Praha - Premiér v demisi Mirek Topolánek (ODS) se v pondělí večer sešel s předsedou ČSSD Jiřím Paroubkem, předsedou KDU-ČSL Jiřím Čunkem a šéfem Strany zelených v pražské Kramářově vile. Vrcholní politici hledali řešení ze současné vládní krize.
Do poslední chvíle nechtěl nikdo z účastníků schůzku oficiálně potvrdit. Jednání netrvalo dlouho. Po necelé hodině jako první odcházeli Čunek s Bursíkem. Podle Čunka hovořili především o hospodářské krizi, což je podle něj v tuto chvíli to nejdůležitější. Bursík tvrdil, že všichni mají vůli se dohodnout. "Máme dobrou vůli najít dohodu," řekl Bursík s tím, že je to důležitý vzkaz prezidentovi.
Během dalších deseti minut odjeli z Kramářovy vily bez jakéhokoliv komentáře i Paroubek s Topolánkem.
Pondělní večerní schůzka byla další v řadě, poprvé se Topolánek a Paroubek sešli na stejném místě už v pátek v noci. Domluvili se zatím jen na konání předčasných voleb na podzim.
Klaus ve čtvrtek 26. března přijal demisi vlády Mirka Topolánka (ODS), při té příležitosti řekl, že novou vládu chce rychle. Zásadním požadavkem prezidenta je, aby nová vláda byla založena na politické dohodě, nikoliv na přeběhlictví. "Tento způsob nás dostal do současné situace," řekl prezident. Pokud mu kdokoli přinese 101 hlas pro vládu, dá mu příležitost.
Nového předsedu vlády by měl jmenovat Klaus. Do kdy tak musí učinit, je záležitost pouze prezidenta. Žádným termínem totiž hlava státu není vázána. Pokud nový ministerský předseda sestaví kabinet, jeho členy jmenuje prezident. Od toho okamžiku musí vláda do 30 dnů od jmenování předstoupit před Poslaneckou sněmovnu a požádat ji o vyslovení důvěry. Pokud ji nezíská, prezident jmenuje nového premiéra a jeho ministry a tato vláda znovu do 30 dnů požádá sněmovnu o důvěru. Pokud ani druhý kabinet u poslanců neuspěje, jmenuje prezident předsedu vlády na návrh šéfa Poslanecké sněmovny. V případě, že ani tato vláda nezíská do 30 dnů od poslanců důvěru, může prezident sněmovnu rozpustit a do 60 dnů následují předčasné volby.
Vláda Mirka Topolánka (ODS) neobstála v úterním hlasování o nedůvěře, které vyvolala opoziční ČSSD. Proti vládě se vyjádřilo 101 poslanců ze 197 přítomných. Kabinet potopili poslanci ODS Vlastimil Tlustý, Jan Schwippel a dvě bývalé poslankyně Strany zelených Věra Jakubková a Olga Zubová.
Související
Expremiér Mirek Topolánek bojuje s rakovinou. Jeho stav je vážný
Rafaj vyhrál volby prezidenta Svazu průmyslu a dopravy, porazil Topolánka
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Expremiér Nečas se rozvedl s druhou manželkou
před 2 hodinami
Je nemocný a má nízké IQ. Trump se velmi ostře pustil do De Nira
před 3 hodinami
V kauze RP Invest utopili peníze i známí lidé. K poškozeným patří i Klempíř
před 4 hodinami
Okamura do Otázek Václava Moravce přijde, potvrdila mluvčí SPD
před 4 hodinami
Platili mu, co neměli. Úředník popsal náklady bývalého prince Andrewa
před 5 hodinami
Předčasné jaro. V Česku letos poprvé naměřili 20 stupňů
před 6 hodinami
Ministerstvo varovalo Čechy v Izraeli. Bezpečnostní situace se může zhoršit
před 7 hodinami
Záhadné úmrtí dvou lidí v Písku. Těla se našla v lodním kontejneru
před 8 hodinami
Fico se pře s Ukrajinci ohledně ropovodu Družba. Navrhuje inspekční cestu
před 9 hodinami
Zelenskyj vidí okno příležitosti pro dosažení míru. Čas je do voleb v USA
před 9 hodinami
Střelba v Krnově. Policisté našli mrtvého a dvě zbraně
před 10 hodinami
Chcete se dostat z Izraele? Musíte dnes, vyzval americký velvysanec podřízené
před 11 hodinami
Česko eviduje zemětřesení na Příbramsku. Ke škodám nedošlo
před 12 hodinami
Nejasný pokrok v jednáních mezi USA a Íránem. Rozhovory mají pokračovat
před 13 hodinami
Do Česka míří saharský prach. Na zem se nedostane, může ale ovlivnit teploty
před 13 hodinami
Clintonová prý Epsteina nikdy nepotkala. Vyzvala k výslechu Trumpa
před 14 hodinami
Okamura se po devíti letech může objevit v Otázkách Václava Moravce
před 16 hodinami
Počasí bude i o víkendu nadále jarní
včera
Hillary Clintonová před sněmovním výborem vypovídá o aktivitách Epsteina
včera
Babiš si zahrává. Česko se v očích NATO dostává na velmi tenký led
Česká republika se podle všeho dostává do pozice, kterou někteří spojenci v NATO vnímají velmi kriticky. Praha se totiž vydala cestou snižování výdajů na obranu, což ji staví do přímého střetu nejen s ostatními členy Aliance, ale především s americkým prezidentem Donaldem Trumpem, uvedl server Politico. Nový návrh rozpočtu populistické koalice Andreje Babiše počítá s tím, že z obranné kapitoly zmizí 900 milionů eur oproti plánům předchozí vlády.
Zdroj: Libor Novák