Praha - Premiér Jan Fischer ve středu vytkl šéfovi Strany zelených Ondřeji Liškovi jeho výroky, že ministři nominovaní jeho stranou nebudou plnit usnesení vlády. Není možné, aby postoj vlády platil jen pro někoho, poznamenal Fischer po jednání s Liškou.
Premiér po setkání s předsedou zelených zopakoval, že všichni ministři jsou vázáni usnesením vlády. "Při této příležitosti jsem požádal pana Lišku, aby nepokračoval v prohlášeních, že ministři nominovaní Stranou zelených se nebudou řídit usnesením vlády a nebudou plnit zadané úkoly," prohlásil Fischer. Upozornil šéfa zelených, že není možné, aby postoj vlády platil jen pro některé ministry. "Všichni ve vládě budou postupovat podle svých kompetencí," dodal ministerský předseda.
Liška na schůzce Fischera seznámil s výhradami, které má Strana zelených k projektům, na nichž se v pondělí kabinet shodl a kterými chce vláda bojovat proti krizi. "Akceptuji, že vláda je kolektivní orgán," řekl Liška s tím, že rozhovor s premiérem rozptýlil pochybnosti zelených o tom, že by pondělní usnesení vlády jakýmkoliv způsobem omezovalo pravomoci členů vlády nominované Stranou zelených. "Toto usnesení zachovává nezávislé kompetence jednotlivých ministrů, tak jak je to běžné," uvedl Liška.
Připomněl, že v legislativním plánu ministerstva životního prostředí zůstává úkol předložit zákon o ochraně ovzduší, který SZ považuje za zcela zásadní.
"Nic z toho, co bylo řečeno, neznamená, že by výhrady SZ k některým projektům, jako jsou jezy na Labi, modernizace elektrárny v Prunéřově či dostavba temelínských bloků byla legitimizována. Naopak naše výhrady trvají. Na základě jednání ministrům nenavrhneme rezignaci," doplnil šéf Strany zelených.
Strana zelených v pondělí oznámila, že uvažuje o stažení ministrů Jana Dusíka a Michaela Kocába z kabinetu. Straně se nelíbily návrhy krátkodobých protikrizových opatření obsahující požadavky na zastavení prací na novele zákona o ovzduší, prolomení těžby v severních Čechách či dostavbu Temelína, o kterých jedná vláda. Návrhy jdou na ruku těžařským a energetickým firmám, uvedla v pondělí SZ.
"Vládou předkládaný materiál je koncepčně chybný. Tudy pro nás cesta nevede, jak z ekonomického, tak ekologického pohledu. Tato rozhodnutí jsou nešťastná také procedurálně," vyjádřil svůj nesouhlas místopředseda SZ František Pelc. Podle něj by vláda neměla rozhodovat o koncepčních věcech na deset let dopředu, když bude u moci pouze dalších několik měsíců.
Mezi dalšími opatřeními vlády nechybí podpora prolomení limitů těžby v severních Čechách, dostavba Temelína, rekonstrukce elektrárny v Prunéřově nebo výstavba jezů na Labi. Podle zelených ale návrhy nepodporuje žádná seriózní analýza, která by dokládala, že sníží státní dluh. "Ve skutečnosti jsou tyto návrhy nehorázným pokusem ždímat ze státního rozpočtu další finance ve prospěch soukromých společností těžařských, energetických či plavebních," řekl v pondělí Ondřej Liška.
Související
Expremiér Fischer nechápe, že vláda plánuje větší schodek než v roce 2020
První vláda bez ČSSD, ODS a bez důvěry? Podívejte se, kdo nám šéfoval doposud
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Počet mrtvých v Kolumbii překročil 200. Pohřešují se tisíce lidí
před 2 hodinami
Libanon jako první arabský stát zrušil trest smrti. Zavádí těžké doživotní nucené práce
před 2 hodinami
Orbánova pravá ruka skončila. Novým maďarským prezidentem bude András Baka
před 3 hodinami
Trumpa kvůli hrozbě atentátu odvezli v kontejneru na jídlo
před 4 hodinami
Česká televize představila náhradu za Moravce. Zveřejnila podzimní program
před 4 hodinami
Zelenskyj: Rusko při nejnovější vlně nočních útoků použilo balistické rakety ze Severní Koreje
před 5 hodinami
Přes 130 mrtvých a 500 zraněných. Kolumbie svádí závod s časem, pod troskami zůstávají další lidé
před 6 hodinami
Evropa shání rakety Patriot kde se dá. Ukrajina jich za týden vystřelí víc, než kolik dostane za měsíc
před 7 hodinami
Svržený syrský prezident Bašár Asad byl odsouzen k trestu smrti
před 8 hodinami
Trumpova sít Truth Social prodělává stamiliony. Nový nástroj slibující přednostní informace čelí kritice
před 8 hodinami
Trump si zahrává se zdravím. Doporučil snížit očkování, místo studie se odkázal na názory okolí
před 9 hodinami
13 mrtvých a přes 70 zraněných. Ukrajina podnikla nejničivější útok na Rusko za poslední roky
před 10 hodinami
Vyčistili jsme Hormuzský průliv od min, je plně pod kontrolou USA, tvrdí Trump
před 11 hodinami
Počasí bude tropické do konce prázdnin, déšť se objeví jen výjimečně
včera
Kolumbie vyhlásila stav národní katastrofy. Počet mrtvých po zemětřesení dál prudce stoupá
včera
Francie zavádí kvůli vedru krizový stav. Domácnostem omezuje spotřebu vody
včera
Rusko přitvrzuje. Útoky raketami jsou stále častější, Moskva polevit nehodlá
včera
Kolumbii zasáhlo silné zemětřesení. Mrtvých jsou nejméně desítky
včera
V Bulharsku vybuchl sklad munice. Exploze byla vidět na kilometry daleko
včera
Lipsko se vyhnulo katastrofě. Dron s výbušninou narazil do letadla, našli na něm DNA
Nové informace z vyšetřování naznačují, že německé letiště v Lipsku se ocitlo podstatně blíže k katastrofě, než se původně předpokládalo. Analýza záznamů z bezpečnostních kamer ukázala, že neznámý dron zasáhl křídlo zaparkovaného ukrajinského nákladního letounu značky Antonov. Incident se odehrál v podvečerních hodinách a jen shodou náhod nedošlo k masivní explozi.
Zdroj: Libor Novák