Odhaleni největší senátní absentéři: Filipiová, Vondra a Čunek

Praha - Na důležitých hlasováních v Senátu chyběli při výkonu svého mandátu nejčastěji Daniela Filipiová, Alexandr Vondra (oba ODS) a Jiří Čunek (KDU-ČSL). Vyplývá to z analýzy, kterou v úterý zveřejnilo sdružení KohoVolit.eu.

Senátorka a bývalá ministryně zdravotnictví Filipiová byla v horní komoře pouze při třetině důležitých hlasování. V podzimních volbách kandiduje v Praze 8. Její stranický kolega, ministr obrany Vondra, si připsal jen 45procentní účast. Mandát s předvolebním heslem "odvážnej chlap" by si rád podržel na Litoměřicku.Méně než na polovině hlasování byl i někdejší ministr pro místní rozvoj Čunek z KDU-ČSL. V Senátu by na dalších šest let rád zůstal díky hlasům voličů ze Vsetína, kde proslul jako starosta svojí přímočarou prací s romskou komunitou.Na dalších místech v tabulce nízké účasti pokračují zástupci ODS. Čtvrtý je Tomáš Töpfer, za ním Václav Vlček a další Jaroslav Kubera. Naopak mezi senátory s vysokou účastí patří Karel Šebek (ODS), Jan Hejda (ČSSD) nebo Soňa Paukrtová (TOP 09).Žebříček zohledňuje senátory, kteří budou o přízeň voličů usilovat v letošních volbách. Z dalších členů horní komory, kterým mandát ještě nekončí, často chybí hejtman Jaroslav Palas (ČSSD) nebo jeho stranický kolega Otakar Veřovský. Oba hlasovali v méně než polovině případů. Těsně nad poloviční hranicí skončil 1. místopředseda Senátu a prezidentský kandidát ODS Přemysl Sobotka."Mezi senátory s nízkou účastí najdeme bývalé či současné ministry, jako je Alexandr Vondra a Jiří Čunek, nebo hejtmana Jaroslava Palase. Pokud senátor vykonává nějakou jinou významnou funkci, nemá zřejmě na řádný výkon svého mandátu čas," podotkl analytik KohoVolit.eu Kamil Gregor.Největším rebelem mezi senátory je podle sdružení Jaroslav Kubera (ODS). Téměř při polovině důležitých hlasování zvedl ruku opačně než většina členů klubu ODS. Se svými stranickými kolegy příliš nehlasuje ani Jaroslav Palas. "Kubera a Palas jsou ve skutečnosti mnohem většími 'rebely' než například Vladimír Dryml či Jiřina Rippelová, kteří nedávno odešli z klubu ČSSD," dodal Gregor.Analýza hlasování pokrývá období od voleb do Senátu v roce 2006 do 25. schůze Senátu, která proběhla letos v srpnu. Analytici KohoVolit.eu vybrali pouze hlasování o návrzích zákonů, mezinárodních smlouvách a o aktech Evropské unie. Celkem jde o 1966 z celkového počtu 3016 hlasování v tomto období.

Související

Předávání státních vyznamenání (28. říjen 2019)

Senát na státní vyznamenání nominoval 32 osobností

Senát na státní vyznamenání nominoval 32 osobností. Navrhl dnes ocenit předsedu Ústavního soudu Pavla Rychetského, neurochirurga Vladimíra Beneše nebo mikrobioložku Soňu Pekovou kvůli jejímu podílu na boji s koronavirovou epidemií. O ocenění rozhodne prezident Miloš Zeman.
Narozená miminka

Senát možná umožní uzákonění České komory porodních asistentek

Domácí porody by mohly do budoucna provádět porodní asistentky s nejméně tříletou praxí a kvalifikační zkouškou. Musely by být také zapsány v seznamu České komory porodních asistentek, které chce dát zákonný rámec skupina senátorů v čele s předsedou zdravotnického výboru Lumírem Kantorem (za KDU-ČSL). Proti návrhu, který dnes horní komora v prvním kole podpořila, má výhrady Unie porodních asistentek.

Více souvisejících

senát

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy