Jan Kraus se rozohnil: Upozorňuje na podivuhodnosti v ČSSD

Praha – Moderátor a člen správní rady Nadačního fondu proti korupci Jan Kraus se pustil do rozhodnutí Senátu. Ten v minulém týdnu zamítl rozšíření pravomoci Nejvyššího kontrolního úřadu, což byl jeden z klíčových bodů boje proti korupci.

„Čerstvé neodhlasování zákona, který by umožnil kontrolu NKÚ nad hospodařením obcí a podniků se státní účastí, dobře ukázalo licoměrnost místní politiky," uvádí moderátor. Upozorňuje na podivuhodný fakt, že ČSSD se snažila zákon prosadit deset let, ovšem když přišel do Senátu, ani členové sociální demokracie nehlasovali pro jeho přijetí.

Senátoři, kteří jsou zároveň starosty či hejtmany, svůj postoj zamítavý postoj odůvodňovali tím, že už v tuto chvíli musí čelit velkému množství kontrol.Daleko podivnějším argumentem však bylo to, že by se o nich kriticky informovalo a museli by tak čelit nadávání občanů. Kraus se domnívá, že jestliže starostové nekradou, neměli by s takovými důsledky kontrol vůbec žádný problém.

„Mohl bych tedy stejně uvažovat sám za sebe o daních. Platím je pořád, velké částky, a když i představím, co s těmi penězi političtí zloději udělají - bylo by racionální, neposílat žádné daně nikam. Ale musím - pak mi okolí také nadává, proč tolik peněz vyhazuju oknem. Já mám ale na rozdíl od politiků na krku zákon," zamýšlí se Kraus.

Kraus připomíná, že pravomoci, které mohl získat NKÚ, jsou zcela běžné u zahraničních kontrolních úřadů podobného typu. Navíc se jednalo o jeden z velmi podstatných protikorupčních zákonů. Kraus proto pesimisticky dodává: „na další se vůbec zřejmě nedostane."

Vláda ohledně boje s korupcí nijak nepokročila, přestože je to jeden z bodů vládního programu. Je proto nutné, aby nadále fungovaly protikorupční organizace. „Hydra je to totiž mocná, a pokud jde o obranu vlastních zlodějen, penězi a nápady rozhodně nešetří," dodává.

Související

Více souvisejících

Jan Kraus NFPK nkú

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy