ODS se složila! Zastupitelé Šťastný a Richter v Praze rezignovali

Praha - Zastupitel a poslanec ODS Boris Šťastný dnes složil mandát zastupitele Prahy. Nesouhlasí se způsobem vedení města a děním v koalici ODS a TOP 09. S informací přišla Mladá fronta Dnes.

Šťastný své rozhodnutí oznámil na jednání pražského zastupitelstva. Patří k dlouhodobým kritikům pražského primátora a šéfa ODS v hlavním městě Bohuslava Svobody.

Poslanecký mandát obhájil ve volbách v roce 2010. Je předsedou výboru pro zdravotnictví. V sněmovních volbách v roce 2010 se ovšem v počtu preferenčních hlasů propadnul ze 4. na 7., předposlední místo zaručující mandát poslance.

Na podzim 2010 byl jedním ze strůjců koalice ODS s ČSSD na pražském magistrátu. Ta ale vydržela jen do roku 2011. Po ustavení nové koalice ODS a TOP 09 na pražském magistrátu Boris Šťastný oznámil na začátku prosince 2011 svou rezignaci na předsedu pražské ODS. Při volbách svého nástupce, jímž se stal Bohuslav Svoboda, Šťastný způsob uzavření nové koalice označil za „laciný prodej ODS TOP 09, která si nutně potřebuje ODS ochočit nebo zevnitř rozložit."

Ve svém proslovu dnes uvedl, že na konci jednání zastupitelstva složí svůj mandát. "Nesliboval jsem (voličům) rozdělování tučných fleků v městských firmách. Odmítám za to nést zodpovědnost," řekl Šťastný. Ve svém projevu se rovněž opřel do poradce primátora Svobody Marka Hanče, kterého označil jako novodobého Janouška pana primátora Svobody. Za svůj projev sklidil potlesk některých zastupitelů.

Na proslov Šťastného reagovala radní Aleksandra Udženija (ODS). "Pane Šťastný, já jsem dlouho neslyšela takovou snůšku lží a populismu," řekla Udženija s tím, že by se nad sebou měl zamyslet. Jeho odchod ze zastupitelstva na závěr označila za, v souvislosti s projevem, dobrý. Také jí část zastupitelů zatleskala.

Z postu pražského zastupitele odstoupil dnes i zastupitel za ODS, starosta Prahy 10 Milan Richter. Svůj krok zdůvodnil nespokojeností s prací koalice. Řekl to při svém dnešním vystoupení při jednání zastupitelů. "Tady, na magistrátu, se děje mnoho nestandardních věcí...Mnoho zvláštních hlasování rady, zvláštní hlasování zastupitelstva. Přestože jsem se snažil na úrovni politických orgánů ODS své postřehy říkat a upozorňovat na špatná rozhodnutí a možná pochybení, nikdy nebyly vyslyšeny," řekl Richter.

Důvodem aktuální koaliční roztržky je podle šéfa klubu ODS Ondřeje Pechy materiál, který se týká reorganizace magistrátu. Jeho předkladatel je ředitel magistrátu Martin Trnka. „Domlouváme se na něm několik měsíců, v úterý ještě nebyl dopracovaný, a tak primátor jeho projednávání zastavil," sdělil serveru E15.cz Pecha.

Dodal, že náměstek primátora Tomáš Hudeček (TOP 09) pak vetoval materiály, které do rady předkládala radní za ODS Aleksandra Udženija. Její dokumenty řešily uplatnění předkupních práv k pozemkům. Po vetu schůzi primátor ukončil. 

Magistrátní vášně se dle serveru e15.cz snažil včera zmírnit premiér Nečas. „Jsem v kontaktu s primátorem Svobodou. Pevně věřím, že situace, která tam vznikla, bude vyřešena. Destabilizace by nepřinesla nic Praze ani občanům," poznamenal. 

Související

Ilustrační fotografie

V ordinacích nejde jen testovat, pacienty trápí i jiné obtíže. Očkování zvládneme, říkají praktici

Praktičtí lékaři jsou připravení na třetí vlnu koronavirové pandemie, pokud by nastala, a tvrdí, že rovněž organizačně zvládnou celoplošné testování, které má začít od 18. prosince. „Není ale pro nás primární, je třeba si uvědomit, že se musíme věnovat i jiným pacientům, kteří mají i jiné nemoci či obtíže,“ řekl na úterní videokonferenci vědecký sekretář a místopředseda pro zahraniční aktivity Společnosti všeobecného lékařství České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně docent Bohumil Seifert.

Více souvisejících

Boris Šťastný Praha ODS

Aktuálně se děje

před 3 minutami

Počasí, ilustrační fotografie.

Mrazivé počasí v Česku. Meteorologové varují, teploty klesnou pod -12 °C

Meteorologové varují před silným mrazem, který v noci na pondělí zasáhne hlavně Českomoravskou vrchovinu, severovýchod, sever a východ Česka. Teploty klesnou pod minus 12 stupňů. Mrazy potrvají minimálně do středečního dopoledne. Informoval dnes ve výstraze Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Hrozí nebezpečí prochladnutí a omrznutí nechráněných částí těla.

před 1 hodinou

Volební štáb hnutí ANO

Nejvyšší pokuty za porušení volebních pravidel dostaly ANO a KSČM

Nejvyšší pokutu za porušení pravidel během loňských senátních voleb dostalo hnutí ANO a komunisté. Obě strany musely shodně zaplatit 35.000 korun, informuje server iROZHLAS.cz. Komunisté nezveřejnili všechny informace o dárcích a bezúplatném plnění, hnutí ANO zase správně neoznačilo předvolební inzerát.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Policie od loňska na hranicích zadržela 9660 lidí

Při stálých kontrolách, které na česko-slovenských hranicích skončily v noci na dnešek, policie od jejich zavedení loni v září zajistila 9660 nelegálních migrantů, vstup do země neumožnila 2636 migrantům. Zadržela 142 lidí podezřelých z převaděčství. Vyplývá to z upřesněných údajů, které dnes policie zveřejnila na twitteru. 

Aktualizováno před 1 hodinou

Charkov po raketovém ostřelování, ilustrační fotografie.

Charkov pod palbou. Ruská raketa podle starosty zasáhla dům v centru města

Ruské síly podnikly raketový útok na centrum Charkova na východě Ukrajiny a zasáhly tam bytový dům, uvedl na sociálních sítích starosta města Ihor Terechov. Podle hlavy oblastní správy Oleha Syněhubova při tomto útoku tři lidé utrpěli zranění. Ruskému ostřelování čelí také Doněcká oblast, kde kvůli němu podle oblastního šéfa Pavla Kyrylenka za uplynulých 24 hodin zemřeli čtyři lidé a 11 dalších utrpělo zranění.

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

Marian Jurečka (KDU-ČSL)

Důchody 2023: Valorizace se mají změnit. Jurečka naznačil jak

Způsob zvyšování důchodů by se mohl od příštího roku změnit. Upravit by se měla pravidla pro běžnou i mimořádnou valorizaci. ČTK a České televizi to řekl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Návrh nového nastavení by chtěl představit do několika týdnů. Zmínil návrat k dřívějšímu mírnějšímu navyšování. Změny by měly předcházet důchodovou reformu.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Ilustrační fotografie.

V rámci Pavlovy inaugurace se nepočítá s armádní přehlídkou

Vojenská přehlídka podle budoucí hradní kancléřky Jany Vohralíkové nebude součástí inaugurace zvoleného prezidenta Petra Pavla, který byl představitelem české armády a NATO. Pozváni na inauguraci budou oba Pavlovi předchůdci, tedy Miloš Zeman a Václav Klaus i s manželkami, stejně jako vdova po prvním českém prezidentovi Dagmar Havlová. Vohralíková to uvedla na dotazy ČTK.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Ilustrační fotografie.

Inflace zřejmě v lednu zrychlila, možná až na 19 procent

Inflace v ČR letos v lednu proti prosinci 2022 zrychlila, a to zejména kvůli cenám energií a tradičním úpravám ceníků na počátku roku. Shodují se na tom analytici oslovení ČTK. Odhady lednové inflace se ale rozcházejí. Podle některých odborníků byl lednový meziroční růst cen 16,2 procenta, jiní odhadují až 19 procent. Prognóza České národní banky (ČNB) počítá s hodnotou nad 17 procent. V prosinci činila meziroční inflace 15,8 procenta. Český statistický úřad (ČSÚ) zveřejní údaje o lednové inflaci v pátek.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

BBC: Promění nás parazitická houba v zombie?

BBC: Promění nás parazitická houba v zombie?

Představte si houbu, která své oběti promění v zombie. Její spory proniknou do těla. Jak houba roste, začne se zmocňovat mysli svého hostitele, dokud ten neztratí kontrolu a není přinucen vyhledat vyvýšené místo. Parazitická houba požírá svou oběť zevnitř, získává z ní živiny a připravuje se na velké finále, popisuje server BBC.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

BMW jedná s Londýnem o financování, jež by zaručilo výrobu elektrických Mini

Německá automobilka BMW jedná s britskou vládou o financování ve výši 75 milionů liber (dvě miliardy Kč), jež by zaručilo výrobu elektrických vozů Mini v závodě v Oxfordu. Informovala o tom dnes televize Sky News. Obě zúčastněné strany se k věci odmítly vyjádřit.

Zdroj: ČTK

Další zprávy