Praha - Vyjádření některých představitelů penzijních fondů, že by zahájení penzijní reformy mohlo proběhnout i bez schválení příslušných zákonů, které v pondělí vetoval prezident republiky, odmítla v úterý ČSSD. Šéf poslanců sociální demokracie Jeroným Tejc to označil za obcházení zákona.
"Jednomyslně jsme se na dnešním poslaneckém klubu shodli na tom, že toto veto prezidenta podpoříme všemi hlasy. Tedy závazně žádný náš poslanec nepodpoří jiné řešení než odmítnutí druhého pilíře v Poslanecké sněmovně," uvedl na úterní tiskové konferenci Tejc.Prezident republiky Václav Klaus vetoval zákony takzvané důchodové reformy, které zavádějí druhý pilíř důchodového systému, v pondělí. Podobná reformní změna by podle něj neměla být "silově protlačována"."Chtěl bych důrazně varovat ministerstvo financí a samozřejmě i vládu, aby nevyhověla těm požadavkům některých představitelů penzijních fondů, kteří říkají, že snad i bez schválení těchto zákonů by mohlo proběhnout zahájení penzijní reformy, že by snad místo těchto zákonů mohly být přijaty vyhlášky ministerstev či nařízení vlády, a že by se to dalo takto obejít," pokračoval předseda poslaneckého klubu ČSSD a stranický stínový ministr vnitra.Tento postup zároveň označil za obcházení zákona a pohrdání základními principy: "My bychom využili všech dostupných prostředků, i právních, jak zabránit spuštění tohoto systému a jak jej zpochybnit již od počátku, pokud by byl takovýmto nelegitimním a nelegálním způsobem spuštěn."Tejcův stranický kolega a předseda Senátu Milan Štěch k prezidentovu vetu dodal, že je pro vládu spíše pomocí. "Protože vláda je v křeči a staví rozpočet na zákonech, které ještě nejsou přijaty. Je navíc třeba položit si otázku. Vyprodukuje druhý pilíř větší bohatství? Ne. Pouze zvýší riziko," uzavřel.To, že zavedení druhého pilíře by přineslo pouze problémy, si také myslí zástupci KSČM. I oni jsou rozhodnutím prezidenta potěšeni. "I když přistupujeme z jiných pozic než pan prezident, s jeho argumenty se ztotožňujeme," řekl poslanec KSČM Miroslav Opálka. Komunisté zároveň vyzvali všechny občany České republiky, aby ve vlastním zájmu nový druhý pilíř důchodové reformy bojkotovali.
Související
Jak to viděl Petr Pavel. Hrad poskytl detaily z prvních konzultací s vládními kandidáty
OBRAZEM: Pavel, Plaga, Vojtěch a Tejc. Na Hradě začaly konzultace s kandidáty do vlády
Jeroným Tejc , důchodová reforma
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Podzim v prosinci. Meteorologové přinesli předpověď na příští týden
před 5 hodinami
OBRAZEM: Mikuláš se svou partou čertů a andělů si podmanil ulice Prahy
včera
Experti rozebrali chování prince Harryho. Návrat domů není vyloučen
včera
Papír s informací o růstu důchodů už nepřijde každému, upozornil úřad
včera
V USA padl první trest v případu smrti herce Matthewa Perryho
včera
Nedorozumění vedlo k policejnímu zásahu ve škole v Praze
Aktualizováno včera
Zemřel populární moderátor Patrik Hezucký
včera
Německo schválilo dobrovolnou vojenskou službu. Čekají se protesty mladých
včera
Obchod roku: Vzniká obří streamovací gigant, Netflix kupuje Warner Bros., HBO a CNN
včera
Trump varuje Evropu před „civilizačním vymazáním“. V novém dokumentu kritizuje EU i migraci
včera
Občanské demokraty čeká kritické období. Kuba mohl svůj odchod dohodnout s Babišem, tvrdí analytik
včera
Pomoc Ukrajině je i v našem zájmu, prohlásil Rutte před summitem NATO
včera
Nejdůležitější je nezpanikařit. Hasiči pro EZ radí, jak prožít advent v bezpečí a bez požárů
včera
Izrael v Eurovizi zůstane, ohlásila EBU. Čtyři země budou největší soutěž světa bojkotovat
včera
Internet po celém světě opět kolabuje. Cloudflare hlásí problémy, výpadky má LinkedIn, X nebo Zoom
včera
Putin v Indii vyjednává jednu dohodu za druhou. Země obnoví dodávky paliv z Ruska
včera
Putin: Rusko se za každou cenu zmocní celého Donbasu
včera
Počasí způsobí problémy řidičům či chodcům. Platí výstraha
včera
Opozice zpochybňuje Babišovo řešení. Měl Agrofert prodat, zní od Pirátů
včera
Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost
Válka na Ukrajině nadále pokračuje, protože Moskva podmiňuje jednání požadavky ohrožujícími ukrajinskou suverenitu i západní strategické zájmy. Kreml mezitím upevňuje ideologii trvalé konfrontace a rozšiřuje svůj vliv hybridními prostředky od Pobaltí až po Kazachstán. Slábnoucí jednota Západu posiluje ruské ambice a zvyšuje riziko, že konflikt přeroste v širší bezpečnostní krizi, již už nebude možné ignorovat.
Zdroj: Jakub Jurek