Praha - Sociální demokraty znepokojila informace o tom, že do čela ministerstva obrany usedne vicepremiérka Karolína Peake (LIDEM). Považují ji za nekompetentní a nedůvěryhodnou osobu, prohlásil ve středu předseda strany Bohuslav Sobotka.
Možnost, že by do čela resortu obrany směřovala Peake, připustil ve středu na tiskové konferenci premiér Petr Nečas (ODS). Zmínil, že pokud si ODS a LIDEM prohodí resorty dopravy a obrany, přijde mu logické, že si LIDEM navrhnou svou předsedkyni do čela resortu.
"Nad tím výrokem musím pořád přemýšlet, ale i tak v něm žádnou logiku nenacházím. Nepamatuji si žádnou větu paní Peake, kterou by o resort projevila v minulosti zájem, nebo že by měla kompetenci. Obdivuji její odvahu. Rád bych se jí zeptal, proč to dělá a co ji k tomu vede. Někde řekla, že má ministerskou zkušenost, já si nevybavuji, že by vedla ministerstvo. Takže vláda zjevně pokračuje v politice, kdy nechala Dobeše řídit školství, aby ho úplně rozložil, kulturu vede někdo, kdo o ní nic neví. Navíc se zjevně ani neumíme poučit, protože je tu příklad Vlasty Parkanové, která resortu také nerozuměla. To už ani není na humorné poznámky, jak je to vážné. Resort, který spravuje 40 miliard korun, nemůže vést někdo, kdo mu nerozumí," uvedl na středeční tiskové konferenci místopředseda sněmovny a ČSSD Lubomír Zaorálek.
Dodal, že vláda tak připraví katastrofální podmínky pro každý kabinet, který ji nahradí.
Předseda nejsilnější opoziční strany Bohuslav Sobotka zmínil, že na nekoncepčním slučování resortů a handlování s ministerstvy je patrné, že "přeběhlíci z Věcí veřejných drží vládu pod krkem". Doplnil, že slučování resortů musí vycházet z analýz, nikoli handlování mezi koaličními stranami. "Pokud chtěla vláda redukovat resorty, měla to udělat na začátku svého funkčního období, nikoli teď těsně před volbami. A navíc měla takový krok konzultovat s opozicí, zvláště když je velmi pravděpodobné, že sociální demokracie v příštích volbách zvítězí a vládu převezme," zhodnotil Sobotka.
Nelíbí se rovněž, že by se doprava vrátila do područí ODS. "Poslední ministr dopravy za občanskou demokracii byl Aleš Řebíček. Po něm nám zůstala rychle zbohatnuvší firma Viamont, ztráta 12 miliard korun, které nám Evropská unie už neproplatí, a řada sporných otázek," podotkl Sobotka.
Řebíček před nástupem do čela dopravy pracoval v soukromé dopravní firmě Viamont, kterou spoluvlastnil. Podíl odprodal, ale média přinášela informace o tom, jak Viamontu rapidně narostlo procento státních zakázek a v Řebíčkových majetkových přiznáních se objevovaly položky, které nahrávaly domněnce, že je nadále akcionářem společnosti. Viamont totiž akcionáře nezveřejňoval, a tak nebylo možné ověřit, zda Řebíček ve firmě stále figuruje.
Související
Pilotní provoz rychlosti 150 km/h na D3 se prodlužuje do konce roku
Konec čekání na řidičák, zelená autonomním vozidlům. Jaké změny přinese rok 2026 v dopravě?
Ministerstvo dopravy , Lubomír Zaorálek , Karolína Peake
Aktuálně se děje
včera
Miss Czech Republic 2026 se stala Lucie Pisková
včera
Zelenskyj: Rusko chystá rozsáhlý útok na území Ukrajiny i na Kyjev, může použít raketu Orešnik
včera
Uzavřeme dohodu, nebo Írán totálně zničíme. Rozhodnu se do zítřka, prohlásil Trump
včera
Napínavý bratrský souboj. Česko-slovenské derby na MS v hokeji rozhodl svou bruslí kapitán Červenka
včera
Evropa se intenzivně chystá na situaci, kdy bude Trump pro NATO hrozbou
včera
Američané jsou na hraně nepostupu do čtvrtfinále. Dánové slaví první výhru na MS
včera
Trump stupňuje tlak vůči Kubě. Co tím sleduje a co je jeho cílem?
včera
Žádné podávání rukou ani pohřby, mrtvé odváželi v pytlích. Přeživší vzpomínají na dosud nejhorší epidemii eboly
včera
V Číně došlo k nejhoršímu důlnímu neštěstí za patnáct let. Po výbuchu více než 90 mrtvých
včera
Soud poslal vraha studentky v Pardubicích do vazby
včera
Pavel v rozhovoru pro zahraniční tisk vyzval NATO, aby Rusku ukázalo zuby a začalo konečně reagovat
včera
Brněnský pochod smrti provází komplikace. Vandal poničil památník, policie zasahuje proti odpůrcům
včera
Vztah Pavla s Babišem už se rozebírá i ve světě. Prezident je připraven podniknout právní kroky, píše Politico
včera
Proč se ebolu nedaří zastavit? Na vině je hned několik faktorů
včera
Rusku se na Ukrajině nedaří. Putinovi dochází čas, varuje rozvědka
včera
Počasí se po víkendu zásadně nezmění. Teplá epizoda bude pokračovat
22. května 2026 22:01
Princ William odložil dekorum. Záběry z fotbalu obletěly celý svět
22. května 2026 21:07
Politici zareagovali na tragédii v Pardubicích. Ozval se i premiér Babiš
22. května 2026 20:18
Recidivista míří k soudu. Policie navrhla jeho obžalobu za vraždu v Mírově
22. května 2026 19:32
Moravec představil pořady nového projektu. Otázky oprášil a přejmenoval
Nová kapitola novinářské kariéry Václava Moravce po jeho odchodu z České televize oficiálně začíná. Moderátor se například rozhodl, že s nynějším projektem bude přímo konkurovat nedělní politické debatě veřejnoprávní televize.
Zdroj: Jan Hrabě