Stihne Dobeš vyčerpat evropské peníze? Tlačí ho čas

Praha - Čas tlačí na ministra dopravy Pavla Dobeše (LIDEM), který se snaží najít alternativní projekty, jak by mohl vyčerpat peníze z Operačního programu Doprava (OPD). Ve čtvrtek představil materiál, podle kterého by mohl převést v roce 2013 z OPD až 300 milionů korun na modernizaci železničních přejezdů.

V roce následujícím by mohlo jít podle Dobešova odhadu až o 800 milionů korun. Další peníze chce dát na kofinancování projektu, ať už z národních zdrojů, nebo z Evropské investiční banky (EIB).Vyčerpání evropských peněz je pro ministerstvo prioritou. Proto se snaží zatím nevyužité finance nebo přebytky, jež získá z nižších vysoutěžených cen u velkých staveb, využít i na administrativně náročně projekty, které nepotřebují mnoho miliard korun ke svému postavení. Do roku 2015 by měly být peníze z OPD vyčerpané, což znamená, že je potřeba zahájit velké projekty o několik let dříve. "V současnosti běží výběrová řízení na železniční projekty v hodnotě více než 16 miliard korun. Jejich objem by se po soutěži mohl snížit. Musíme u velkých projektů připravovat stavbu do konce tohoto roku, u velkých infrastrukturních staveb v příštím roce stavět," vysvětluje ministr.Peníze chce ministr využít na zabezpečení a modernizaci přejezdů, což by mohlo znamenat zkrácení doby jízdy pro cestující. U každého přejezdu s nedostatečným výhledem totiž musí vlaky zpomalit na 10 km/h, u přejezdů s výhledem na 60 km/h.Na příkladu trati mezi Prahou, Vraným nad Vltavou a Čerčany by se mohlo zmodernizovat 27 přejezdů, cestující by tak ušetřili 5,5 až 6,5 minuty. Vlaková spojení by na sebe mohla lépe navazovat, což by přineslo přibližně další čtvrt hodinu pro cestující.Další časové výhody by měli i řidiči automobilů, automatické systémy zkrátí dobu uzavření závor. Stát argumentuje také snižováním mortality na křížení železnice se silnicemi.V příštím roce by tak mohlo dojít k modernizaci 139 přejezdů, v druhé vlně by šlo o dalších 246 železničních křižovatek. Celkem by se tak jednalo o přibližně 400 přejezdů, na něž by chtělo ministerstvo dopravy věnovat skoro dvě miliardy korun.Ministerstvo dalo v roce 2011 na zabezpečování přejezdů 546 milionů korun, v letošním roce pak 455 milionů korun.Zatím je ale vyplácení dotací prostřednictvím OPD ze strany Evropské komise pozastavené. "Očekáváme spuštění čerpání každou chvílí," říká ministr, který ale také očekává korekci programu. Konkrétní procenta, o která by se mohly projekty krátit, nechtěl předvídat.

Související

Pavel Dobeš

Exministr Dobeš chce do vesmíru, už má monstr-projekt

Praha - Zájmové sdružení GNSS Centre of Excellence, které založil bývalý ministr dopravy Pavel Dobeš, se uchází o provozování prvního českého podnikatelského inkubátoru určeného pro kosmický byznys. Píšou to dnešní Hospodářské noviny.
Ilustrační foto

Peake a Bárta se zhádali přímo u Moravce. Kvůli Nagyové

Praha - Ředitelka premiérova kabinetu Jana Nagyová, která je ve vazbě, měla zřejmě vliv i na setrvání někdejšího člena Věcí veřejných a ministra dopravy Pavla Dobeše ve vládě. V pořadu České televize to dnes řekl předseda VV Vít Bárta.

Více souvisejících

Pavel Dobeš dotace

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy