Komentář – V posledních měsících se zvýšil tlak části veřejnosti, která volá po zavedení přímé volby poslanců. Prý je to demokratičtější. Přestaňme si ale lhát do kapsy.
První, co je velmi nutné zdůraznit, je fakt, že přímá volba poslanců je jen líbivější označení pro většinový volební systém. A jak už z názvu plyne, většinový systém znamená vládu většiny nad menšinou, která holt dala hlas špatnému (neúspěšnému) kandidátovi.
Z toho plyne druhý poznatek a to že většinový systém je méně demokratický než systém poměrný, ve kterém mají šanci na alespoň nějaké zastoupení v zákonodárném sboru i menší subjekty.
Dokonce pokud bychom aplikovali britskou verzi většinového systému, který je jednokolový, docházelo by pravidelně k situaci, že v daném volebním obvodu vyhraje kandidát s největší menšinou hlasů! V praxi je to tedy ještě méně demokratický model.
Nakonec ještě jeden velký omyl mnohých hnutí, která volají po přímé volbě poslanců. Tvrdí, že díky tomu by přestaly mít smysl politické strany. Omyl. Lidé se budou vždy sdružovat k prosazení vlastního zájmu. Je jedno, jestli vzniklým subjektům budeme říkat zájmové skupiny, strany či hnutí. Většinový volební systém do Poslanecké sněmovny pouze zredukuje počet těchto uskupení, rozhodně je ale nevymýtí.
To ale neznamená, že je většinový systém špatný. V českém prostředí by tento systém způsobil, že do parlamentu by se dostávaly pouze velké strany, které by se pravidelně střídaly u moci bez toho, aby k sobě zvaly koaliční partnery, kteří by mohli velkou stranu vydírat. Tudíž by se politická scéna stala stabilnější.
Měli bychom ale přestat populisticky volat po líbivé přímé volbě poslanců a mluvit v této souvislosti o větší míře demokracie. Naopak bychom měli narovinu říct, že chceme systém většinový, méně demokratický, ale rozhodně stabilnější.
Související
ANO by vyhrálo sněmovní volby. Motoristům už šlape na paty hejtman Kuba
ANO si udržuje stabilní podporu i po volbách, ukazuje nový průzkum
Aktuálně se děje
před 56 minutami
Armáda se připravuje na rozsáhlou operaci v Íránu. Teherán odmítli šance na ukončení jaderných ambicí, prohlásil Trump
před 2 hodinami
Izrael a Spojené státy zaútočily na Írán
před 3 hodinami
Počasí bude o víkendu kopírovat trend z posledních dní
včera
Expremiér Nečas se rozvedl s druhou manželkou
včera
Je nemocný a má nízké IQ. Trump se velmi ostře pustil do De Nira
včera
V kauze RP Invest utopili peníze i známí lidé. K poškozeným patří i Klempíř
včera
Okamura do Otázek Václava Moravce přijde, potvrdila mluvčí SPD
včera
Platili mu, co neměli. Úředník popsal náklady bývalého prince Andrewa
včera
Předčasné jaro. V Česku letos poprvé naměřili 20 stupňů
včera
Ministerstvo varovalo Čechy v Izraeli. Bezpečnostní situace se může zhoršit
včera
Záhadné úmrtí dvou lidí v Písku. Těla se našla v lodním kontejneru
včera
Fico se pře s Ukrajinci ohledně ropovodu Družba. Navrhuje inspekční cestu
včera
Zelenskyj vidí okno příležitosti pro dosažení míru. Čas je do voleb v USA
včera
Střelba v Krnově. Policisté našli mrtvého a dvě zbraně
včera
Chcete se dostat z Izraele? Musíte dnes, vyzval americký velvysanec podřízené
včera
Česko eviduje zemětřesení na Příbramsku. Ke škodám nedošlo
včera
Nejasný pokrok v jednáních mezi USA a Íránem. Rozhovory mají pokračovat
včera
Do Česka míří saharský prach. Na zem se nedostane, může ale ovlivnit teploty
včera
Clintonová prý Epsteina nikdy nepotkala. Vyzvala k výslechu Trumpa
včera
Okamura se po devíti letech může objevit v Otázkách Václava Moravce
Předseda poslanecké Sněmovny Tomio Okamura (SPD) by se v březnu mohl po devíti letech objevit v politickém diskuzním pořadu Otázky Václava Moravce na obrazovkách České televize. Podle dostupných informací obdržel pozvánku do druhého březnového vydání relace.
Zdroj: Jan Hrabě