Vláda rozcupovala návrh Peake, amnestii bude řešit sněmovna

Praha - Vláda v demisi odmítla návrh vicepremiérky Karolíny Peake (LIDEM) na zrušení prezidentova ústavního práva udělovat amnestie. Informovala o tom Peake, která tvrdí, že amnestie je monarchistický přežitek, který zhoršuje postavení poškozených lidí. Rozhodnutí bude na Sněmovně.

Stanovisko pro jednání kabinetu uvádělo, že pravomoc hraje v ústavním systému České republiky důležitou roli a amnestie jako institut není problematický. "Je institutem zajišťujícím ústavní rovnováhu sil mezi mocí výkonnou a soudní," psalo se v dokumentu. Jeho význam prý spočívá v možnosti zohlednit významné změny společenských poměrů, přičemž smyslem není napravovat soudní rozhodnutí nebo pochybení zákonodárce.

Poslanci z jiných stran se k její ústavní novele stavějí spíše odmítavě. Například podle Jana Chvojky (ČSSD) je amnestie tradiční prezidentovo právo, které je prý ale zcela zdiskreditované po novoroční amnestii exprezidenta Václava Klause.

Odmítavě se k normě postavili i Chvojkovi kolegové z ústavně-právního výboru Marek Benda (ODS), Stanislav Polčák (TOP 09 a Starostové) a Stanislav Grospič (KSČM). Benda úpravu pokládá za omyl a zkritizoval i postup, kdy se na každý exces reaguje legislativní změnou. K prosazení předlohy by byl v Parlamentu nutný souhlas nejméně třípětinové většiny zákonodárců.

Peake k návrhu na zrušení amenstie říká:

V době vyhlášení poslední, extrémně široké amnestie Václavem Klausem, většina politiků tuto amnestii odsoudila, a to hlavně z důvodů zkrácení práv těch, kteří byli poškozeni amnestovanými trestnými činy. Nechtěla jsem zůstat jen u silných mediálních prohlášení. Tehdy jsem nechala vypracovat srovnání úpravy amnestie v jiných státech. Z analýzy vyplynulo, že ve státech západní Evropy dochází k omezování amnestie. Důvodem jsou jak negativní důsledky amnestií, tak hlavně jejich nepotřebnost, vzhledem k rozvoji vyvážené trestněprávní politiky.

Ve vyspělých státech se zkrátka neřeší přeplněnost věznic amnestií, při níž poškození ztrácejí svá práva v trestním řízení, ale vždy právě trestněprávní politikou. Takovou politikou, která za bagatelní trestní činy uděluje alternativní nebo mírnější tresty. Ve většině států nepatří oprávnění rozhodnout o amnestii jednomu nebo dvěma osobám, ale zákonodárnému nebo jinému širšímu sboru. V České republice je toto výjimečné oprávnění zasahující do účelu trestního práva svěřeno fakticky jen prezidentovi spolu s premiérem.

Odpovědnost vlády za rozhodnutí premiéra je sice kolektivní, ovšem poněkud pofiderní, když vláda o rozhodnutí premiéra nemusí vůbec vědět, jak ukazuje poslední případ amnestie. Upozorňuji, že tímto návrhem se neruší právo prezidenta udělovat individuální milost.

Uvědomuji si, že se jedná o dílčí úpravu našeho nejvyššího zákona a doufám, že se mým návrhem alespoň otevře širší diskuse o tomto institutu. Diskuse věcná, oproštěná od lednových emocí.

(Zdroj: Parlamentní listy)

Související

Více souvisejících

Karolína Peake amnestie

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

MS v hokeji

Fiala tentokrát Švýcarům proti Kanadě nepomohl, Rakušané nadále drží naději. Lotyši udolali Slováky v nájezdech

Čtyřmi zápasy pokračoval v neděli domácí hokejový světový šampionát. Odpoledne se představilo opět překvapení z Rakouska, které je po nečekaných výsledcích s Kanadou a Finskem stále ve hře o senzační postup do čtvrtfinále. A můžou na něj nadále myslet i po nedělním zápase s Norskem, se kterým si poradilo 4:1. Ve večerním pražském duelu dvou největších favoritů skupiny A mezi Švýcarskem a Kanadou se hrál vyrovnaný a ostrý hokej, který ovlivnil výrazně Kevin Fiala svým zbytečným vyloučením do konce zápasu. I díky tomu Kanaďané došli k výhře 3:2. Důležitý zápas se večer hrál v Ostravě mezi Slovenskem a Lotyšskem. Ten nakonec dospěl za stavu 2:2 až do samostatných nájezdů, kde se stal hrdinou gólman Gudlevskis, jenž vychytal výhru a lotyšskou naději a postup. To Slováci si na jistotu čtvrtfinále musí ještě počkat. USA pak rozstřílely Kazachstán. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu se poprvé vyjádřil k zatykači na svou osobu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí odsoudil rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykače proti jeho osobě. Podle Netanjahua jde o absurdní krok a útok na izraelskou armádu a celý Izrael. Uvedla to agentura AP.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 7 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy