Suverenita: Ve sbírání hlasů pro Bobošíkovou pokračujeme

Praha - Suverenita sice nasbírala 50 tisíc podpisů nutných pro kandidaturu Jany Bobošíkové na prezidentku České republiky, ve sbírání ale dál bude pokračovat. Novináře o tom v neděli informovala statutární místopředsedkyně strany Jana Volfová.

"Jsme si vědomi toho, že sběr podpisů probíhal v kontaktní kampani v terénu, což s sebou ponese jistou chybovost. Abychom si byli opravdu jistí, předpokládáme, že by na jednom archu mohla být chybovost 10procentní, proto chceme dosáhnout hranice minimálně 55 až 60 tisíc hlasů," uvedla Volfová. Dodala, že za dobu kampaně se setkala s několika kuriózními příhodami. "Píšou nám lidé, že petici podepsali dvakrát, jednou přímo na náměstích a pak ještě u sebe na petičním místě. Dostáváme i archy na žlutém papíře nebo archy s textem celé petice nad tabulkou. Nejsme si tak jisti, jestli tyto hlasy budou platné, a tak sbíráme dál," popsala Volfová. Bobošíková se tak řadí po bok kandidátů, kteří již mají buď podporu potřebného počtu poslanců či senátorů, nebo už pro kandidaturu získali 50 tisíc podpisů. Mezi ně patří Přemysl Sobotka jako kandidát ODS, předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg, Jiří Dienstbier za ČSSD a pak Miloš Zeman s Janem Fischerem, kteří již potřebnou padesátku tisíc hlasů shromáždili.

O funkci hlavy státu se chtějí dále ucházet také Vladimír Dlouhý, Vladimír Franz, Táňa Fischerová, Ladislav Jakl, Zuzana Roithová či Karel Randák – ti však potřebný počet hlasů zatím nemají.

Termín první přímé volby prezidenta vyhlásí v pondělí předseda Senátu Milan Štěch. Počítá se s tím, že první kolo proběhne buď 11. a 12. ledna, nebo 18. a 19. ledna 2013. Kandidátka na prezidentku Jana Bobošíková řekla, že její program stojí na třech základních myšlenkách. "Lidem mohu slíbit, že nikdy nepřipustím převod dalších pravomocí na Brusel, zasadím se o to, abychom se vyvázali z povinnosti zavést euro, a budu dbát na tradiční hodnoty evropské civilizace," uvedla. Doplnila, že mezi tyto hodnoty řadí víru ve svobodu, v práci, odvahu, budoucnost, lásku k vlasti, respekt k rodině, úctu ke stáří a práci. Bobošíková také prozradila, že celkové náklady na svou kampaň odhaduje zhruba na tři miliony korun.

Související

Jana Bobošíková poslouchá řeč Václava Klause

Bobošíková překvapila? Nekandiduje na Hrad ani do Sněmovny

Praha - Politička Jana Bobošíková nebude kandidovat v letošních volbách do Poslanecké sněmovny. Nechystá se ani do prezidentského klání v lednu příštího roku. Podle Bobošíkové její politická řešení nejsou voliči dostatečně podporována a současně ona sama na politické scéně nevidí žádnou stranu, která by politicky odpovídala jejím prioritám. Sdělila to pro EuroZprávy.cz.
Jana Bobošíková

Zemětřesení v Suverenitě, strana změnila název i vedení. A co Bobošíková?

Praha - Suverenita - Blok Jany Bobošíkové změnila dnes název na Českou suverenitu a vedení převzala Jana Volfová. Rozhodli o tom dnes delegáti sjezdu strany. ČTK to řekl vedoucí jejího tiskového odboru David Štěpán. Bobošíková ČTK řekla, že to neznamená její odchod z politiky, zůstává předsedkyní volebního bloku Hlavu vzhůru. Oba subjekty mají podobné zaměření a budou úzce spolupracovat jako dvě politické eurorealistické síly, uvedly Volfová i Bobošíková.

Více souvisejících

suverenita - blok jany bobošíkové prezidentská kampaň

Aktuálně se děje

před 25 minutami

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 54 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

Španělsko se topí pod vodou. Video ukazuje, jak povodně zaplaví město za pár vteřin

Španělsko čelí ničivým záplavám, které si dosud vyžádaly přes dvě stě obětí a zanechaly desítky tisíc lidí bez domova či přístupu k základním službám. V reakci na tuto přírodní katastrofu španělský premiér Pedro Sánchez nařídil největší mírové nasazení vojenských jednotek v historii země.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy