Nečas proti Klausovi: Absence ministra obrany není žádné drama!

Praha - Premiér Petr Nečas (ODS) vnímá atmosféru kolem uprázdněného místa šéfa resortu obrany za zbytečně vyhrocenou. Byl bych rád, abychom s koaličními partnery vybrali nového ministra do začátku března, řekl předseda vlády v neděli v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi.

"Neděje se nic dramatického a pevně doufám, že se období bez vedení ministerstva obrany Výběr podle něj zbrzdili nejenom vánoční svátky, ale také kandidatura Karla Schwarzenberga (TOP 09) na post prezidenta. "Bylo ve hře, že by vyhrál a pak bychom museli jednat s jiným představitelem koaliční strany," doplnil předseda vlády.

Neslíbil ani, že návrh předloží ještě prezidentovi Václavu Klausovi, který téměř dvouměsíční zpoždění s obsazením místa tento týden kritizoval.

"Procedura výběru nového ministra je složitá, protože se na konkrétním jméně musí dohodnout všechny koaliční strany," řekl Nečas s tím, že se musí jednat člověka s odborným kreditem a také nestraník.

"Je vhodnější, aby v čele ministerstva obrany a vnitra stál politik, který má příslušnou odbornost a také jasnou představu, jakým směrem chce ministerstvo vést," řekl šéf nejsilnější opoziční strany ČSSD Bohuslav Sobotka. Podle něj by se do čela obrany neměl dostat bývalý člen generálního štábu.

"ODS a TOP 09 jsou personálně vyčerpané a nemají nikoho, koho by nominovali do čela ministerstva," řekl Sobotka. S tím však jednoznačně předseda vlády nesouhlasil. "To je laciná kritika. Dokážeme bez problému vygenerovat kvalitního ministra obrany z řad ODS, ale respektujeme koaliční dohodu, že to musí být nestranický odborník," oponoval premiér.

Tato problematika je zbytečně dramatizovaná. "Resort je řízený přímo mnou. Já nemám zájem zůstávat na postu ministra ani o sekundu déle, než je nezbytně nutné," řekl Nečas.

Post ministra obrany ve vládě Petra Nečase naposledy zastávala Karolína Peake (LIDEM), která nahradila Alexandra Vondru (ODS). Peake se ujala úřadu 12. prosince a prezident Václav Klaus ji na návrh premiéra odvolal po osmi dnech ve funkci. Důvodem odvolání Peake byly podle premiéra personální změny na ministerstvu. Peake tehdy odvolala z postu 1. náměstka Vlastimila Picka a šéfa vyzbrojování Pavla Bulanta.

Související

Gripen

Češi souhlasí se švédskou nabídkou. Gripeny budou k dispozici ještě 10 let

Ministerstvo obrany souhlasí se švédskou nabídkou na další využívání letounů JAS-39 Gripen, uzavření smlouvy do roku 2035 podpořilo Kolegium ministryně obrany. S návrhem smlouvy nyní bude seznámena vláda. Díky intenzivním jednáním se podařilo ministerstvu dosáhnout nabídky, která je oproti loňské zhruba o 25 % výhodnější. Prodloužení využívání Gripenů pomůže překlenout období, kdy budou do české armády postupně zaváděna letadla páté generace F-35.

Více souvisejících

ministerstvo obrany Petr Nečas Klaus - Nečas

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Ilustrační fotografie.

Na D49 se otevřely další kilometry dálnice. Od tendru to trvalo 18 let

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) tento týden zprovoznilo 7,5 kilometru dlouhý úsek dálnice D49, druhou část stavby Hulín – Fryšták ve Zlínském kraji. Díky tomu je nyní v provozu celý téměř osmnáctikilometrový úsek této dálnice. Stavba narážela opakovaně na odpor aktivistů, brzdily ji dlouhé soudní procesy a na hlavní trase se tak mohlo začít pracovat až koncem roku 2021, přestože zhotovitel vzešel z tendru už v roce 2008. Náklady na realizaci stavby dosáhly včetně inflace 9,5 miliardy Kč bez DPH.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Vláda České republiky

Česko se zapojí do projektu AI Gigafactory. Vláda schválila akční plán pro duševní zdraví

Česká republika bude v evropské soutěži usilovat o vybudování AI Gigafactory. Vláda Andreje Babiše (ANO) k tomu na pondělním zasedání učinila zásadní kroky, když odsouhlasila uzavření dohody o společném zadávání veřejných zakázek s EuroHPC Joint Undertaking. Schválila také Národní akční plán pro duševní zdraví 2026-2030, který nastavuje priority státu v oblasti péče o duševní zdraví, nebo fiskálně-strukturální plán České republiky pro období 2027 až 2030 a jmenovala Editu Stejskalovou novou vládní zmocněnkyní pro záležitosti romské menšiny.

před 6 hodinami

Petr Pavel

Pavel si dává na čas. Pražský hrad oznámil, kdy se vyjádří k rozhodnutí vlády

Na Pražský hrad se obrátila pozornost v okamžiku, kdy dnes vyšlo najevo, že Babišova vláda rozhodla, že prezident Petr Pavel nebude součástí delegace na letním summitu NATO v Turecku. Pavel totiž dříve naznačil, že v takovém případě podá kompetenční žalobu. Na první reakci prezidenta se však bude čekat do úterního dopoledne. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Petr Pavel a Andrej Babiš

Pavel nebude členem delegace na summitu NATO, rozhodla vláda

Prezident Petr Pavel nemá být podle rozhodnutí vlády součástí delegace na letním summitu NATO v Turecku. V čele delegace bude premiér Andrej Babiš (ANO). Pavel dříve nevyloučil podání kompetenční žaloby, pokud nebude členem delegace. 

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Aktualizováno před 10 hodinami

Keir Starmer, předseda Labouristické strany

Starmer oznámil svůj konec v čele Velké Británie

Britský premiér Keir Starmer dal za pravdu spekulacím z posledních dní, když v pondělí oznámil rezignaci na post ministerského předsedy. Informovala o tom britská BBC. Starmer skončí i v čele labouristů, které v následujících dnech a týdnech čeká hledání nového lídra. 

před 11 hodinami

před 13 hodinami

před 13 hodinami

Důchody, ilustrační fotografie.

Co bude s důchody? Ministerstvo přišlo s novou analýzou, závěry jsou zajímavé

Nová analýza Ministerstva práce a sociálních věcí ukazuje, že odchod z trhu práce často začíná ještě před dosažením důchodového věku. Každý druhý senior v tomto věku už nepracuje a čtyři z deseti lidí nevstupují do důchodu ze stabilního zaměstnání. Nejčastějšími důvody jsou nezaměstnanost, zdravotní problémy nebo péče o blízké. 

před 14 hodinami

před 15 hodinami

před 16 hodinami

včera

Tamás Sulyok

Sulyok se postavil Magyarovi. Maďarský prezident ultimátum nesplní, odstoupit nehodlá

Maďarský prezident Tamás Sulyok, který bývá spojován se zbytky padlého režimu bývalého premiéra Viktora Orbána, hodlá čelit snahám nové vlády o své odvolání. Nový předseda vlády Péter Magyar, který v dubnových volbách drtivě zvítězil, již ve svém vítězném projevu avizoval, že Sulyoka i další funkcionáře dosazené v Orbánově éře zbaví funkcí kvůli tomu, že dřívějšímu systému pomáhali budovat státní korupci a klientelismus.

včera

Pedro Sánchez

Španělskem otřásá korupční skandál. Manželka premiéra Sáncheze nesmí opustit zemi

Španělský soud nařídil manželce současného premiéra Begoñe Gómezové, aby se dostavila k soudnímu přelíčení kvůli obviněním z korupce. Soudce Juan Carlos Peinado jí zároveň odebral cestovní pas, zakázal opustit zemi a uložil povinnost hlásit se dvakrát měsíčně na soudě. Gómezová čelí obviněním ze zpronevěry, obchodování s vlivem, korupce v obchodním styku a nezákonného přisvojení finančních prostředků. Podle vyšetřovatelů měla využít své manželství k posílení kariéry na madridské univerzitě.

včera

Keir Starmer, předseda Labouristické strany

Trump oznámil rezignaci britského premiéra. Den před tím, než by to Starmer udělal sám

Americký prezident Donald Trump na své sociální síti Truth Social prohlásil, že britský premiér Keir Starmer odstoupí ze své funkce. Obvinil ho přitom z toho, že zásadním způsobem selhal ve dvou klíčových oblastech, kterými jsou imigrace a energetika, přičemž v souvislosti s energiemi zmínil potřebu otevřít těžbu ropy v Severním moři. Trumpův příspěvek zřejmě reagoval na mediální zprávy, jelikož oba státníci spolu během víkendu osobně nehovořili.

včera

Křehké příměří dostalo další ránu. Trump pohrozil Íránu tvrdým úderem

Americký prezident Donald Trump pohrozil Íránu tvrdým úderem, pokud Teherán okamžitě nezastaví své jím placené zástupné síly v Libanonu, které podle jeho slov způsobují potíže.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy