Mlsna asi bude náměstkem Benešové. Dál povede legislativní radu

Praha - Dosluhující ministr bez portfeje a předseda legislativní rady vlády Petr Mlsna se zřejmě stane náměstkem nastupující ministryně spravedlnosti Marie Benešové a legislativní radu povede dál. Benešová to dnes řekla v rozhovoru pro Rádio Impuls. Mlsna se původně ucházel o místo soudce Soudního dvora EU, budoucí ministryně však chce na tomto postu ponechat dosavadní soudkyni Irenu Pelikánovou.

Benešová uvedla, že dnes měla s Mlsnou schůzku, kde si vyjasnili, že k evropskému soudnímu dvoru do Lucemburku nepůjde, a nabídla mu místo náměstka. Na nabídku jí prý kývl. "Uvítám, pokud povede legislativní radu dál, protože ministr na to zpravidla nemá čas," podotkla budoucí ministryně. Dodala, že Mlsna je dobrý legislativec, a "ty si musíme chránit".Končící kabinet premiéra v demisi Petra Nečase (ODS) v lednu bez výběrového řízení navrhl Mlsnu jako kandidáta na soudce Soudního dvora EU, ačkoliv odborníci z poradního sboru expertů doporučovali opětnou nominaci Pelikánové. Později se ukázalo, že Mlsnova nominace skončí neúspěchem, a ministr koncem května potvrdil, že se soudcem Soudního dvora EU nestane, protože prý nezastával dostatečně dlouho vysoké funkce. Benešová uvedla, že chce, aby v Lucemburku pokračovala Pelikánová, protože se osvědčila.Nastupující ministryně v rozhovoru také sdělila, že bude jednat o dalším působení poradce Zdeňka Koudelky na ministerstvu spravedlnosti. Právník Koudelka je jedním z lidí, jimž se přisuzuje autorství textu kritizované novoroční amnestie bývalého prezidenta Václava Klause. Spekulovalo se, že jej napsal v době své stáže na ministerstvu spravedlnosti.Petr Mlsna (* 13. listopadu 1978) Je český právník, politik a vysokoškolský pedagog, od 12. prosince 2012 ministr bez portfeje a od 13. prosince 2012 předseda Legislativní rady vlády ve vládě Petra Nečase jako nestraník.

V letech 1998–2002 vystudoval Právnickou fakultu UK a o rok později zde získal titul doktora práv. Už od roku 2001 začal studovat německá a rakouská studia na Fakultě sociálních věd UK, kde v roce 2003 získal titul doktora filozofie. V roce 2006 dokončil doktorské studium na Právnické fakultě UK a získal titul Ph.D.

Jako pedagog působí na Katedře německých a rakouských studií Institutu mezinárodních studií Fakulty sociálních věd UK, je také externím vyučujícím na Katedře ústavního práva PF UK. Odborně se zabýval ústavním právem v německy mluvících zemích, dále např. právem hospodářské soutěže, telekomunikací nebo veřejnými zakázkami. V roce 2009 jej chtěl Jan Fischer do své vlády jako ministra spravedlnosti, tou se však nakonec stala Daniela Kovářová, nominantka ODS.

Není členem žádné politické strany. 12. prosince 2012 byl jmenován ministrem bez portfeje, pověřený vedením Legislativní rady vlády, kde vystřídal Karolínu Peake.

Vláda České republiky dne 27. února 2013 rozhodla o jeho nominaci na funkci soudce Soudního dvora EU namísto Ireny Pelikánové, dosavadní české zástupkyně u tohoto soudu. Soud však jeho nominaci v květnu 2013 odmítl.

Související

Vrtulník, ilustrační foto

Předseda ÚOHS potvrdil pokutu půl miliardy za armádní tendr na vrtulníky

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Mlsna potvrdil pokutu 550 milionů korun pro ministerstvo obrany za tendr na armádní vrtulníky. Ministerstvo je za 17 miliard koupilo od firmy Bell. Pokuta je pravomocná a ministerstvo ji musí zaplatit, uvedl úřad v tiskové zprávě. Stanovisko ministerstva ČTK zjišťuje.
Jana Černochová (ODS) Rozhovor

Armádu trápí pokuta i absence miliard. Premiér se vyhýbá zodpovědnosti, říká Černochová

ROZHOVOR - Půlmiliardovou pokutu, kterou ministerstvo obrany dostalo od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) za chyby při zakázce na armádní vrtulníky pořízené za 17 miliard korun od americké firmy Bell, považuje poslankyně ODS Jana Černochová za obrovské selhání resortu. „Vyzývám premiéra Andreje Babiše, aby se bezodkladně začal zabývat personální situací na ministerstvu obrany a z pochybení vyvodil odpovídající důsledky. Pane premiére, tímto se nedá promlčet,“ říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Jana Černochová. Předsedkyni Sněmovního výboru pro obranu vadí, že ministerský předseda doposud nevrátil armádě deset miliard korun. „Vyhýbá se zodpovědnosti jako kluk, který rozbil okno u sousedova skleníku.“

Více souvisejících

Petr Mlsna Marie Benešová

Aktuálně se děje

před 38 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy