Senát vrátil operátorům povinnost uchovávat detaily o komunikaci

Praha - Na své středeční schůzi senátoři bezproblémově schválili novelu o elektronických komunikacích. Ta znovu operátorům ukládá za povinnost uchovávat údaje o tom, kdo, odkud, s kým a po jakou dobu komunikoval, a to půl roku zpětně.

Navrhovaná úprava je rozdělena do pěti částí. Zákon o elektronických komunikacích novelizuje první z nich. Operátorům se má vrátit povinnost uchovávat a oprávněným orgánům poskytovat provozní a lokalizační údaje o elektronické komunikaci jejich zákazníků.

Data o provozu na síti jsou přitom zásadní například při prokazování počítačové kriminality. Údaje o poloze můžou pak posloužit během pátrání po majiteli mobilního telefonu, který je podezřelý z trestné činnosti. Operátoři budou muset nově ale také zavést přísnější technicko-organizační opatření k ochraně těchto citlivých informací.

Druhá část novelizuje ustanovení trestního řádu, které s elektronickou komunikací souvisí. Změna má zpřísnit podmínky pro získání povolení k zjištění provozních a lokalizačních údajů. Zavádí také povinnost zpětného informování operátorů, což funguje už například u odposlechů.

Bez zákonné úpravy by kriminalistům a dalším subjektům k 30. září letošního roku možnost požadovat takové údaje skončila. Původní ustanovení totiž Ústavní soud právě k tomuto datu ruší. Soudci měli za to, že podmínky pro získávání dat jsou definované jen obecně, proto se bude upravený paragraf vztahovat například jen na trestné činy se sazbou od tří let vězení výše.

Třetí a pátá část novely se týkají zákonného vymezení pravomocí Bezpečnostní informační služby a Vojenského zpravodajství. Norma doplňuje a zpřesňuje oprávnění zpravodajských služeb požadovat provozní a lokalizační údaje. Agenti by je měli nově dostávat za podmínek shodných s odposlechy.

Mezi pasáže věnované zpravodajským službám je vklíněná úprava zákona o dohledu v oblasti kapitálového trhu. Její součástí je přesnější vymezení účelu, pro který je Česká národní banka (ČNB) při výkonu dohledu nad kapitálovým trhem oprávněná požadovat provozní a lokalizační údaje. Autoři normy tu promítají princip proporcionality a subsidiarity, které vyžadoval Ústavní soud. ČNB má nově navíc žádat o písemný souhlas k poskytnutí dat předsedu senátu pražského vrchního soudu.

Novelu připravilo ministerstvo vnitra, kterému asistovaly rezorty spravedlnosti a průmyslu a obchodu.

Související

Předávání státních vyznamenání (28. říjen 2019)

Senát na státní vyznamenání nominoval 32 osobností

Senát na státní vyznamenání nominoval 32 osobností. Navrhl dnes ocenit předsedu Ústavního soudu Pavla Rychetského, neurochirurga Vladimíra Beneše nebo mikrobioložku Soňu Pekovou kvůli jejímu podílu na boji s koronavirovou epidemií. O ocenění rozhodne prezident Miloš Zeman.
Narozená miminka

Senát možná umožní uzákonění České komory porodních asistentek

Domácí porody by mohly do budoucna provádět porodní asistentky s nejméně tříletou praxí a kvalifikační zkouškou. Musely by být také zapsány v seznamu České komory porodních asistentek, které chce dát zákonný rámec skupina senátorů v čele s předsedou zdravotnického výboru Lumírem Kantorem (za KDU-ČSL). Proti návrhu, který dnes horní komora v prvním kole podpořila, má výhrady Unie porodních asistentek.

Více souvisejících

senát

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety

Ruský prezident Vladimir Putin se snaží zastrašit západní spojence eskalací konfliktu, tvrdí bývalý velvyslanec USA při NATO Ivo Daalder. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy