Praha - Poslanci ve středu v prvním čtení projednali novelu zákona o dani z přidané hodnoty (DPH). Ta mění některá pravidla fakturace a snaží se vést boj proti daňovým únikům, řekl poslancům ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).
"Je to transpoziční novela, kterou jsme povinni zavést do národní legislativy některá pravidla týkající se například fakturace," uvedl normu Kalousek s tím, že se v úpravě počítá například se zrovnoprávněním papírových a elektronických dokumentů. "Velká část normy se věnuje také boji proti daňovým únikům z DPH. To je sice úžasná a fantastická daň, ale za předpokladu, že jsou všichni poctiví," řekl ministr financí s tím, že zdaleka ne všechny společnosti se poctivě chovají a proto je nutné zpřísnit podmínky. Norma má proto omezit úniky "garážových" společností, které se snaží "nakoupit a hned přeprodat", čímž dochází ke ztrátě na dani. Úpravy se týkají také správy daně, kde chce ministerstvo účinněji bojovat s úniky u DPH. Novinkou má být povinnost podat daňové přiznání elektronicky (výjimku budou mít pouze fyzické osoby s obratem do šesti milionů), rozšíření evidence údajů vedené pro daňové účely a úprava zdaňovacího období u nově registrovaných plátců.Novela má dále umožnit volbu převodu nemovitostí po zákonné lhůtě jako zdanitelného plnění, tato lhůta bude navíc místo tří let nově pětiletá. Norma mění pravidla pro změnu zdaňovacího období i stanovení důvodů a postupů pro zrušení registrace plátce správcem daně při závažném porušení povinností plátce vůči správě daní.Zákon zavádí také institut takzvaného nespolehlivého plátce. Jména takových osob mají být zveřejňovaná s tím, že příjemce plnění bude ručit za daň nezaplacenou poskytovatelem plnění. Úprava přijde do hry ve chvíli, kdy v okamžiku uskutečnění plnění bude veřejně známé, že pochází od takového nespolehlivého plátce.Další novinky přineslo připomínkové řízení. Na jeho základě mají daňové subjekty uvádět v přihlášce o registraci povinně své účty používané pro ekonomickou činnost. Použití jiných účtů než takto přiznaných má být nově důvodem pro to, aby příjemce plnění ručil za daň nezaplacenou poskytovatelem.
Poslanci ve středu návrh posunuli do druhé čtení, kde ho projednají výbory. Platit by mohl začít od začátku roku 2013.
Související
„Oškubali jste důchodce. Lhář, srab, chudák, nemáte koule...“ Opozice ve Sněmovně tvrdě šije do vládní koalice
ANO je suverénní, do Sněmovny by proniklo jen pět stran
Aktuálně se děje
včera
Revoluční verdikt: Facebook, Instagram a YouTube škodí zdraví. Způsobují závislost dětí na sociálních sítích
včera
Nevíme, co Trump vlastně chce, spolupráce uvízla na mrtvém bodě, říkají evropští lídři
včera
HRW: Izraelská armáda použila v obydlených oblastech jižního Libanonu bílý fosfor
včera
Nejmladší premiérka v historii Dánska končí. Mette Frederiksenová podala demisi
včera
Teherán zveřejnil svůj mírový plán. USA poslal podmínky, za jakých ukončí válku
včera
Fotbal v Karviné nad propastí. Primátor a šéf klubu zmizel, sponzor končí spolupráci
včera
Evropě hrozí v dubnu vážný nedostatek pohonných hmot a energií, varuje šéf Shell
včera
Narušení dopravy v Hormuzském průlivu může mít pro globální obchod hluboké následky, varují experti
včera
Podezřelí v případu z Pardubic. Kolují první informace o identitě zadržených
včera
Hormuzským průlivem proplouvají první tankery. Nepřátelské státy musí za průjezd zaplatit
včera
Novinky o počasí. Nového sněhu bude až 30 centimetrů, platí varování
včera
Válka v Íránu se propíše o peněženek Čechů. První velký dodavatel energií zdražuje
včera
„Oškubali jste důchodce. Lhář, srab, chudák, nemáte koule...“ Opozice ve Sněmovně tvrdě šije do vládní koalice
včera
Trump vyjednává jen sám se sebou, vzkazuje Teherán k dohodě. Válka s Íránem je nezákonná, přisadilo si Španělsko
včera
Diplomaté jsou skeptičtí: Trumpův mírový plán je rok starý, pro Írán byl těžko přijatelný
včera
Likvidace jaderného programu výměnou za konec sankcí. Unikly první detaily íránského mírového plánu
včera
Trump: Válku s Íránem jsme vyhráli. Teherán zoufale touží po dohodě
včera
NASA představila první konkrétní plány na kolonizaci Měsíce
včera
Počasí přinese sněžení do části republiky. Spadne až 20 centimetrů sněhu
24. března 2026 21:57
V Prachaticích se vraždilo na ubytovně. V případu je podezřelý cizinec
Kriminalisté se od nočních hodin zabývají případem vraždy na ubytovně v jihočeských Prachaticích. Podezřelým v případu je cizinec, útočit měl nožem. Okolnosti tragické události jsou předmětem vyšetřování.
Zdroj: Jan Hrabě