Senátoři schválili zákon o přímé volbě prezidenta, jen čtyři byli proti

Praha - Přestože v Senátu ve středu zaznívaly připomínky k nedostatkům zákona o volbě prezidenta republiky, zákon byl senátory schválen. Podpořilo ho 44 senátorů, čtyři byli proti.

"Tato norma je prováděcím zákonem, předvídaným ústavou. Zákon stanoví další podmínky při volbě i navrhování prezidenta, vyhlašování volby i jejich výsledků," vysvětlil již dříve ministr vnitra Jan Kubice (nez.).

Senátoři však i přes svou podporu zmínili některé nedostatky zákona. Jedním z problémů je podle nich například role mandátového a imunitního výboru Senátu, který by měl kontrolovat dodržování pravidel financování kampaní.

"V současné době na to výbor není připraven," řekl předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD). "V případě, že by nám byl navýšen rozpočet, můžeme tím pověřit specializovanou firmu," dodal. Pro tuto variantu byla i senátorka Soňa Paukrtová (BEZPP). Senátorka Alena Gajdůšková (ČSSD) byla zase pro kontrolu Nejvyšším kontrolním úřadem.

Žádné pozměňovací návrhy zákona však nezazněly a zákon byl tedy schválen tak, jak do Senátu dorazil z dolní parlamentní komory.

Poslanecká sněmovna zákon schválila bezproblémově 171 hlasy společně s pozměňovacím návrhem ústavně-právního výboru, který zavádí limity na prezidentskou kampaň. "Pozměňovací návrh pana poslance Bendy zavádí limity na kampaň, a to 40 milionů korun pro první kolo a dalších 10 milionů pro případné druhé kolo. Zavádí také povinnost zveřejňovat všechny výdaje do 60 dnů od voleb a zakazuje anonymní - tedy nepodepsanou - kampaň," přiblížil v dolní komoře Parlamentu ČR zpravodaj zákona Jeroným Tejc (ČSSD). Podle pozměňovacího návrhu také mají prostředky, které se nevyčerpají na kampaň, rozhodnutím kandidáta směřovat na dobročinné účely.

Návrh zákona o volbě prezidenta republiky, který je prováděcím zákonem k přímé volbě hlavy státu, však zavádí mnoho dalších novinek. Jak uvedl již dříve ministr vnitra, smyslem celého návrhu je provést na zákonné úrovni příslušnou vládní novelu Ústavy ČR.

Jedním z hlavních bodů návrhu je, že se petice s nejméně 50 tisíci podpisy stane jednou ze tří cest, jak nominovat kandidáta do přímé volby. Chybovost při namátkové kontrole 8 500 podpisů nesmí překročit tři procenta.

Související

Předávání státních vyznamenání (28. říjen 2019)

Senát na státní vyznamenání nominoval 32 osobností

Senát na státní vyznamenání nominoval 32 osobností. Navrhl dnes ocenit předsedu Ústavního soudu Pavla Rychetského, neurochirurga Vladimíra Beneše nebo mikrobioložku Soňu Pekovou kvůli jejímu podílu na boji s koronavirovou epidemií. O ocenění rozhodne prezident Miloš Zeman.
Narozená miminka

Senát možná umožní uzákonění České komory porodních asistentek

Domácí porody by mohly do budoucna provádět porodní asistentky s nejméně tříletou praxí a kvalifikační zkouškou. Musely by být také zapsány v seznamu České komory porodních asistentek, které chce dát zákonný rámec skupina senátorů v čele s předsedou zdravotnického výboru Lumírem Kantorem (za KDU-ČSL). Proti návrhu, který dnes horní komora v prvním kole podpořila, má výhrady Unie porodních asistentek.

Více souvisejících

senát

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety

Ruský prezident Vladimir Putin se snaží zastrašit západní spojence eskalací konfliktu, tvrdí bývalý velvyslanec USA při NATO Ivo Daalder. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy