Bradáčová promluvila o tajemné schůzce s Martincem. A stále si trvá na svém: Šli po mně

Praha - Pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová trvá na tom, že ji někteří členové protikorupční policie chtěli poškodit informacemi o prověřování a možném trestním stíhání jejího manžela Tomáše Hájka. Řekla to dnes novinářům s tím, že rozpory mezi ní a útvarem trvaly již delší dobu.

Bradáčová dnes uvedla, že se s ní Martinec 12. března osobně sešel. "Pan ředitel se mě nejdříve zeptal, jestli znám svého manžela, což bylo velmi groteskní... Za další mi sdělil, že proti manželovi bude v dalším týdnu zahájeno řízení, z celého kontextu jednoznačně trestní stíhání," popsala. Kauza podle ní souvisí se stíháním bývalého náměstka ministra práce a sociálních věcí Vladimíra Šišky. O Martincově motivaci ke schůzce dnes Bradáčová nechtěla spekulovat.

Martincovo sdělení o chystaném obvinění Hájka ale nebylo pravdivé, dozorující žalobce o něm navíc nevěděl. "Ty informace měly být sděleny dozorujícímu státnímu zástupci. Nikoliv mně a nikoliv v takové formě, v jaké mi byly podány," podotkla Bradáčová. Obrátila se proto na nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, který následně rozhodl o předání případu Vrchnímu státnímu zastupitelství v Olomouci. O den později pak Bradáčová podala podnět policejnímu prezidentovi Martinovi Červíčkovi, aby prověřil spolupráci protikorupční policie a vrchního státního zastupitelství. Zeman Bradáčovou na dnešním brífinku opětovně podpořil.

Bradáčová koncem března vyvracela v rozhovoru pro rozhlasovou stanici Frekvence 1 svou možnou podjatost v kauze IT zakázek ministerstva práce a sociálních věcí. Útvar protikorupční policie (ÚOKFK) v ní měl údajně prověřovat i Bradáčové manžela Tomáše Hájka, se kterým ale už nejvyšší žalobkyně tři roky nežije.

Po skončení pořadu, když byly mikrofony stále zapnuté, Bradáčová pronesla, že na ni kauzu vyrobil šéf protikorupční policie Tomáš Martinec. Ten ale tvrzení popřel s tím, že Bradáčová nemá a ani nemůže mít jakýkoliv důkaz. Nejvyšší státní zástupkyně kvůli svým podezřením iniciovala i prověření spolupráce Vrchního státního zastupitelství v Praze a protikorupční policie.

Martinec 22. dubna na funkci rezignoval, post opustí k 15. květnu. Znovu "kategoricky odmítl", že by jeho útvar konstruoval jakýkoli případ. Za hlavní důvod své rezignace označil medializaci, která podle jeho slov dehonestovala práci jeho útvaru, který odvádí špičkovou práci, i jeho osoby.

Podle Zemana i Bradáčové je potřeba změnit systém, jakým protikorupční útvar funguje. Podle Bradáčové jsou totiž problémy ve spolupráci mezi jejím úřadem a ÚOKFK dlouhodobé. Důvodů je prý několik. "Útvar zpravcovává veliké množství kauz a jeho personální možnosti nestačí na to, aby velké kauzy byly vyšetřovány skutečně týmově," prohlásila státní zástupkyně.

Kromě toho navíc útvar podle Bradáčové prověřoval některé kauzy takzvaně na vlastní pěst, bez vědomí státního zástupce. Jako příklad uvedla případy týkající se solárních elektráren, mimo jiné i společnosti Amun Re. Poznatky prý Bradáčová uvedla v podnětu, který dala Červíčkovi.

Řešením stávající situace by mohlo být například zúžení okruhu věcí, kterými se protikorupční policie bude zabývat, informuje idnes.cz.

Související

Lenka Bradáčová, od 30. července 2012 vrchní státní zástupkyně v Praze.

Čeští vyšetřovatelé evidují 2800 válečných incidentů, uvedla Bradáčová

Čeští vyšetřovatelé válečných zločinů na Ukrajině evidují z otevřených zdrojů zhruba 2800 incidentů a přes 40.000 poškozených či zničených objektů. Mají také informace o vysídlování dětí z Ukrajiny do Ruska. Serveru Seznam Zprávy to řekla pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Doplnila, že česká policie obvinila za rok od zahájení ruské invaze 57 lidí z nenávistných trestných činů vůči Ukrajincům.
Lenka Bradáčová, státní zástupce

Elektronické důkazy jsou u války nový fenomén, uvedla Bradáčová

Zcela novým fenoménem v monitorování válečného konfliktu jsou elektronické důkazy z Ukrajiny, ať už ve formě SMS a MMS zpráv či audiohovorů a videohovorů. Novinářům to dnes řekla pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Poznatků je podle ní velké množství a česká policie je nyní především musí analyzovat. Zdůraznila, že jde teprve o prvotní šetření.

Více souvisejících

Lenka Bradáčová (česká státní zástupkyně) Tomáš Martinec

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

Londýnský starosta Sadiq Khan

Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan

V čele Londýna bude nadále labourista Sadiq Khan, který byl v sobotu zvolen na rekordní třetí po sobě jdoucí funkční období. Podle agentur je jeho aktuální vítězství nad konzervativci o to důležitější, že Velkou Británii čekají za několik měsíců všeobecné volby. Labouristé v nich budou favority. 

Aktualizováno včera

včera

včera

Kim Čong-un

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hasiči, ilustrační fotografie.

Požár v Tlumačově zaměstnal hasiče. Dva se zranili

Hasiči v sobotu zasahovali u požáru na autovrakovišti v Tlumačově na Zlínsku. Dva z nich se při zásahu, během kterého byl vyhlášen třetí stupeň poplachu, zranili. Zasahovalo celkem třináct hasičských jednotek, příčina je předmětem vyšetřování. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ústav pro studium totalitních režimů.

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

včera

včera

Pekarová Adamová ocenila Tulejovu reakci. Fiala čeká na další návrh TOP 09

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) ocenila rozhodnutí Pavla Tuleji, který se v pátek vzdal nominace na ministra pro vědu, výzkum a inovace. Ve vládě měl nahradit končící ministryni Helenu Langšádlovou. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy