Praha - Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) volal kvůli kauze letounů CASA i policejnímu prezidentovi Petrovi Lessymu, uvedl na čtvrtečním jednání sněmovního výboru pro bezpečnost sám Lessy. Podle něj Kalousek hovořil o tom, že budou policisté "odstíhaní“, následně se za to omluvil.
Již dříve informovala média o tom, že měl Kalousek volat vyšetřovateli kauzy CASA Jiřímu Mazánkovi, který telefonát považoval za určitý nátlak.
Jak ve čtvrtek sdělil členům výboru pro bezpečnost policejní prezident, ministr financí kvůli kauze letounů CASA volal i jemu. "4. 7. 2012 jsem měl tři telefonáty během hodiny od ministra financí Miroslava Kalouska, kdy se mnou chtěl jednat o letounech CASA. Bylo tam naznačeno, že budeme všichni 'odstíháni' ve velmi krátké době. Poté se mi za ty výroky omluvil," prohlásil Lessy.
Ten se zároveň postavil za Policii České republiky. "Mohu říci, že řada policistů těmi výroky byla velmi znepokojena. Nejen ti, kteří se podílejí na šetření případu CASA. Ale narážky, že jsou naše manýry estébáckého charakteru, neudělaly dobré klima v naší policii," podotkl policejní prezident.
Podle něj by v roce 2012 a v demokratické společnosti neměly podobné výroky vůbec zaznívat. "Policie udělala velký krok dopředu," dodal Lessy s tím, že se však nenechají policisté žádným způsobem zastrašit či ovlivnit.
Související
Zchudneme s Američany, komentuje Kalousek nová cla. Ozval se i vlivný unijní politik
Trump hodil Ukrajinu přes palubu, zní od českých politiků. Fatální tlak pouze na oběť není snaha o dosažení míru, varoval Kalousek
Miroslav Kalousek , Petr Lessy , Kauza: Letouny CASA
Aktuálně se děje
před 17 minutami
S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum
před 1 hodinou
Merz na poslední chvíli mění plány. Nečekaně pojede kvůli Ukrajině do Bruselu
před 2 hodinami
Počasí o víkendu: V noci bude mrznout, přes den se citelně oteplí
včera
Pavel v úterý jmenuje Babiše premiérem
včera
Britský expert pro EZ: Globální potravinová bezpečnost bude stabilní, rizikem ale zůstává Putin
včera
Babiš oznámil, že se navždy vzdá Agrofertu
včera
New York Times podává žalobu na Pentagon a Hegsetha
včera
Letadlo se Zelenským pronásledovaly záhadné vojenské drony
včera
Je naprostá iluze věřit, že by Rusko mohlo na Ukrajině prohrát, prohlásil belgický premiér
Aktualizováno včera
Na Hrad dorazil Zůna, Šebestyán a Macinka. Jmenování Turka ministrem není pravděpodobné, řekl Pavel
včera
Macron tajně varoval evropské lídry: Existuje šance, že USA zradí Ukrajinu a Evropu
včera
Amerikou hýbe očkovací kauza: Po vakcíně zemřelo 10 dětí, tvrdí úřady. Důkazy ale nikdo nemá
včera
Král Karel III. pronesl vzácné prohlášení k Ukrajině. Odsoudil Rusko
včera
Zemřel světově proslulý kostýmní výtvarník Theodor Pištěk
včera
Co si myslí Evropané? Bojí se války a Trumpa vnímají jako nepřítele
včera
Eurovize čelí nejtěžšímu rozhodnutí v historii: Rozhodne, zda vyhodí Izrael
včera
Putin nezahálí. Po neúspěšném jednání o Ukrajině míří do Indie
včera
Cesta k míru na Ukrajině je nejistá, varuje Trump. Američtí vyslanci chystají setkání s kyjevským představitelem
včera
Proč rozhovory dosud nic nepřinesly? Putin na mír nespěchá, užívá si pocit, že se ho svět doprošuje
včera
Počasí na některých místech potrápí řidiče, avizovali meteorologové
Čtvrteční počasí může způsobit problémy v dopravě, zejména v brzkých ranních hodinách, upozornil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Výstraha sice nebyla vydána, ale na některých místech se může vyskytnout ledovka.
Zdroj: Jan Hrabě