Michálek: Ve vyšetřovacích komisích by měli zasednout občané

Praha - Prvním krokem, který chce nezávislý kandidát Libor Michálek (za KDU-ČSL, SZ a P), jenž drtivě zvítězil v senátních volbách v Praze 2 uskutečnit, je změna jednacího řádu Poslanecké sněmovny, aby ve vyšetřovacích komisích mohli být běžní občané. Stále bude bojovat proti korupci, řekl v sobotu.

"Změna jednacího řádu sněmovny tak, aby ve vyšetřovacích komisích mohli být i běžní občané, nejenom poslanci, je moje priorita," uvedl Michálek. Jeho hlavním volebním a jak říká i povolebním mottem, byl boj proti korupci. Nestačí mu dílčí pozměnění zákona o veřejných zakázkách nebo trestní zákoník, přeje si komplexnější změny. "Zákon o financování politických stran, zákon o státní službě a i další předpisy, které nepřímo prostor pro korupci ovlivňují," uvedl.

Protikandidáta senátora Stanislava Křečka podpořila většina ostatních parlamentních stran a také kandidát za Stranu svobodných občanů Jiří Payne. "Od ODS jsem to čekal, od pana Payna se to také dalo čekat. Nečekal jsem to od TOP 09. Ale jenom to svědčí o tom, že si vůbec nedokážou představit, že by jim do té politiky vstoupil cizorodý prvek, který jim nebude skákat tak, jak v pozadí někdo píská," myslí si Michálek o politických stranách.

Nominovala ho Strana zelených, Piráti a KDU-ČSL. "Měl jsem svůj program, který měl 12 bodů. Tyto tři strany mne v tom programu podpořily, takže já tam jdu prosazovat svůj program, ne program těchto tří stran," připomíná bývalý šéf Státního fondu životního prostředí.

Michálek tak nejspíše podpoří lidovecký senátorský klub. "Jestliže bude mít název - střelím - KDU-ČSL a Nezávislí, tak si dovedu fungování v tom klubu představit," odpověděl na dotaz Mediafaxu s tím, že nestranickost v názvu musí být.

Novopečený senátor upozorňuje, že zákonodárná a výkonná moc by měla být oddělená. "Což v případě naší vlády a Poslanecké sněmovny rozhodně nepanuje. Pokud se povede řeč o zrušení některé z komor, mělo by se začít u Poslanecké sněmovny," myslí si Michálek.

Michálek zvítězil proti svému oponentu Stanislavu Křečkovi (ČSSD), hlas mu dalo 74,39 procenta voličů. Po přípitku šampaňským rozkrojil dort s nápisem: Zvedl jsem hlas, zvednu ho zas.

Oslavovat chce se svými kolegy ve volebním štábu.

Libor Michálek se proslavil během svého působení ve Státním fondu životního prostředí (SFŽP). Na konci roku 2010 podal trestní oznámení na tehdejšího ministra životního prostředí Pavla Drobila (ODS), kvůli připravovanému tendru na čističku odpadních vod. Podle současného senátního kandidáta měla být dopředu domluvená vítězná firma, ministr se údajně snažil Michálka uplatit.

K vypsání zakázky nakonec nedošlo, ministr rezignoval. Podle policie, ani státního zastupitelství, se ale podezření nepotvrdilo. Od té doby Michálek objíždí kraje a vypráví o svých zkušenostech s korupcí, která podle jeho odhadů stojí českou společnost 100 miliard korun ročně.

Související

CZK

Investiční fondy? Pozor, některé přijdou od roku 2019 o nižší zdanění

Některé z investičních fondů od příštího roku přijdou o možnost výhodnějšího zdanění pětiprocentní sazbou daně z příjmů místo 19procentní sazby. Platit to bude pro fondy, v nichž by některá právnická osoba vlastnila více než desetiprocentní podíl. Změnu přináší novela zákona o daních z příjmů, která vstoupí v účinnost 1. ledna.
Libor Michálek

Hilšer vs. Michálek: Vzdát se kandidatury? Za bývalého prezidentského kandidáta se postavila řada známých tváří

Současný senátor za Prahu 2 Libor Michálek se tento týden na svém facebookovém profilu ohradil proti vyjádření Marka Hilšera. Ten v pondělním vysílání Radiožurnálu zpochybnil aktivní roli Michálka při podpoře jeho prezidentské kampaně. V důsledku toho Michálek zveřejnil mailovou komunikaci mezi ním a Hilšerem, aby dokázal, že se v jeho prezidentské kampani aktivně angažoval.

Více souvisejících

Libor Michálek Volby 2012 Senát ČR

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy