Senát vrátil poslancům novelu napravující chybu v zákoně o státní sociální podpoře

Praha - Senát na své páteční schůzi vrátil novelu zákona, která napravuje chybu, kdy je zamezený souběh vyplácení rodičovského příspěvku s příspěvkem na péči pro postižené děti do sedmi let, zpět dolní parlamentní komoře. K úpravě senátoři připojili pozměňovací návrhy.

První pozměňovací návrh ústavně-právního výboru v zákoně opravuje několik formálních chyb. "Nemění se tím žádný věcný obsah návrhu," ujistil přítomné Miroslav Nenutil (ČSSD).

Druhá změna, kterou předložila senátorka Božena Sekaninová (ČSSD), navrhuje bezplatné využívání karty sociálních systémů.

Poslanci ČSSD v rámci novely zákona o státní sociální podpoře navrhli společnou výplatu rodičovského příspěvku i příspěvku na péči u zdravotně postižených dětí až do sedmi let věku, bez ohledu na míru závislosti.

"Chceme vyřešit problém, který nový zákon vytvořil u pěstounských rodin. Paradoxně totiž nyní mohou rodiny se zdravými dětmi pobírat rodičovské příspěvky vyšší než pěstouni se zdravotně postiženým dítětem," uvedla jedna z předkladatelů, poslankyně Milada Emmerová (ČSSD).

Autoři návrhu uvádějí, že rodinám s postiženým dítětem se hranice pobírání rodičovského příspěvku snížila na tři roky bez možnosti volby výše příspěvku. To podle nich znamená, že v některých případech přicházejí o více než 10 tisíc korun měsíčně.

Velmi diskriminačně se podle navrhujících poslanců dotýkala dosavadní právní úprava i pěstounských rodin. Pokud si pěstoun vzal do péče zdravé dítě, mohl čerpat rodičovský příspěvek do částky 11 500 korun měsíčně, což je téměř o čtyři tisíce korun více než může čerpat pěstoun s postiženým dítětem.

"Důvodem je to, že pěstoun si na rozdíl od pěstouna pečujícího o dítě se zdravotním postižením může zvolit, v jaké výši bude rodičovský příspěvek čerpat. U pěstouna s dítětem se zdravotním postižením však zůstává věkové omezení do tří let věku dítěte," psali poslanci v důvodové zprávě.

Přijatý zákon však tuto chybu napravuje. Umožňuje souběh příspěvku na péči a rodičovského příspěvku. Rodiče si budou moci sami zvolit, jak dlouho budou chtít pobírat rodičovský příspěvek – zda dva, tři nebo čtyři roky.

Od čtyř let navíc dostanou rodiče dětí ve 3. a 4. stupni závislosti ještě dva tisíce korun měsíčně. To zdůvodnila Mediafaxu poslankyně a zpravodajka pro tento tisk Lenka Kohoutová (ODS) zvýšenými náklady kvůli školkám a podobně.

Poslanci v dolní parlamentní komoře přidali ještě pozměňovací návrhy, díky kterým budou příspěvky na mobilitu získávat i děti v ústavní péči a stát bude také nově přispívat na schodolezy, plošiny a stropní zvedací systémy.

Související

Předávání státních vyznamenání (28. říjen 2019)

Senát na státní vyznamenání nominoval 32 osobností

Senát na státní vyznamenání nominoval 32 osobností. Navrhl dnes ocenit předsedu Ústavního soudu Pavla Rychetského, neurochirurga Vladimíra Beneše nebo mikrobioložku Soňu Pekovou kvůli jejímu podílu na boji s koronavirovou epidemií. O ocenění rozhodne prezident Miloš Zeman.
Narozená miminka

Senát možná umožní uzákonění České komory porodních asistentek

Domácí porody by mohly do budoucna provádět porodní asistentky s nejméně tříletou praxí a kvalifikační zkouškou. Musely by být také zapsány v seznamu České komory porodních asistentek, které chce dát zákonný rámec skupina senátorů v čele s předsedou zdravotnického výboru Lumírem Kantorem (za KDU-ČSL). Proti návrhu, který dnes horní komora v prvním kole podpořila, má výhrady Unie porodních asistentek.

Více souvisejících

senát

Aktuálně se děje

před 57 minutami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety

Ruský prezident Vladimir Putin se snaží zastrašit západní spojence eskalací konfliktu, tvrdí bývalý velvyslanec USA při NATO Ivo Daalder. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy