Vládní krize v ČR - den druhý: Kalousek se policie nebojí. Užil bych si to, říká

Praha - Většina deníků se dnes ve svých komentářích shoduje, že nejlepším řešením politické situace po demisi premiéra Petra Nečase (ODS) by byly předčasné volby.

Pro předčasné volby se vyslovuje komentář Hospodářských novin. Podle něj koaliční vláda postupně ztratila legitimitu už před Nečasovým skandálem. Stejně tak ztratila legitimitu i Sněmovna, v níž funguje více než desítka nezařazených poslanců, kteří byli původně zvoleni za jiné politické strany, a formace, které nikdo nezvolil.

Také podle Lidových novin (LN) je situace zralá na předčasné volby. "Jenže zevnitř parlamentu svět vypadá jinak," míní komentátor listu a připomíná, že k rozpuštění Sněmovny je nutných 120 poslanců - a zhruba tolik jich tuší, že už by se do ní po volbách podívali jen z galerie pro návštěvníky.

Za nezanedbatelný důvod k předčasným volbám označují některé deníky i to, že by odkázaly do patřičných mezí prezidenta Miloše Zemana. "Tím by se hned zkraje zbavil královského práva intrikařit nad budoucím kabinetem," upozorňuje deník E15.

Také podle Hospodářských novin mnoho indicií nasvědčuje tomu, že Zeman usiluje o to, aby se předčasné volby nekonaly a aby to byl on, kdo bude po celý rok zbývající do řádných voleb dominovat české politice.

Pokud projeví koaliční partneři smysl pro jednotu a kompromis, předčasné volby nebudou. Ale pokračující vnitrokoaliční spory je přivolají, píše komentátor Mladé fronty Dnes. Podle deníků by předčasné volby nejspíš přivedly k moci sociální demokraty s podporou komunistů, jenže v řádných volbách za rok by ČSSD zřejmě zvítězila stejně.

Co se v Česku dnes děje:

16:45 Nezařazený poslanec Jaroslav Škárka odmítl informace, že si ODS chce zavázat jeho přízeň dosazením do některých sněmovních výborů. "Na začátku června jsem v dopise požádal všechny předsedy poslaneckých klubů kromě Věcí veřejných o členství ve výborech, ze kterých jsem dobrovolně vystoupil kvůli soudnímu sporu. Nemá to vůbec žádnou souvislost s aktuální situací. S nikým sem o tom nejednal," řekl iDNES.cz poslanec.

16:33 Středočeská ODS ctí v kauze svých bývalých poslanců Petra Tluchoře, Ivana Fuksy a Marka Šnajdra presumpci neviny. Informace, které dosud pronikly na veřejnost, nedávají podle jejích představitelů důvod k vyloučení někdejších poslanců ze strany.

16:00 Ministr financí a místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek v rozhovoru pro IHNED.cz: "Kdyby policie chtěla vydat Petra Nečase kvůli standardní politické dohodě, budu první, kdo řekne ne. A kdyby si přišli pro mě? Toho se nebojím, to bych si vysloveně užíval."

15:30 Náměstek olomouckého vrchního žalobce Pavel Komár v České televizi potvrdil, že Petr Nečas je veden mezi podezřelými z uplácení exposlanců ODS. Komár nepřímo uvedl, že by expremiér mohl být obviněn.

15:00 TOP 09 zatím nedostala návrh, koho ODS chce jako kandidáta na premiérský post. "Žádný termín, dokdy se na jménu nového premiéra musíme dohodnout, stanoven nebyl," uvedla místopředsedkyně strany Helena Langšádlová.

14:10 ČSSD požaduje předčasné volby, které by se uskutečnily na začátku září. Strana zopakovala, že usiluje o rozpuštění Sněmovny, ke kterému je potřeba 120 hlasů poslanců. "Je to jediné správné řešení. Chceme svolat mimořádnou schůzi, na které se o tom bude hlasovat. Všichni poslanci ČSSD podpoří rozpuštění. V příštích dvou týdnech budeme hledat podporu," uvedl předseda poslaneckého klubu ČSSD Jeroným Tejc. Po rozpuštění Sněmovny se musí volby konat do 60 dnů. Podle ČSSD by tak bylo nejvhodnější, aby se mimořádná schůze konala v půli července, aby volby proběhly až těsně po letních prázdninách.

13:35 "Věci veřejné vyzývají politické kluby v Parlamentu ČR, aby se zabývaly činností Vojenského zpravodajství, zda ho nebylo zneužito i v jiných kauzách," nabádal na briefingu předseda strany Vít Bárta. Upozornil, že Vojenské zpravodajství bylo aktivní i při řešení kauzy s letouny CASA, která se dotýká Vlasty Parkanové i Miroslava Kalouska.

13:20 Úřadující předseda ODS a ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba bude žádat vysvětlení po svém poradci Tomáši Jindrovi, kterému policisté v pondělí v souvislosti s aktuální kauzou prohledávali dům.

13:00 Exposlance Šnajdra, Tluchoře a Fuksu nemusí ochránit, že si trafiky dohodli jako poslanci. Advokát Oldřich Chudoba před časem uspěl u Nejvyššího soudu s odvoláním, že jeho klient Vít Bárta měl na jednání poslaneckého klubu imunitu. Nyní ale říká, že podoba obou případů je jen zdánlivá. "Vše se odvíjelo od toho, že se to odehrálo na zasedání orgánů Sněmovny. Není to automaticky tak, že když jsem poslanec, tak mám imunitu na vše. Musí to být na jednání buď přímo Sněmovny, nebo výborů a podobně," řekl Chudoba, informuje iDnes.cz.

