Vítězství levice může zpomalit reformy, tvrdí ekonomové

Praha - Výsledek krajských a senátních voleb, ve kterých podle předběžných údajů zvítězila levice, může znamenat zpomalení vládních ekonomických reforem i problémy vlády při kontrole veřejných rozpočtů. Na finanční trhy nebudou mít výsledky bezprostřední vliv. Uvedli to ekonomové oslovení ČTK.

V krátkodobém horizontu se podle hlavního ekonoma UniCredit Bank Pavla Sobíška výsledek voleb v ekonomice nijak neprojeví. V delším výhledu bude záležet na vnitřním vývoji uvnitř nejsilnější vládní strany ODS, zda její předseda premiér Petr Nečas i po volebním neúspěchu uhájí vedoucí postavení a jak se dohodne s rebelujícími poslanci. To může znamenat změny v ekonomických reformách, které ale budou mít zřejmě jen dílčí charakter. "Reformy, které jsou rozjeté a s nimiž stojí a padá státní rozpočet na rok 2013, velkých změn doznat nemohou. Buď totiž budou reformy a státní rozpočet, nebo ani jedno," uvedl Sobíšek. Pravděpodobná levicová orientace většiny krajů a její nekonstruktivní vztah s pravicovou vládou může podle hlavního ekonoma a vedoucího analýz Patria Finance Davida Marka znamenat problém pro udržení kontroly nad veřejnými financemi. Levice v senátu se pak zřejmě projeví v odmítání reformních zákonů přijatých Poslaneckou sněmovnou. "Pro případné externí pozorovatele to může být indikátorem pro výsledek parlamentních voleb za dva roky. Příklon k levici může předznamenat zpomalení fiskální konsolidace, což je negativní signál," dodal Marek. Kdyby volby dopadly podobně před pěti lety, znamenalo by to podle ředitelky Next Finance Markéty Šichtařové propad finančních trhů a zejména kurzu koruny. "V současnosti si nemyslím, že by trhy na výsledek jakkoliv reagovaly. Jsou totiž zcela netečné k domácímu dění a vyvíjí se podle pohybů v eurozóně," uvedla. Vítězem krajských voleb se podle předběžných výsledků stala ČSSD před KSČM a ODS. Stejné pořadí ukazuje i první kolo senátních voleb.

Související

Ilustrační foto

Lidovci se kasají úspěchem, který neexistuje

Praha – Od krajských voleb již nějaký čas uplynul a tak si v KDU-ČSL řekli, že mohou trochu přikrášlit realitu. Jak jinak totiž pojmenovat zavádějící tvrzení na webu strany, že krajské volby byly nebývalým úspěchem strany.

Více souvisejících

Volby 2012 reformy

Aktuálně se děje

před 14 minutami

před 52 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu nečekaně vyhodil ministra obrany Galanta. Izraelci se bouří

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že odvolal ministra obrany Joava Galanta kvůli „krizi důvěry“ ohledně vedení vojenských operací. Netanjahu tvrdí, že Galantovy kroky a výroky odporovaly rozhodnutím kabinetu a mohly podle něj prospět nepřátelům Izraele. Na post ministra obrany nyní nastoupí dosavadní ministr zahraničí Jisrael Kac, kterého v jeho roli nahradí Gideon Sa'ar. Galant na to reagoval prohlášením, že bezpečnost Izraele je pro něj životním posláním, uvedl server Times of Israel.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ilustrační fotografie

Proč swing states rozhodují o budoucím prezidentovi USA?

Swing states hrají v dnešních amerických prezidentských volbách volbách klíčovou roli. Právě v nich se rozhodne, kdo bude příštím šéfem Bílého domu. Jak Kamala Harrisová, tak Donald Trump zde mají velice podobné preference a až do konečného sečtení hlasů nebude jasné, kdo si získal srdce voličů.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Nigel Farage před volbami

Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa

Nigel Farage, lídr britské krajně pravicové strany Reform UK, vyzval bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby v případě porážky v nadcházejících prezidentských volbách proti demokratické kandidátce Kamale Harrisové výsledek přijal.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Televizní duel Harrisové a Trumpa.

Změna klimatu i vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu

Americké prezidentské volby, naplánované na 5. listopadu 2024, jsou předmětem celosvětové pozornosti, neboť přinášejí zásadní otázky o směru, kterým se Spojené státy vydají. Letos proti sobě stojí demokratická kandidátka, viceprezidentka Kamala Harrisová, a republikánský exprezident Donald Trump. Výsledek těchto voleb může zásadně ovlivnit nejen americkou domácí politiku, ale také postavení USA ve světě. 

před 9 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 9 hodinami

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy