Pravda o Topolánkovi? Pohár trpělivosti přetekl, a tak letěl

Praha – Člen vedení ODS a europoslanec Hynek Fajmon v Hyde parku na ČT24 hovořil o problémech ve straně, které se objevily v souvislosti s hlasováním o daňovém balíčku. Připustil vliv prezidenta Klause i názor, že za rebelií není ideologická, ale mocenská motivace.

O rebelech řekl, že v minulosti hlasovali s vládou z loajality, přestože s mnohými zákony, především daňovými, nesouhlasili. V ODS zvyšování daní podle Fajmona podporuje minimum lidí. Vzpora některých členů ODS kolem poslance Tluchoře ale není z evropského hlediska nic neobvyklého. „Je to klasická rebelie, kterou známe ze všech parlamentů,“ řekl Fajmon.U některých rebelů, například Tluchoře či nezařazeného Doktora, připouští europoslanec jako motivaci pomstu. Doktor se nestal ministrem průmyslu a Tluchoř přišel za Nečase o post předsedy poslaneckého klubu.Ohledně nesouhlasu prezidenta Klause řekl Fajmon: „Ano, to je problém v ODS“. Prezident si prý dosud zachoval nemalý vliv na mnohé členy ODS. Řada členů ODS si také myslí, že koaliční uspořádání je pro stranu nevýhodné. Jsou prý částečně ve vleku TOP09.Sám Fajmon by podle svých slov pro zvýšení DPH také nejspíš nehlasoval. Je to v rozporu s tím, co ODS dvacet let hlásá. Celkově má vzpoura vnitrostranické i ideologické motivy. Vládě Fajmon připomněl, že je odpovědná parlamentu. Ne naopak. Jeden z rebelů, poslanec Úlehla, se zúčastnil diskuze v Hyde parku pomocí videohovoru. V něm naznačil, že ho výhružka pádem vlády v názorech nezviklá.Europoslanec Fajmon také podkopal často opakovaný názor premiéra Nečase, že bez zvýšení daní půjdeme řeckou cestou. Prý jsme úplně někde jinde, než je Řecko.Dalším tématem pořadu byla korupce. Fajmon si nemyslí, že by tu někde leželo sto miliard, o které stát přichází korupcí. Je to prý mediální hra. Zároveň říká, že je iluzí myslet si, že korupce zmizí. Ta je s lidstvem neodmyslitelně spojená. S tímto souvisela i otázka na expremiéra Topolánka a mnoho pochybných transakcí z doby jeho vlády. „O žádné korupci nevím,“ prohlásil Fajmon, který byl v té době poslancem. Zároveň ale připouští jisté nejasnosti. Topolánek nechtěl o mnoha obchodech mluvit. Třeba o pandurech. „Vadilo nám, že se Topolánek o státních zakázkách nechtěl bavit,“ vzpomíná europoslanec. Nejprve to přecházeli, ale pohár trpělivosti se postupně plnil, až přetekl a Topolánek skončil v čele ODS.

Související

Důl Paskov

Privatizaci OKD bude opět řešit Evropská komise, ozval se europoslanec ODS

Brusel/Praha - Kauza privatizace OKD se opět dostane na stůl Evropské komise, kterou kvůli tomu interpeluje poslanec Evropského parlamentu Hynek Fajmon (ODS). Do šesti týdnů musí unijní exekutiva odpovědět na otázky, zda byla privatizace OKD v souladu s evropským právem, zda a s jakým výsledkem ji komise šetřila a zda privatizace za netržní cenu není nepovolenou veřejnou podporou.
Hynek Fajmon /ODS/

Vysoké účty za elektřinu? Poděkujme ČSSD a lidovcům, zní z europarlamentu

Praha - V Evropském parlamentu se již několik dní horlivě diskutuje o problematice snižování emisí za účelem zlepšení globálních klimatických problémů. Odsouhlasení tohoto kroku, jehož rezoluci k návrhu Evropský parlament schválil, však podle mnohých přinese negativní dopad na členské státy. A nevyhneme se tomu ani my.

Více souvisejících

Hynek Fajmon hydepark

Aktuálně se děje

před 55 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy