Zemřel Valtr Komárek (†82)! Šéfa ČSSD Sobotku zpráva velmi zasáhla

Praha - Jedna z vůdčích osobností polistopadové sociální demokracie a čestný předseda ČSSD Valtr Komárek zemřel v pražské nemocnici Na Homolce.

Valtr Komárek ležel v nemocnici kvůli potížím po operaci srdce.

Smutek nad úmrtím významného levicového politika vyjádřil i předseda ČSSD Bohuslav Sobotka: "Zpráva o úmrtí Valtra Komárka mě velmi zasáhla. Vážil jsem si jeho přátelství, jeho nadhledu a obrovské životní moudrosti. Sociální demokracii ale i celé české společnosti bude člověk jeho formátu a životních zkušeností strašně chybět."

Komárek byl aktivním členem KSČ, během listopadových udlálostí byl na straně protirežimní opozice. V roce 1991 přešel k sociální demokracii a patřil k hlavním myslitelům strany. Důkazem jeho významu pro stranu bylo ocenění v podobě titulu čestného předsedy strany. Ten obdržel v roce 2011.

Komárek si před časem znepřátelil část ČSSD, protože aktivně podporoval Miloše Zemana na prezidenta a odmítl stranického kandidáta Jiřího Dienstbiera.

K úmrtí se vyjádřil i současný předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. "Zpráva o úmrtí Valtra Komárka mě velmi zasáhla. Vážil jsem si jeho přátelství, jeho nadhledu a obrovské životní moudrosti. Sociální demokracii ale i celé české společnosti bude člověk jeho formátu a životních zkušeností strašně chybět," řekl Sobotka.

Svou soustrast již vyjádřila také předsedkyně strany LIDEM Karolína Peake. "Valtr Komárek měl stejně neuvěřitelný osud, jak neuvěřitelné bylo i celé dvacáté století. Jeho životopis stojí za přečtení. Upřímnou soustrast rodině," uvedla Peake

Komárek se narodil 10. srpna 1930 v Hodoníně v židovské rodině. Během druhé světové války jeho rodiče zahynuli v koncentračním táboře, jeho však zachránili pěstouni. Po válce se přihlásil do Komunistické strany Československa.

Jako stipendista vystudoval Ekonomický institut v Moskvě. V 60. letech 20. století se dostal do Státní plánovací komise a působil i jako ekonomický poradce politbyra Ústředního výboru KSČ.

Mezi lety 1964 až 1967 radil kubánskému vůdci Ernestu Che Guevarovi.

V roce 1968 Komárek připravoval ekonomickou reformu v rámci Pražského jara. Po začátku normalizace se stáhl do ústraní, kde prakticky zůstal až do roku 1984. Tehdy se stal ředitelem kabinetu prognóz Československé akademie věd (ČSAV), ze kterého později vznikl Prognostický ústav ČSAV. Ředitele "prognosťáku" dělal mezi roky 1986 a 1992. Pod jeho vedením se ústav zaplnil budoucími představiteli polistopadové vlády, pracovali zde například Vladimír Dlouhý, Václav Klaus, Miloš Zeman nebo Tomáš Ježek.

Byl známý a velmi oblíbený, jeho jméno se objevovalo i mezi kandidáty na post polistopadového předsedy vlády. Známé je z té doby heslo: "Za premiéra Komárka bude koruna jako marka." Nakonec se však prvním předsedou vlády stal Marián Čalfa a Komárek jeho prvním místopředsedou.

Po revoluci se dostal do sporů s pravicovějšími kolegy, kteří propagovali rychlou ekonomickou revoluci, zatímco Komárek chtěl postupný přerod. Odešel tedy z vlády, ale politiky se nevzdal.

V roce 1991 se stal členem ČSSD a o rok později již stranu vedl do voleb. Za vlády Miloše Zemana se z veřejného života prakticky ztratil, znovu jej na politické výsluní dostal až Jiří Paroubek, kterému dělal poradce. Po prohraných volbách v roce 2010 se ale rozešli ve zlém. V roce 2011 se stal čestným předsedou ČSSD.

K osmdesátinám dostal od tehdejšího prezidenta Václava Klause Zlatou plaketu.

Valtr Komárek má syna Martina, který je novinářem.

Související

Více souvisejících

Valtr Komárek ČSSD

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

včera

včera

včera

včera

Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak

Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy