Do téhle vlády by mě nikdo nedostal, říká exministr Ruml

Praha – Já bych v takové vládě nebyl, říká bývalý ministr vnitra Jan Ruml v rozhovoru pro časopis Týden. Bývalý politik patřil k zakladatelům Unie svobody, strany, která měla přinést na konci 90. let program ODS bez Václava Klause.

Část rozhovoru uveřejnil server týden.cz jako ochutnávku nadcházejícího čísla. A i ona ochutnávka přináší zajímavé informace někdejšího člena ODS. Přestože v politice již několik let není, stále ho zajímá. „Politika mě vzrušuje, ať už jsem v ní, nebo mimo ni. Myslím, že to nikdy nepřestane,“ řekl pro Týden.Současnou vládu dokonce chválí za ambiciózní program seškrtání veřejných výdajů. Problém vlády je však umět tyto kroky vysvětlit občanům. „Je třeba si uvědomit, že nějakou vládu tenhle stát mít musí. A tohle je vláda, která má velmi ambiciózní program na seškrtání veřejných výdajů a částečně se jí to i daří. Problém vlády ale je, že to nedokáže nikomu vysvětlit. Proč to dělá, jaké to bude mít dopady na různé složky obyvatelstva…,“ prohlásil Ruml pro Týden.Ony dopady dost možná vláda neříká, protože je nezná a střílí od boku. Ruml k tomu pro Týden říká: „Možná to neříká záměrně, protože ty dopady sama neví. Samozřejmě já bych v takové vládě nebyl. Už proto, že je tam celá řada lidí, kterých si nevážím“.Těmi lidmi, jichž si neváží, jsou Bendl, Chalupa a Blažek, které podle Rumla Nečas do vlády přizval jen proto, aby posílil své postavení ve straně. Přestože se nedají označit za odborníky a Ruml o nich pochybuje i z lidského hlediska.Jan Ruml patřil k českému disentu v období totality. Podepsal Chartu 77. V roce 1992 byl za ODS zvolen poslancem ve Federálním shromáždění. Mezi lety 1992 a 1997 zastával funkci ministra vnitra. Společně s korunním princem ODS Ivanem Pilipem založil názorovou platformu uvnitř ODS, která se stavěla ostře proti předsedovi strany Václavu Klausovi v souvislosti s pochybným sponzorováním ODS. Pro tyto události se používá označení Sarajevský atentát.Situace vyvrcholila v roce 1998, kdy Ruml s Pilipem založili Unii svobody, a Ruml se stal předsedou této strany. Rezignoval hned následující rok. Od roku 1998 byl senátorem a jeho aktivní politická kariéra skončila v roce 2004 spolu s mandátem senátora. Unie svobody, časem přejmenovaná na Unie svobody – Demokratická unie, byla rozpuštěna v roce 2011. O rok dříve vstoupil její první předseda do Strany zelených.

Související

Chramostová, Vlasta

Česko se loučilo s režisérem Milotou (†85), Chramostová přinesla 57 růží

S kameramanem Stanislavem Milotou se dnes v Praze vedle blízkých rozloučili také profesní kolegové a představitelé kulturního i politického života. Do velké obřadní síně krematoria ve Strašnicích dorazili herci Ondřej Pavelka, Petra Špalková, Jiřina Bohdalová a Jan Potměšil, divadelní režisér Daniel Špinar, scenárista Petr Jarchovský nebo filmový střihač Jan Mattlach. Signatáře Charty 77 Milotu, který je oceňován i za nekompromisní občanské postoje, na poslední cestě doprovodili také disident a spisovatel Petr Placák, předseda a zakladatel spolku Šalamoun John Bok, bratr bývalého prezidenta Václava Havla Ivan, předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský nebo politik Jan Ruml.

Více souvisejících

Jan Ruml

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 37 minutami

před 52 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 2 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry

Ve čtvrtek ráno Ukrajina obvinila Rusko z útoku mezikontinentální balistickou střelou (ICBM) na východoukrajinské město Dnipro. Toto tvrzení však zpochybnil západní činitel, který uvedl, že použitá střela byla balistická, ale nešlo o ICBM. Moskva se k těmto obviněním odmítla vyjádřit.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy