Nagyová, Tluchoř a Fuchsa padli z výšin. Co o nich víme? Sledujte s námi

Praha - Bývalí politici s výhodnými trafikami a jedna z nejlépe placených úřednic státní správy skončili v rukou detektivů Úřadu pro odhalování organizovaného zločinu. Kdo jsou tito lidé, kteří ze svých výšin padli tak hluboko?

Padlý poslanec Petr Tluchoř je členem Mensy

Petr Tluchoř patřil mezi nejloajálnější spojence bývalého předsedy občanských demokratů Mirka Topolánka. Přestože patřil mezi vlivné muže ODS, opustil v loňském roce Poslaneckou sněmovnu, když údajně nesouhlasil se schvalovanými zákony.

Do Poslanecké sněmovny se dostal v červenci 2004. Stoupat ve stranické hierarchii začal o dva roky později v září 2006, kdy ho poslanci ODS zvolili předsedou klubu místo dlouholetého šéfa Vlastimila Tlustého. Ten totiž nastoupil do první vlády Mirka Topolánka jako ministr financí. Někteří pozorovatelé tvrdili, že jediným důvodem, proč se stal předsedou klubu, byla jeho oddanost Topolánkovi.

Aféra s nahými fotkami

Jméno Petra Tluchoře se objevilo v září roku 2008 v aféře poslance Jana Moravy, který se zapletl do "vyděračské kauzy" kolem kompromitujících fotografií, na nichž měl být poslanec Vlastimil Tlustý ve vířivce s cizí ženou a chtěl pořídit na letišti fotografie dcery poslankyně Olgy Zubové (SZ). V reakci na celou kauzu, o níž měl vědět, požadovali poslanci Jan Schwippel a Juraj Raninec jeho odchod z čela poslaneckého klubu. Aféru Tluchoř ustál a v roce 2010 byl znovuzvolený do sněmovny.

Poté, co premiér Petr Nečas (ODS) odvolal z postu ministra zemědělství Ivana Fuksu (ODS), nastaly mezi ním a vedením strany roztržky. Vyvrcholily na podzim roku 2012, kdy Tluchoř vedl tzv. skupinu modrých rebelů, tedy poslanců, kteří i přes většinový názor strany odmítali hlasovat pro konsolidační balíček, jím se mimo jiné od letošního ledna zvýšila DPH.

Poslanecký mandát složil údajně za „trafiku"

Tluchoř společně s Fuksou a poslancem Markem Šnajdrem (ODS) složili své mandáty, zákony mohly být následně odhlasovány. Šnajdr s Fuksou údajně dostali "trafiky" v podobě postů ve společnosti Čepro a Český Aeroholding. U Tluchoře se spekulovalo o lukrativním místečku v ČEZ, nakonec ale do společnosti nenastoupil.

Předtím, než se začal věnovat politické kariéře, podnikal v oboru prodeje a distribuce hudebních nosičů. Pořádal také různé kulturní akce, pracoval v kulturním centru v Brandýse nad Labem. Dříve hrál v několika kapelách a dodnes si rád zahraje na housle. Je podruhé ženatý a z prvního manželství má syna.

Narodil se a vyrůstal v Brandýse nad Labem. Nedokončil studium na Matematicko-fyzikální fakultě UK a bakalářský titul získal až v roce 2008, na Právnické fakultě Masarykovy univerzity v Brně.

Od roku 1999 je členem sdružení Mensa a v jejím rámci se podílí například na organizaci Logické olympiády pro žáky základních a středních škol.

Jachtař Ivan Fuksa se kamarádil a podnikal s kmotry

Jméno Ivana Fuksy (46) – bývalého ministra zemědělství - bylo v minulosti v médiích mnohokrát spojováno s kontroverzním příbramským podnikatelem Jaroslavem Starkou. Fuksa v ODS působí již od začátku 90. let, od roku 2007 byl prvním náměstkem ministerstva financí.

Do politiky vstoupil v roce 1990, kdy byl jako kandidát Občanského fóra (OF) zvolen do městského zastupitelstva a v Příbrami spoluzakládal ODS. O rok později nastoupil na Střední odborné učiliště Dubno do funkce zástupce ředitele pro teoretickou výuku, zároveň se stal členem městské rady. V roce 1992 se stal místostarostou Příbrami a do vlastní gesce dostal ekonomický, investiční odbor a odbor dopravy, územního plánování, technické služby a městské lesy.

