohl být odvolán jen v případě pochybení, které by mu bylo možno prokázat u soudu
Roithová považuje za nezbytné, aby došlo i ke zprůhlednění nabízených tarifů. Kolikrát je totiž ve smlouvě napsáno něco miniaturním písmem, a přitom jde o důležitou informaci. Smlouvy jsou navíc přehnaně dlouhé a tak nepřehledné.
V právě odvysílaném pořadu Máte slovo si všichni skvěle notovali, jak se s drahým voláním musí něco udělat. Změnu k lepšímu tak budeme netrpělivě vyhlížet, když o ni hovořil ministr, europoslankyně, člen Rady ČTÚ… a ti by s tím mohli něco udělat!
Související
Je Brabec pod tlakem agrobaronů? U Jílkové se řešilo sucho a moderátorka dostala kytici
"Lidi, vzpamatujte se. Cestujte po Česku," apelovala u Jílkové seniorka
Máte slovo , Mobilní operátoři
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Francie v slzách. Zemřela Bernadette Chiracová
před 3 hodinami
Trump: Írán na dohodu o ukončení války nepřistoupil, ale nebude mít jinou možnost
před 4 hodinami
Den D pro Kosovo se blíží. Voliči v neděli určí směřování země, exprezidentka důrazně varuje
před 5 hodinami
Oficiální statistiky eboly klesají. Pozitivní to ale není
před 6 hodinami
Nevycházejte ven, slyšeli obyvatelé Petrohradu. Město čelí masivnímu ukrajinskému útoku
před 8 hodinami
Putin se vyjádřil k nabídce Zelenského na osobní setkání
před 9 hodinami
Mezi EU a USA bují spor o Bosnu a Hercegovinu. Odhaluje skutečné americké motivy na Balkáně
před 10 hodinami
Americké síly zaútočily na íránské radarové stanice, Teherán vyslal balistické rakety
před 12 hodinami
Předpověď počasí pro vodáky. Poslední dny zlepšily situaci
včera
Novinky v případu nálezu části těla na Sokolovsku. Padlo obvinění z vraždy
včera
Vybraní svěřenci Miroslava Koubka už jsou v USA. Vedle povinností zažívají i radosti
včera
Audit odhalil podivné výdělky bývalého prince Andrewa. Exministr ho zepsul
včera
Konec Knihovny Václava Havla ještě nemusí být definitivní, naznačil člen správní rady
včera
Policie má podezřelého z vraždy cizince. Dopadla ho elitní pražská mordparta
včera
Češi před MS zvládli americkou generálku s Guatemalou. Přes počáteční chyby vyhráli 3:1
včera
Tragické úmrtí dítěte na Příbramsku. Zasáhl ho elektrický proud
včera
Černý scénář se naplnil. Kvůli válce s Íránem trpí hlady miliony lidí
včera
Libanonský lídr se tvrdě pustil do Íránu. Teherán obvinil ze zneužívání
včera
Macron zvažuje, že pro upevnění vztahů s Trumpem vytáhne eso z rukávu
včera
Co způsobí super El Niño? Asie se chystá na devastační dopady extrémního počasí
Organizace spojených národů varovala, že se svět musí připravit na blížící se návrat klimatického jevu El Niño, který s sebou přináší nárůst globálních teplot a extrémní výkyvy počasí. Světová meteorologická organizace (WMO) uvedla, že pravděpodobnost vzniku tohoto silného přírodního jevu do září je 80% a do listopadu stoupá až na 90 %. Odborníci vyjadřují znepokojení zejména proto, že El Niño přichází v době probíhající změny klimatu způsobené člověkem, což může výrazně zesílit jeho dopady. Jedním z nejvíce ohrožených regionů bude Asie, kde intenzivní vlny veder a sucha vystaví obrovskému tlaku tamní zemědělství, energetické sítě a zásoby vody.
Zdroj: Libor Novák