Praha – Ministerstvo práce a sociálních věcí dříve pod vedením Jaromíra Drábka a současně pod Ludmilou Müllerovou exceluje v nápadech na zaplnění peněženek. Bohužel je tak moc nezajímá, zda v nich budou peníze, ale hlavně když bude peněženka obsahovat milion karet. Ministerstvo za Drábka přišlo se sociálními kartami (sKartami) a za Müllerové pak se zaměstnaneckou kartou. Takové myšlenky děsí kandidáta na prezidenta Jana Fischera.
Původní nápad zaměstnanecké karty pochází od Hospodářské komory. Na této kartě by byly veškeré informace o zaměstnáních a školeních držitele karty. Jednalo by se o takový životopis schovaný v peněžence. Jen by neumožňoval, aby si daná osoba nechala některé informace jen pro sebe.
A protože má Ministerstvo práce a sociálních věcí v oblibě všemožné projekty, jen když se týkají karet, s chutí se nápadu chytlo. A to i přes to, že má za sebou nepovedený projekt sociální karty, který trápí již řadu měsíců nejen zákonodárce, ale hlavně občany. „Svědčí to opravdu o velkém nedostatku sociální inteligence," uvádí Fischer.
„Nejde jen o to, že pracovní knížka je výmyslem totalitních režimů. V moderní informační době se totiž otevírají takové možnosti sledování občanů a zneužití soukromých dat, o nichž se autorům papírových "arbeitsbuchů" ani nesnilo. Jak vidět, v tomto šmírování jsou někteří podnikatelé a úředníci vzácně zajedno. Bohužel," odůvodňuje svůj odpor k nápadu prezidentský kandidát.
Fischer doufá, že nakonec projekt nebude realizován, neboť zbytečná byrokracie je již dnes, což pak teprve, kdyby se převedla do elektronické podoby.
Související
Expremiér Fischer nechápe, že vláda plánuje větší schodek než v roce 2020
První vláda bez ČSSD, ODS a bez důvěry? Podívejte se, kdo nám šéfoval doposud
Jan Fischer , Ludmila Müllerová , Ministerstvo práce a soc. věcí
Aktuálně se děje
před 15 minutami
Trumpa kvůli hrozbě atentátu odvezli v kontejneru na jídlo
před 50 minutami
Česká televize představila náhradu za Moravce. Zveřejnila podzimní program
před 1 hodinou
Zelenskyj: Rusko při nejnovější vlně nočních útoků použilo balistické rakety ze Severní Koreje
před 2 hodinami
Přes 130 mrtvých a 500 zraněných. Kolumbie svádí závod s časem, pod troskami zůstávají další lidé
před 3 hodinami
Evropa shání rakety Patriot kde se dá. Ukrajina jich za týden vystřelí víc, než kolik dostane za měsíc
před 4 hodinami
Svržený syrský prezident Bašár Asad byl odsouzen k trestu smrti
před 5 hodinami
Trumpova sít Truth Social prodělává stamiliony. Nový nástroj slibující přednostní informace čelí kritice
před 5 hodinami
Trump si zahrává se zdravím. Doporučil snížit očkování, místo studie se odkázal na názory okolí
před 6 hodinami
13 mrtvých a přes 70 zraněných. Ukrajina podnikla nejničivější útok na Rusko za poslední roky
před 6 hodinami
Vyčistili jsme Hormuzský průliv od min, je plně pod kontrolou USA, tvrdí Trump
před 8 hodinami
Počasí bude tropické do konce prázdnin, déšť se objeví jen výjimečně
včera
Kolumbie vyhlásila stav národní katastrofy. Počet mrtvých po zemětřesení dál prudce stoupá
včera
Francie zavádí kvůli vedru krizový stav. Domácnostem omezuje spotřebu vody
včera
Rusko přitvrzuje. Útoky raketami jsou stále častější, Moskva polevit nehodlá
včera
Kolumbii zasáhlo silné zemětřesení. Mrtvých jsou nejméně desítky
včera
V Bulharsku vybuchl sklad munice. Exploze byla vidět na kilometry daleko
včera
Lipsko se vyhnulo katastrofě. Dron s výbušninou narazil do letadla, našli na něm DNA
včera
Zuckerbergova jachta odmítla pomoci plavidlu v nouzi
včera
Kanaďanům dochází trpělivost. Pochybují o kapacitách hasičů, požáry začínají hasit sami
včera
Ukrajinské drony zaútočily v Tatarstánu. Nálet prý trval hodiny
Při masivním ukrajinském bezpilotním útoku na ruskou Republiku Tatarstán zahynulo nejméně 13 lidí včetně jednoho dítěte a dalších více než sedm desítek osob utrpělo zranění. Podle ruských úřadů jde o jeden z nejtragičštějších úderů na území Ruské federace od začátku plnohodnotné invaze na Ukrajinu. V regionu byl v souvislosti s neštěstím vyhlášen smutek.
Zdroj: Libor Novák