Červená nad Vltavou - Adiktologickou konferenci pořádalo tradičně občanské sdružení Prevent společně s Jihočeským krajem. Často zaznívala kritika státu, který snižováním dotací službám drogově i jinak závislým ohrožuje vývoj v ČR, řekl ve čtvrtek agentuře Mediafax Michal Němec, ředitel sdružení.
Konference se zúčastnilo více než 100 návštěvníků a přednášejících z řad lékařů, adiktologů, sociálních pracovníků, zástupců veřejné správy a dalších odborníků na drogovou problematiku. Jedním z nejzajímavějších příspěvků byla prezentace Josefa Radimeckého z občanského sdružení White Light I., ve kterém mimo jiné zazněly pochybnosti o současném přístupu státu k adiktologickým službám.
V mnoha příspěvcích se objevily otázky směřující k zájmu obcí, ve kterých se adiktologické služby vykonávají, zda obce dostatečně manifestují svůj zájem k těmto službám a zda jejich vnitřní prameny dostatečně vyživují adiktologické služby.
Josef Radimecký z White Light I. o.s. se na konferenci zabýval státní politikou, kvůli které jsou adiktologické služby rok od roku finančně kráceny, což může ve svém důsledku vést k podobným problémům, jaké způsobila v nedávné době metanolová aféra, nebo k epidemiím infekčních chorob, jak je známe z jiných míst Evropy.
„Užívání nelegálních drog je v České republice díky síti služeb vytvořené od roku 2004 dlouhodobě relativně pod kontrolou. Vláda však od té doby snižuje dotace na činnost těchto služeb, které postupně ubývají. Je to proto, že žádný průšvih od té doby nenastal? Až úmrtí více než dvou desítek lidí na otravu metanolem vydávaným na černém trhu za alkohol vyprovokovalo českou vládu k akci, byť bohužel pouze jednostranné, kterou bylo vyhlášení prohibice. Do té doby byl alkohol oblíbencem politiků, kterým pomáhal plnit státní pokladnu. Jak jinak si vysvětlit, že jsme jedinou zemí v EU, kde je povolena reklama na alkohol včetně té televizní? Budou naši politici čekat na epidemii jako kdysi v Edinburghu? Nebo snad na obdobu Frankfurtského drogového Taunus Parku," podivoval se ve svém příspěvku Josef Radimecký.
Dalším přínosným referátem zejména pro jihočeské adiktology byla prezentace zástupkyně Libereckého kraje Jitky Sochové a Davida Adamečka společně s Olgou Merglovou z občanského sdružení Advaita, kteří posluchačům představili financování protidrogových služeb obcemi podle jednotného klíče, který se používá v Libereckém kraji. Také se podělili o zkušenosti s tímto systémem z pohledu poskytovatele ambulantních i pobytových služeb. Mimo jiné se zmínili o předpokladech vzniku a podmínkách udržení podobného systému financování.
Adiktologickou konferenci pořádalo Občanské sdružení Prevent a Jihočeský kraj, v partnerství s Asociací poskytovatelů sociálních služeb ČR.
Související
Kam se poděla národní hrdost? Ceremoniál na Hradě ukázal, jak se politici vzdálili od občanů – a užívají si to
ANKETA: Zákaz srpu a kladiva? Vládní politici ho vítají jako obranu demokracie, opozice varuje před cenzurou
Aktuálně se děje
před 19 minutami
Stovky dronů, desítky raket. Rusko zahájilo na pozadí mírových rozhovorů útoky po celé Ukrajině
před 1 hodinou
Jindřich Rajchl obhájil post předsedy strany PRO. Chce z ní vybudovat „vůdčí sílu“ Česka
před 2 hodinami
Financování Ukrajiny se zaseklo. Maďarsko vetovalo další plán EU na podporu Kyjeva
před 3 hodinami
MAAE: Kryt v Černobylu po zásahu dronem neblokuje únik radiace
před 4 hodinami
USA hlásí pokrok v jednáních s Ukrajinou o plánu na ukončení války
před 5 hodinami
Provokace Kremlu se zvyšují. Švédské námořnictvo hlásí nárůst aktivity ruských ponorek
před 7 hodinami
Příměří se rozpadá. Pákistán a Afghánistán spolu na hranicích bojují, civilisté prchají
před 8 hodinami
Podzim v prosinci. Meteorologové přinesli předpověď na příští týden
před 12 hodinami
OBRAZEM: Mikuláš se svou partou čertů a andělů si podmanil ulice Prahy
včera
Experti rozebrali chování prince Harryho. Návrat domů není vyloučen
včera
Papír s informací o růstu důchodů už nepřijde každému, upozornil úřad
včera
V USA padl první trest v případu smrti herce Matthewa Perryho
včera
Nedorozumění vedlo k policejnímu zásahu ve škole v Praze
Aktualizováno včera
Zemřel populární moderátor Patrik Hezucký
včera
Německo schválilo dobrovolnou vojenskou službu. Čekají se protesty mladých
včera
Obchod roku: Vzniká obří streamovací gigant, Netflix kupuje Warner Bros., HBO a CNN
včera
Trump varuje Evropu před „civilizačním vymazáním“. V novém dokumentu kritizuje EU i migraci
včera
Občanské demokraty čeká kritické období. Kuba mohl svůj odchod dohodnout s Babišem, tvrdí analytik
včera
Pomoc Ukrajině je i v našem zájmu, prohlásil Rutte před summitem NATO
včera
Nejdůležitější je nezpanikařit. Hasiči pro EZ radí, jak prožít advent v bezpečí a bez požárů
Mluvčí Generálního štábu Hasičského záchranného sboru ČR Klára Ochmanová v rozhovoru pro EuroZprávy.cz promluvila o tom, na co by si lidé měli dávat pozor během období adventu a Vánoc. Upozornila na základní pravidla, jak požárům předcházet, jak se chovat v případě zahoření elektroniky a jakým způsobem správně hasit vzniklý oheň. „Nejdůležitější je nezpanikařit a zachovat klid. K tomu klidu přispěje i to, že jsme na možnost požáru připravení – víme například, kde máme hasicí přístroj a jak ho použít, abychom nemuseli studovat návod až ve chvíli, kdy hoří,“ říká.
Zdroj: Jakub Jurek