Jako starosta sklízel kritiku, prý zadlužoval město

V podzimních volbách v letech 1994, 1998 a 2002 se angažoval v organizaci kampaně a jako lídr ODS byl zvolen do funkce příbramského starosty. V této době byl také Fuksa obviňován z bližších vazeb na příbramského podnikatele Jaroslava Starku, neboť příbramské zastupitelstvo vydatně dotovalo Starkův fotbalový klub Marila Příbram. Ročně se mělo jednat zhruba o 1,9 milionu korun na stadion a asi pět milionů korun na fotbalový klub.

Působení Fuksy v pozici starosty Příbrami bylo kritizováno i jeho předchůdcem Josefem Vackem z KDU-ČSL. Podle jeho názoru totiž Fuksa město zadlužoval.

Jako ministr stále mlčel, musel skončit

V roce 2007 se Fuksa stal náměstkem ministra financí Miroslava Kalouska. Jeho jmenování opět rozvířilo spekulace a kritiku. Fuksa totiž v době svého místostarostování v Příbrami údajně přihrával zakázky města firmě IDOS, kterou vlastnil Kalouskův švagr Lubomír Kašák. Toto zadávání před několika lety vyšetřovala i protikorupční policie. Kašáka však v roce 2002 zastřelil společník z firmy IDOS Zdeněk Němec, který pak spáchal sebevraždu. Fuksa nakonec nebyl vyšetřovaný.

Fuksa se narodil 15. července 1963 v Příbrami a vystudoval Vysokou školu dopravy a spojů. Je podruhé ženatý a s manželkou Jolanou má dva syny.

V Nečasově kabinetu zastával post ministra zemědělství od července 2010 do října 2011, patřil mezi takzvané rebely v ODS, blízké Petru Tluchořovi, naopak odporující Petru Nečasovi. Jako ministr se moc neprojevoval, sám premiér se o něm měl vyjádřit, že stále jenom mlčí. Poslanecký mandát složil na podzim roku 2012, odmítl hlasovat pro konsolidační balíček. Od ledna 2013 místopředseda představenstva Českého Aeroholdingu.

Je vášnivým sportovcem. Za sebou má několik mezinárodních maratónů, úspěšný výstup na Mont Blanc a mořské plavby například při mistrovství České republiky v námořním jachtingu.

Jana Nagyová – raketová kariéra a pravá ruka premiéra

Vrchní ředitelka kabinetu premiéra Jana Nagyová udělala ve státní správě raketovou kariéru. Původní profesí mzdová účetní se v polovině 90. let vrhla do politiky. Začínala jako oblastní manažerka ODS v Karlových Varech, v roce 2005 se už dostala do hlavní kanceláře občanských demokratů, kde pracovala na pozici provozní vedoucí.

V této funkci ovšem nepobyla dlouho. Po roce přesídlila na ministerstvo práce, kde se šéfem tohoto rezortu stal Petr Nečas. Tam už zastávala post ředitelky odboru kanceláře ministra.

Později se stala poradkyní ministra obrany. Ve chvíli, kdy se Nečas stal premiérem, do Strakovy akademie zamířila i Nagyová. Stala se jednou z nejlépe placených úřednic v Česku, kdy pobírá jen o málo méně než prezident. Její měsíční plat bez náhrad činí 150 400 korun! Vzhledem k tomu, že podle premiéra pracovala těžce a její výkony jsou mimořádné, dostávala i nadstandardní odměny.

Vysokými odměnami proslula i v době, když pracovala na ministerstvu zdravotnictví. Mimochodem, vysokoškolské vzdělání dokončila v roce 2011 na soukromé škole.

Související

Jana Nečasová u Obvodního soudu pro Prahu 1

Zvrat v kauze Nečasové: Nejvyšší soud označil odposlechy za nezákonné

Nejvyšší soud označil odposlechy v kauze Jany Nečasové (dříve Nagyové) za nezákonné. Nepoužitelné jsou podle soudu i odposlechy dalších lidí z kauz, které spustil policejní zásah na Úřadu vlády v roce 2013 a které přispěly k pádu kabinetu Petra Nečase (ODS). Uvedla to dnes Česká televize (ČT).
Petr Nečas

Nečasovu křivou výpověď bude soud řešit veřejně, trestní příkaz neplatí

Státní zastupitelství podalo odpor proti trestnímu příkazu, který uznal bývalého premiéra Petra Nečase (ODS) vinným z křivé výpovědi ve prospěch manželky Jany. Znamená to, že trestní příkaz se ruší a soud bude kauzu projednávat v hlavním líčení. Uvedla to dnes mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 1 Pavla Hájková. Odpor podá i Nečas, sdělil jeho právník Adam Černý.

Více souvisejících

kauza Nagygate (od 13.6.2013) Petr Tluchoř Jana Nagyová

Aktuálně se děje

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

21. prosince 2024 18:50

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy