Praha - Vicepremiérka Karolína Peake (LIDEM) navrhla vyškrtnout z ústavy prezidentovu pravomoc udělovat amnestii. Jde podle ní o monarchistický přežitek, který zhoršuje postavení poškozených lidí. Poslanci z jiných stran se k její ústavní novele stavějí spíše odmítavě. K prosazení předlohy by byl v Parlamentu nutný souhlas nejméně třípětinové většiny zákonodárců.
"V demokratickém právním státě se jeví jako nepřípustné, aby rozhodnutí o aktu amnestie, které je vždy rozsáhlým zásahem do účelu a cílů trestního práva, bylo svěřeno fakticky dvěma osobám," uvedla Peake v důvodové zprávě. Amnestii spolupodepisuje premiér.
Ústavní novela má podle vicepremiérky také rozproudit odbornou debatu o tom, jak by bylo možné amnestii udílet jinak. Peake dává ke zvážení, zda by tento akt nemohl být vyhlašován zákonem. Schvaloval by ji tedy Parlament.
"Nepodporuji tento návrh (ústavní novelu), omezil bych možnost amnestie na určité kategorie trestných činů," řekl ČTK šéf sněmovního ústavně-právního výboru Stanislav Polčák (TOP 09 a Starostové). Omezení by bylo podle něho možné také pro abolice, tedy zastavení trestních stíhání. Tato část se setkala s největší kritikou u novoroční amnestie bývalého prezidenta Václava Klause.
"Pokládám to za omyl," uvedl na adresu vicepremiérčiny předlohy předseda poslanců ODS a Polčákův předchůdce v čele výboru Marek Benda. Zkritizoval postup, kdy se na každý exces reaguje legislativní změnou. "Odmítám se tímto způsobem ústavou zabývat," dodal.
Za nekoncepční označil ústavní novelu místopředseda výboru Jan Chvojka (ČSSD). "Proč milosti ano, rehabilitace ano, ale amnestie ne? K jakýmkoli úpravám ústavy by mělo docházet velmi zřídka a po široké diskusi," řekl ČTK. Amnestie je podle něho tradiční prezidentovo právo, které je prý ale zcela zdiskreditované po Klausově amnestii, kterou podepsal premiér Petr Nečas (ODS).
Prezident Miloš Zeman se neoficiálně vzdal práva udělovat amnestie a milosti hned po své inauguraci 8. března. Řekl to při položení věnců u sochy T.G.Masaryka. „Právě na masarykovské republikánské tradice bychom měli navázat, protože i v Ústavě České republiky existují zbytečné monarchistické prvky, jako je například právo prezidenta republiky udělovat amnestii či milosti," uvedl Zeman. Řekl, že „sám za sebe" se těchto práv dobrovolně vzdává, aby prý ani jeho nástupce nemohl tuto věc zneužít. „Je to jeden z mých závazků," dodal Zeman.
Rekordmanem v udělování amnestií byl ovšem právě zakladatel státu Tomáš G. Masaryk, který k tomuto kroku sáhl celkem třináctkrát. Jejich rozsah se přitom značně lišil, od amnestování vojáků z první světové války až po poněkud kuriózní amnestii rolníků a vůbec rodin, které zatajovaly svoje zásoby obilnin a luštěnin. V tradici udělování amnestií pokračovali i prezidenti Beneš a Hácha, přičemž Edvard Beneš uděloval amnestie dokonce i z londýnského exilu.
Zajímavá je amnestie Antonína Zápotockého z roku 1953, která poprvé zohledňovala těhotné matky, ženy pečující o dítě nebo staré lidi. V roce 1960 je pak udělena nejrozsáhlejší politická amnestie v historii poválečného Československa - ta se mimojiné týkala i budoucího prezidenta Gustáva Husáka, odsouzeného v roce 1954 na doživotí ve vykonstruovaném procesu se slovenskými komunistickými funkcionáři, píše web ČT.
21. listopadu 2024 21:05
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
Související
Trafiky pro politiky ODS? Němcová se u soudu divila, výpověď Peake rozladila Nečase
Peake po dlouhé době promluvila o politice. A hned to schytal Babiš
Karolína Peake , amnestie , Miloš Zeman
Aktuálně se děje
před 52 minutami
Počasí se o víkendu citelně oteplí
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
Ruský prezident Vladimir Putin se snaží zastrašit západní spojence eskalací konfliktu, tvrdí bývalý velvyslanec USA při NATO Ivo Daalder.
Zdroj: Libor Novák