Praha - Současný zákon o poskytování dávek zdravotně postiženým selhává, je ho třeba změnit a také rozšířit okruh lidí, kterým se poskytuje příspěvek na mobilitu a zvláštní pomůcky. Myslí si to poslanci Věcí veřejných, jejichž návrh však vláda ve středu nepodpořila.
"Vláda zaujala k tomuto návrhu nesouhlasné stanovisko, neboť předložený návrh zákona je de facto návratem před první fázi sociální reformy, to jest před 1. leden roku 2012. Je to také návrh zákona, který by zboural proklientský přístup k osobám se zdravotním postižením," uvedl po jednání ministr Petr Mlsna (nez.)
Podle poslanců Věcí veřejných došlo přijetím zákona o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením, který nabyl účinnosti v roce 2012, v České republice k významnému zhoršení postavení zdravotně postižených lidí. Navrhli proto novelu tohoto zákona, i některých souvisejících norem, která by měla podle nich špatnou situaci napravit.
Za nejvýraznější zásah do postavení zdravotně postižených lidí přitom považují samotnou definici toho, kdo je osoba se zdravotním postižením. S tímto tvrzením ale vláda nesouhlasí, zákon podle ní totiž nic takového nedefinuje. "Definuje pouze jako znak příslušnou diagnózu, na základě které je poskytována příslušná sociální dávka," vysvětlil Mlsna.
Oproti předchozí úpravě však současné kritérium pro přidělení průkazu TP, ZTP a ZTP/P podle poslanců VV znevýhodňuje lidi s těžkým tělesným postižením, pro které je takové zvýhodnění důležité, protože jim umožňuje například snadněji cestovat na delší vzdálenosti, avšak které dosud nepotřebují při ostatních úkonech pomoc druhé osoby, a proto nežádají o přiznání příspěvku na péči.
"Selhání nové právní úpravy lze úspěšně demonstrovat na příkladu dvou shodně zdravotně postižených osob, kdy je paradoxně 'sankcionován' neposkytnutím dávky ten zdravotně postižený, který se přes svůj handicap úspěšně snaží o sebe postarat sám, zatímco ten, kdo zůstane pasivní a nesamostatný, dávku dostane," popsali poslanci VV v předkládací zprávě pro vládu.
Změnit by se měla rovněž příloha tohoto v současnosti platného zákona, která se zabývá přiznáváním příspěvku na zvláštní pomůcku a příspěvku na mobilitu tak, aby byla dostupná pro větší okruh zdravotně postižených. Ti totiž bývají často omezeni v možnostech používání veřejné dopravy a jejich sociální situace jim často neumožňuje pořídit si speciálně upravený automobil, jehož úprava pro zdravotně postiženého vyjde i na desítky tisíc korun. Například by se jednalo o lidi s amputovanou dolní končetinou.
Vyhlídky návrhu na kladné stanovisko vlády byly už před jednáním minimální. Postavila se proti němu řada ministerstev včetně klíčového rezortu práce a sociálních věcí.
"Navrhované řešení, které se vrací k právnímu stavu před 1. lednem 2012, považuje ministerstvo za věcně nesprávné. Rovněž legislativní zpracování návrhu zákona vykazuje závažné nedostatky," konstatuje ve svém stanovisku. Vadí mu například to, že pokud by došlo k přijetí návrhu, mohlo by mít nárok na přiznání příspěvku na mobilitu až 380 tisíc lidí, což by znamenalo celkové výdaje více než 1,8 miliardy korun ročně.
Závažným nedostatkem návrhu je také podle ministerstva neprovázanost s ostatními ustanoveními zákona a s jinými právními předpisy, která by způsobila aplikační problémy. Navíc autorům z VV vytýkají, že v důvodové zprávě uvádějí zavádějící informace a neberou plně v potaz poznatky současné lékařské vědy.Úplný konec této snahy poslanců VV to však být nemusí. Místopředsedkyně Věcí veřejných Kateřina Klasnová totiž ve středu v Poslanecké sněmovně uvedla, že návrh probírala se zástupci všech parlamentních stran a podporu ji přislíbili i někteří poslanci vládní koalice.
21. listopadu 2024 21:05
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
Související
Vláda uvolní peníze na pomoc sportu po povodních. Podpořila také podnikání s Ukrajinou
Pavel řekl, zda by Babišovi svěřil vládu. Může to ovlivnit jeho další kandidaturu
Vláda ČR , invalidé , Věci veřejné
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák