Zeman chce Klausovou jako velvyslankyni. Schwarzenberg protestuje

Praha - Prezident Miloš Zeman chce, aby se velvyslankyní na Slovensku stala bývalá první dáma Livia Klausová. Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg informaci nevyvrátil, informovala Česká televize.

Podle serveru iDnes.cz ale Schwarzenberg se záměrem nesouhlasí. "Je to velmi neobvyklá myšlenka. Bylo by to demotivující pro celý diplomatický sbor. Na tom místě by měl být profesionální diplomat," řekl Schwarzenberg serveru. Na Slovensku je momentálně velvyslancem Jakub Karfík.

Schwarzenberg podle aktualne.cz má kandidáta na post velvyslance v Bratislavě. Podle informací deníku Insider už pro tento post vláda dokonce schválila nominaci součansého generálního sekretáře ministerstva zahraničí Jaromíra Plíška.

Balíček velvyslanců, které chtěl Schwarzenberg rychle po prezidentské volbě prosadit, přenechal k podepsání odcházející prezident Václav Klaus svému nástupci. Ten tak má nyní možnost jmenování ambasadorů zásadně ovlivňovat. Zeman také prosazuje na post velvyslance v Moskvě Vladimíra Remka.

"Václav Klaus si myslí, že by jeho manželka roli velvyslankyně s přehledem zvládla. Je si jist, že by se jí na Slovensku dostalo i velkého respektu a úcty," řekl Novinkám Petr Macinka z Institutu Václava Klause.

Slovenská diplomatka a herečka Vášáryová připomněla, že Klausová, která je rodačkou ze Slovenska, stále mluví spisovnou slovenštinou. "Když vystoupí před lidmi (na Slovensku) slovensky, bude to přijato dobře," poznamenala poslankyně slovenského parlamentu, která počátkem 90. let zastávala post československé velvyslankyně v Rakousku a později stála také v čele slovenské ambasády v Polsku.

Podle Vášáryové většina menších zemí nevysílá do zahraničí, na rozdíl například od Francie, jen kariérní diplomaty. Stavět se proti tomu, aby diplomaty byly i osobnosti, je podle slovenské političky "nonsens". Vášáryová dodala, že Klausová je "intelektuálně zdatná osoba a práci diplomata by se naučila velmi rychle". Na české ambasádě by prý nadále pracovali i kariérní diplomati, kteří by vykonávali svou každodenní práci.

Livia Klausova se během druhého kola prezidenské volby veřejně postavila na stranu Miloše Zemana a zároveň kritizovala manželku Karla Schwarzenberga, jako nabízející se první dámu. "Nechci, aby po mně na Pražský hrad přišla dáma, která bude mluvit jenom německy," řekla tehdy Klausová. Podporu Miloše Zemana zdůvodňovala tím, že Zeman má vztah k ČR a lidem, kteří v ní žijí.

Velvyslance jmenuje prezident republiky v souladu s ústavou. Jeho osobu mu doporučuje vláda po návrhu Ministerstva zahraničí. Usnesení vlády poté prezident schválí svým podpisem a postoupí premiérovi ke kontrasignaci. Ministerstvo zahraničí poté požádá v příslušné zemi o tzv. agrément, tj. souhlas s osobou velvyslance. Ten se ujímá svého úřadu v okamžiku předání pověřovacích listin, což je formální dopis prezidenta hlavě přijímacího státu.

Související

Livia Klausová

Livia Klausová skončila v úřadu velvyslankyně na Slovensku

Bratislava - Česká velvyslankyně na Slovensku Livia Klausová skončila k dnešnímu dni v této funkci. Už začátkem dubna svůj krok zdůvodnila pravidlem, že velvyslanci jsou obvykle vysíláni do ciziny na dobu čtyř let. Manželka bývalého českého premiéra Václava Klause byla velvyslankyní na Slovensku od konce roku 2013.

Více souvisejících

Livia Klausová Miloš Zeman velvyslanectví

Aktuálně se děje

před 33 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pátek poděkoval maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi za jeho podporu, když uvedl, že by Netanjahua pozval do Maďarska i přes zatykač, který na něj vydal Mezinárodní trestní soud (ICC).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy