Praha - V listopadu je nejsilnější stranou ČSSD se ziskem 22,3 procentních bodů. Sociální demokraté si tak po vyhraných krajských volbách udržují své prvenství i ve sněmovních volebních preferencích. Ukázal to aktuální exkluzivní průzkum společnosti SANEP.
S odstupem 2,2% se za první ČSSD drží druhá KSČM, která potvrdila nárůst voličského zájmu i v krajských volbách, kde skončila rovněž v těsném závěsu za ČSSD. Třetí ODS by v aktuálních hypotetických volbách do Poslanecké sněmovny získala 14,1% hlasů což svědčí o setrvalém poklesu voličského zájmu. Ten může souviset jak s událostmi víkendového stranického sjezdu, tak se schválením zvýšení daní a dalších vnitrostranických událostí.
Setrvalý pokles volebních preferencí je rovněž patrný i u TOP 09, která se v prvním listopadovém týdnu ocitá se ziskem 5,8% na hranici vstupu do Poslanecké sněmovny. Před TOP 09 se tak umístili lidovci se ziskem 7,8 procentního bodu. Zejména ke KDU-ČSL se vracejí nespokojení voliči TOP 09 což rovněž ukázaly i říjnové krajské volby. Větší zisk než TOP 09 by připadl i SPOZ, která by aktuálně uspěla se ziskem 6,7% hlasů. I přesto, že v krajských volbách nepřišli příznivci a voliči podpořit SPOZ, nadále se potvrzuje voličský potenciál, který by v případě volební účasti části elektorátu, který deklaruje podporu této straně, zajistil vstup do Poslanecké sněmovny. Žádná jiná strana by se v listopadu do Sněmovny nedostala. To se týká i nejmenší parlamentní strany Věci veřejné, které mají aktuální podporu pouhých 1,2% voličů.
Před branami Sněmovny by pak aktuálně skončila strana LEV 21 se ziskem 3,8% hlasů. Voliči strany bývalého premiéra Jiřího Paroubka však stejně jako v případě SPOZ v krajských volbách k volbám z většiny nepřišli. Tomu by však mohlo být u sněmovních voleb, u nichž je volební účast výrazně vyšší než v krajských volbách, jinak.
Přes tříprocentní hranici se v listopadu dostala i Strana zelených (3,5%) a SUVERENITA-blok Jany Bobošíkové (3,1%).
Zejména pokud se voličům nedostane adekvátní odezvy od představitelů zejména vládních politických stran, kterým voliči v krajských volbách dali jasně najevo svoji nespokojenost, mohou posilovat právě menší politická uskupení a to jak ty, které již překročili tříprocentní hranici, tak ty, které se pohybují pod touto hranicí. To ostatně naznačuje i 11,6% hlasů, které by v listopadu připadly politickým stranám a uskupením, které se pohybují právě pod tříprocentní hranicí.
Související
ANO je suverénní, do Sněmovny by proniklo jen pět stran
ANO první, Starostové by přeskočili ODS. Kubovo hnutí by do Sněmovny neproniklo
Aktuálně se děje
před 51 minutami
Eskalace zrychluje, únikových cest ubývá. Možnosti ukončení války v Íránu se dramaticky zužují
před 2 hodinami
Kubánská armáda je připravena na případnou americkou agresi, vzkazuje Trumpovi Havana
před 3 hodinami
Ceny ropy začaly po Trumpově oznámení prudce klesat
před 4 hodinami
WP: Ruští agenti chtěli uskutečnit falešný pokus o atentát na Orbána, aby vyhrál volby
před 4 hodinami
Okamura chce zrušit „podraz na občany i firmy“. Koalice předloží návrh na zrušení části poplatků za ČT a Rozhlas
před 5 hodinami
Írán má v ruce mocnou zbraň. Útokem na odsolovací stanice může rozvrátit celý Blízký východ
před 6 hodinami
Trump nečekaně ustoupil z ultimáta Íránu. Útoky odložil
před 7 hodinami
Rutte věří, že se evropské státy připojí k Trumpově válce proti Íránu
před 8 hodinami
Takové počasí historie nepamatuje. Příští rok otřese globálními statistikami, varuje WMO
před 9 hodinami
Politico: Budapešť funguje jako přímý informační kanál pro Kreml. EU vylučuje Maďarsko z citlivých diskusí
před 9 hodinami
IEA: Situace na světových energetických trzích překonává největší krize moderní historie
před 10 hodinami
Benzin na příděl? Svět čelí větší hrozbě než za velké ropné krize, hrozí výrazné zdražování potravin i paliv
před 12 hodinami
Počasí se v týdnu promění. Přes Česko přejde studená fronta
včera
Norská princezna v dokumentech o Epsteinovi. Zmanipuloval mě, tvrdí
včera
Velikonoce i letos ovlivní důchody. Tři výplatní termíny budou jiné
včera
Norrise poctil prezident Trump. Byl to skvělý chlap, ocenil herce
včera
Česko má po osmi letech medaili z halového MS. Lurdes Gloria Manuel ovládla čtvrtku
včera
Smrtelná nehoda ve středních Čechách. Zasahoval vrtulník
včera
Írán oplácí stejnou mincí. Varoval Trumpa, ceny ropy mohou ještě vzrůst
včera
Sparta odvetu osmifinále s Alkmaarem nezvládla. Olomouc nestačila na Mohuč
Český fotbal už nemá po čtvrtku v této sezóně evropských fotbalových pohárů žádného zástupce. Osmifinále Konferenční ligy se totiž hrubě nevydařilo pražské Spartě, která vstupovala do domácí odvety s nizozemským Alkmaarem po porážce 1:2 z úvodního zápasu. Výkon svěřenců kouče Briana Priskeho byl však ještě horší než před týdnem a nikdo se tak nemohl divit tomu, že odvetný duel dospěl k jasnému výsledku 4:0 pro Alkmaar. To Olomouc se v německé Mohuči pokoušela o klubovou senzaci. První poločas statečně držela bezbrankový stav, o svém postupu do čtvrtfinále nakonec bundesligový celek rozhodl dvěma góly ve druhé půli, přičemž mu pomohlo i to, že Olomouc dohrávala o deseti.
Zdroj: David Holub