12:35 Grémium ODS nového premiéra neřešilo. Uvedl to předseda senátorského klubu Jaroslav Kubera s tím, že se o jménech budou bavit jen poslanci. "Řešili jsme, jak načasovat jednání s koaličními partnery a s prezidentem. Dnes by snad měl pověřený předseda Martin Kuba jednat s LIDEM," řekl IHNED.cz senátor.

12:20 Jana Nagyová se o celém obchodu s uplácením poslanců domlouvala i s ministrem zemědělství Petrem Bendlem (ODS), kterého informovala o dohodnuté schůzce s vůdcem rebelů Petrem Tluchořem. Nagyová Tluchoře v hovoru s ministrem nazývá tím "hlavním" a Bendlovi podle policie sdělila, že o jejich setkání nikdo neví. Setkání navíc domlouval "ten malý, bodrý kamarád", což měl být podle policie Roman Boček.

11:50 V korupční aféře, která stála za pádem vlády, údajně figurují také generální ředitel energetické společnosti ČEZ Daniel Beneš a šéf Českých drah Petr Žaluda. Se spolupracovnicí bývalého premiéra Janou Nagyovou telefonicky hovořili o možných postech pro rebelující poslance. Vyplývá to z obvinění Nagyové a dalších čtyř politiků, které na webu zveřejnil deník E15.

11:45 Policie zatím stále nevyslechla jednoho z podezřelých, lobbistu Romana Janouška. "Je stále v Chorvatsku. Mluvil jsem s ním včera a popravdě nevím, co teď bude. Byly provedeny sice nějaké domovní prohlídky, ale ani policie, ani státní zastupitelství nám nesdělilo, jestli budou chtít pana Janouška vyslechnout," řekl IHNED.cz právní zástupce Janouška Vít Široký.

11:30 Hlavní vyjednávači TOP 09 Karel Schwarzenberg a Miroslav Kalousek přijdou v pátek na Pražský hrad. S prezidentem Milošem Zemanem budou diskutovat o řešení politické situace vzniklé po demisi premiéra Petra Nečase. Zeman se již v pondělí setkal s šéfkou nejmenší koaliční strany LIDEM vicepremiérkou Karolínou Peake.

10:50: "Podpořím pouze kroky, které povedou k před časným volbám," prohlásil dnes nezařazený poslanec Radim Fiala (dříve ODS). Je tak dalším z nezařazených členů sněmovny, kdo nepodporuje pokračování současného kabinetu.

10:21 Šéfka strany LIDEM a místopředsedkyně vlády v demisi Karolína Peake vyčkává, s jakým návrhem na nového předsedu vlády přijde ODS. "Odmítám kohokoliv kádrovat, jsme připraveni si sednout k jednání," tvrdí. Podle Peake nejsou předčasné volby nevyhnutelné. "Ústava nabízí i jiná řešení, nevidím důvod, proč je nevyužít," dodala.

9:40 Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa se neplánuje o premiérský post ucházet. „V tuto chvíli to není realistické," odpověděl na otázku redaktorky ČT, zda by chtěl být předsedou vlády.

9:30 Místopředseda ODS Jiří Pospíšil nechce spekulovat o tom, koho by jeho strana mohla navrhnout na nového premiéra. "Nezlobte se, ale jméno neprozradím," řekl IHNED.cz. Stejně tak netuší, kdy proběhnou jednání v rámci dosluhující vládní koalice. "Není stanoven harmonogram, ale mělo by to být zřejmé během dneška. Předpokládám, že k jednáním dojde během tohoto týdne," uvedl.

9:00 Před jednáním Poslanecké sněmovny, které po přerušení začíná dnes ve 14:00, budou jednat také poslanecké kluby jednotlivých stran. V 11:00 zahájí společné jednání republikové rady strany LIDEM a jejích poslanců, sejde se poslanecký klub ODS, ČSSD i Věcí veřejných. K aktuálnímu vývoji se vyjádří také představitelé strany LEV 21.

8:50 "Rezignací premiéra Nečase nic nekončí. Je třeba, aby byly uspořádány předčasné volby, protože současná sněmovna nedokáže vytvořit jinou vládu, než je vláda privatizace státu a neoliberálních škrtů," říkají pořadatelé shromáždění, které usiluje o rozpuštění sněmovny a předčasné volby.

Samotný protest proběhne dnes od 17h na pražském Klárově. Už dopoledně ale pořadatelé umístí na Malostranské náměstí petiční stánek, kde bude možné podpořit rozpuštění sněmovny. Od jedné hodiny budou přicházet do sněmovny poslanci, které demonstranti uvítají žádostí o novou sněmovnu. Podle události na Facebooku se nyní plánuje zúčastnit téměř 500 lidí.

8:25  Před jednáním Poslanecké sněmovny, které po přerušení začíná dnes ve 14:00, budou jednat také poslanecké kluby jednotlivých stran. V 11:00 zahájí společné jednání republikové rady strany LIDEM a jejích poslanců, sejde se poslanecký klub ODS, ČSSD i Věcí veřejných. K aktuálnímu vývoji se vyjádří také představitelé strany LEV 21.

(Zdroj: iHned.cz)

Související

Vláda ČR

Vláda uvolní peníze na pomoc sportu po povodních. Podpořila také podnikání s Ukrajinou

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.

Více souvisejících

Vláda ČR kauza Nagygate (od 13.6.2013) Miloš Zeman

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pátek poděkoval maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi za jeho podporu, když uvedl, že by Netanjahua pozval do Maďarska i přes zatykač, který na něj vydal Mezinárodní trestní soud (ICC).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy