Peake zděšeně kroutí hlavou: Sledování jedné ženy ženy jinou? To snad ne

Praha - Vicepremiérka Karolína Peake (LIDEM) věří, že po objasnění celé nynější kauzy ze strany státního zastupitelství se politici zachovají tak, aby nebyla narušena důvěra v demokracii a politický systém. Řekla to dnes novinářům s tím, že nyní je na tahu Vrchní státní zastupitelství v Olomouci, které by mělo vysvětlit okolnosti nynější "monstrkauzy" spojené se zatčením několika politiků, včetně lidí z nejbližšího okolí premiéra Petra Nečase.

"Zatím je předčasné to celé vyhodnocovat. Situace samozřejmě je velmi vážná, nicméně jak v trestně právní, ústavně právní a politické rovině má v demokratickém právním státě, kterým ČR je, svá jasná řešení," uvedla místopředsedkyně vlády.

"Nedomnívám se, že celá tato monstrkauza by mohla být vyvolána pouze sledováním jedné ženy ženou jinou. Alespoň doufám, že to tak není možné," poznamenala k tomu dnes Peake.

Koaliční schůzka podle šéfky nejmenší vládní strany nyní svolána není. Peake ostatně ani nečeká, že by se nové informace o kauze mohla dozvědět od koaličních partnerů, kteří jich prý mají stejně málo jako LIDEM.

Podle olomouckého vrchního státního zástupce Iva Ištvana bylo dnes k 09:00 v souvislosti s razií na státních úřadech obviněno sedm lidí. Při zásahu policistů Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ), který začal v noci na čtvrtek a přes den pokračoval, bylo zadrženo několik bývalých politiků vládní ODS i vysokých státních úředníků. Mezi nimi byla ředitelka kabinetu premiéra Petra Nečase (ODS) Jana Nagyová, šéf úřadu vlády Lubomír Poul a ředitel Vojenského zpravodajství Milan Kovanda.

Nagyová (48) začala svou praxi jako mzdová účetní podniku Chodos Chodov. V roce 1996 však ze soukromé sféry odešla a natrvalo spojila svou profesi s politikou. Stala se manažerkou oblastního sdružení ODS v Karlových Varech a asistentkou senátora Vladimíra Kulhánka. "Byla to nejpracovitější a nejspolehlivější ženská, kterou jsem poznal," vzpomíná na ni Kulhánek.

Někdy v roce 2003 na setkání manažerů ODS se seznámila s tehdy opozičním poslancem Petrem Nečasem. Pro Nagyovou to bylo osudové setkání. Byl to údajně Nečas, kdo jí zařídil místo v hlavní kanceláři ODS. Když se stal ministrem práce, učinil z ní šéfku svého kabinetu. Do stejné pozice ji instaloval po svém jmenování premiérem.

Vztah předsedy vlády a jeho nejbližší spolupracovnice byl od počátku poněkud nestandardní. Nečas kolem Nagyové postavil ochrannou hráz. Na dotazy například ohledně pochybností o jejím studiu (Nagyová získala před čtyřmi lety magisterský titul na soukromé Univerzitě J. A. Komenského) reagoval podrážděně.

Jana Nagyová, která důsledně trvala na oslovení "paní vrchní ředitelko", proslula jako přísná šéfka. Strach nenaháněla pouze svým podřízeným, nýbrž i lidem, kteří zastávali srovnatelný či vyšší post než ona, píše iDnes.cz.

Související

Více souvisejících

Karolína Peake kauza Nagygate (od 13.6.2013) Jana Nagyová

Aktuálně se děje

před 30 minutami

MS v hokeji

Fiala tentokrát Švýcarům proti Kanadě nepomohl, Rakušané nadále drží naději. Lotyši udolali Slováky v nájezdech

Čtyřmi zápasy pokračoval v neděli domácí hokejový světový šampionát. Odpoledne se představilo opět překvapení z Rakouska, které je po nečekaných výsledcích s Kanadou a Finskem stále ve hře o senzační postup do čtvrtfinále. A můžou na něj nadále myslet i po nedělním zápase s Norskem, se kterým si poradilo 4:1. Ve večerním pražském duelu dvou největších favoritů skupiny A mezi Švýcarskem a Kanadou se hrál vyrovnaný a ostrý hokej, který ovlivnil výrazně Kevin Fiala svým zbytečným vyloučením do konce zápasu. I díky tomu Kanaďané došli k výhře 3:2. Důležitý zápas se večer hrál v Ostravě mezi Slovenskem a Lotyšskem. Ten nakonec dospěl za stavu 2:2 až do samostatných nájezdů, kde se stal hrdinou gólman Gudlevskis, jenž vychytal výhru a lotyšskou naději a postup. To Slováci si na jistotu čtvrtfinále musí ještě počkat. USA pak rozstřílely Kazachstán. 

před 39 minutami

před 1 hodinou

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu se poprvé vyjádřil k zatykači na svou osobu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí odsoudil rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykače proti jeho osobě. Podle Netanjahua jde o absurdní krok a útok na izraelskou armádu a celý Izrael. Uvedla to agentura AP.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 6 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy