Bobošíková je frajerka, troufá si na nejtěžší kraj

Praha - Lídr strany by měl kandidovat v kraji, který je nejnáročnější a nejtěžší. Řekla to v pátek novinářům v Ostravě Jana Bobošíková, lídryně Suverenity, za niž kandiduje do Parlamanentu ČR v Moravskoslezském kraji.

"Lidé se mě často ptají, proč jako Pražanda kandiduji v Moravskoslezském kraji. Opakuji, že lídr strany by měl mít odvahu kandidovat v regionu, který je nejnáročnější," řekla Bobošíková s tím, že severní Morava je nejlidnatější kraj v republice, proto je nutné tady oslovit nejvíce lidí, a navíc jde o ekonomicky jednoznačně nejvíce postižený region. Bobošíková dodala, že ani není moc pohodlné objíždět v autobuse lokalitu tak vzdálenou od bydliště, a ona určitě nebude „předvádět takové tanečky“, aby se na pár měsíců do kraje, za který kandiduje, stěhovala.

Moravskoslezský kraj objíždí Bobošíková s dalšími moravskoslezskými kandidáty pro parlamentní volby speciálním autobusem od pondělka. Autobus je podle ní vybaven sparťansky, kromě vody v něm není k dispozici žádné další pití. Lídryni doprovázejí další kandidáti z Moravskoslezského kraje Zdeněk Pavlíček, mluvčí sdružení nájemníků bytů OKD, a Jan Szotkowski. Podle Bobošíkové se podařilo Suverenitě sdružit na společnou kandidátku osobnosti více stran a uskupení, protože jednou z hlavních myšlenek kampaně je spolupráce.

Suverenita má v programu zejména boj s korupcí a snížení nezaměstnanosti. Podle Bobošíkové tyto dvě problematiky velmi těsně souvisejí. Jak uvedla, ve veřejných zakázkách se ročně utratí 800 miliard korun, přitom tak 200 miliard z toho se rozkrade. Přísný boj s korupcí a navíc požadavek, aby se na státních zakázkách v povinném procentu alespoň subdodavatelsky podílely české firmy a čeští pracovníci, by podle Suverenity pomohl řešit vysokou nezaměstnanost. V případech korupce požaduje Suverenita naprosto nekompromisní tresty, především propadnutí majetku nejen obviněného, ale i jeho celé rodiny.

Konkrétní příklad nehospodárného přístupu státu vnímá Bobošíková u státního podniku Lesy České republiky, který chtěl prodat ve dvacetiletém tendru většinu českého dřeva v podobě stojících stromů. Suverenita se podle Bobošíkové zasadila o pozastavení tendru. Podle ní by se totiž takto surové dřevo vyvezlo za hranice, kde by se vytvořila přidaná hodnota, a lidé kupující si nábytek na českém trhu by pak platili práci ze zahraničí, místo abychom dřevo zpracovávali a přidanou hodnotu vytvářeli v České republice. Podle Bobošíkové by tak přišlo o práci na 6000 lidí v celé České republice, jen na Bruntálsku, kde je většina lesů v majetku Lesů ČR, by se to týkalo dvou tisíc pracovních míst.

Suverenita chce snížit počet ministerstev ze 17 na 12, chce dostat pod kontrolu neúměrně vysoké platy šéfů státních firem, chce více kontrolovat vyplácení dávek v hmotné nouzi a nepodporovat lid, kteří žijí z přídavků na děti místo své práce, chce zrušit poplatky stranám za získané mandáty, na kterých by se údajně ušetřily za volební období dvě miliardy korun. Ty by mohly být základem pro chystanou důchodovou reformu. Peníze za mandáty, pokud nyní nějaké získá, chce Suverenita věnovat na nákup čtrnácti fabií. Auta pak vyhraje v každé kraji jeden volič strany. Prokáže se volebními lístky dalších stran, které mu po volbách zůstanou.

Bobošíková připomněla, že jako evropská poslankyně osobně v Evropském parlamentu třikrát interpelovala kvůli nájemníkům bytů OKD, v současnosti RPG. Po její třetí interpelaci se Evropská komise začala zabývat tím, zda převod bytů smlouvou o prodeji státních akcií OKD do soukromých rukou v roce 2004 nebyla nedovolená veřejná podpora. Bobošíková vyzývá politiky ČSSD, kteří jsou v současnosti v Evropském parlamentu, aby dále bojovali za nájemníky bytů, když sociální demokraté celou situaci zavinili, protože za jejich vlády se sporná smlouva podepsala.

Za podstatné považuje Bobošíková také řešení stavu ovzduší v Moravskoslezském kraji. Podle ní by se měly stáhnout peníze investované do nesmyslných ekologických projektů, jako je přidávání potravin do paliva nebo zabírání úrodné zemědělské půdy fotovoltaickými elektrárnami, a tyto finance by se měly použít ke stimulaci firem, aby investovaly do ekologicky šetrnějších technologií.

Bobošíková podle svých slov nevěří předvolebním průzkumům, protože čtrnáct dní před volbami do Evropského parlamentu podle nich mohla získat Suverenita jedno procento hlasů, nakonec dostala 4,5 procenta. Bobošíková je přesvědčena, že Suverenita v parlamentních volbách uspěje a překročí pětiprocentní hranici potřebnou pro vstup do Parlamentu ČR.

Související

Více souvisejících

strana suverenita Jana Bobošíková Volby

Aktuálně se děje

před 22 minutami

Ilustrační fotografie.

Zítko už není ve vazbě. Soud s ním ale pokračuje

Dezinformátor Pavel Zítko, který čelí obžalobě ze šíření poplašné zprávy, byl v pátek propuštěn z vazební věznice v Litoměřicích, kde byl od srpna, kdy jej českým kolegům předala slovenská policie. Informovala o tom ČTK. U chomutovského okresního soudu zároveň pokračovalo hlavní líčení v jeho případu. 

před 59 minutami

Čínská armáda, ilustrační fotografie.

Číná překonává Rusko ve všem. Až na jednu oblast, upozorňuje expert pro EZ

Programový ředitel Středoevropského institutu asijských studií (CEIAS) a odborný asistent na Univerzitě Palackého v Olomouci Richard Turcsányi pro EuroZprávy.cz vysvětlil rozdíly mezi čínským a ruským vlivem. Oba jsou od sebe odlišné, Čína Rusko mocensky předehnala prakticky ve všem – kromě jaderných zbraní. Zatímco „hrozba“ ze strany Moskvy je hlavně vojenská, u Pekingu je to podle něj mnohem méně jasné. 

před 1 hodinou

Mount Everest

Největší záhada Everestu ožívá. Povedl se velký objev

Sto let letos uběhlo od největší záhady kolem nejvyšší hory světa Mount Everest. Dodnes totiž není jasné, zdali ji už v roce 1924 nezdolali dva britští horolezci. Nyní se týmu dokumentaristů povedl velký objev, když byly nalezeny lidské ostatky, které zřejmě paní druhému ze ztracených horolezců. 

před 2 hodinami

Kometa, ilustrační foto

Jak vidět kometu na obloze? Astronomové radí, co (ne)dělat

Milovníkům astronomie začalo asi nejvíce vzrušující období během letošního října. Na obloze se totiž objeví kometa C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS), která bude podle Astronomického ústavu AV ČR nejzajímavějším objektem na říjnové obloze. 

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

Donald Trump

Letadla i vojáci. Trumpa bude před volbami hlídat armáda

Volební tým bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, kandidáta Republikánské strany v nadcházejících prezidentských volbách, požádal o poskytnutí vojenských letadel a vozidel pro zvýšení bezpečnosti během posledních týdnů kampaně. 

včera

včera

Zbraně Hizballáhu

Hizballáh má nové velení. Chystá se na specifický druh války

Hnutí Hizballáh, podporované Íránem, se podle informací dvou anonymních zdrojů připravuje na dlouhou opotřebovací válku na jihu Libanonu a má nové velení. Navzdory izraelským útokům si stále uchovává značné zásoby zbraní, včetně přesných raket, které dosud nepoužilo, uvedla agentura Reuters.

včera

včera

včera

Andrej Babiš

Z podnikatelů populisty: Babiš a Trump jsou v podstatě totéž

Může být velký podnikatel dobrý politik? Záleží na mnoha faktorech, osobnosti jako Donald Trump nebo Andrej Babiš ale ukázaly, že jim jde hlavní o vlastní image (a profit). Hranice mezi politikem-podnikatelem takového formátu a populistou je velice tenká a oba muži ji zdárně překročili.

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko zahájilo ofenzívu v Kurské oblasti. Ukrajinské jednotky jsou v nebezpečí

Ruská vojska tento týden zaznamenala postup v Kurské oblasti na západě země, kde obsadila dvě obce, které předtím kontrolovaly ukrajinské síly. O událostech informovalo ruské ministerstvo obrany. Podle serveru Meduza, který působí z lotyšského exilu, zahájila ruská vojska novou ofenzívu na několika frontových úsecích v této oblasti.

včera

včera

včera

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

Putin nastínil svou vizi ideálního světa

Ruský prezident Vladimir Putin se v pátek setkal s íránským prezidentem Masoudem Pezeškijánem v hlavním městě Turkmenistánu, Ašchabadu, během regionálního summitu. Šlo o jejich první setkání, při kterém diskutovali o bilaterálních vztazích a situaci na Blízkém východě.

včera

včera

Ruská armáda

Rusko decimuje ukrajinské přístavy. Útočí na jeden za druhým

Rusko za poslední tři měsíce provedlo téměř 60 útoků na ukrajinskou přístavní infrastrukturu, přičemž při nich zahynulo 79 civilistů. O těchto útocích informoval místopředseda ukrajinské vlády Olexij Kuleba s tím, že jejich intenzita stále narůstá. Cílem ruských útoků je podle Kuleby zejména oslabení exportního potenciálu Ukrajiny a záměrné vyvolání potravinové krize v částech světa, které jsou závislé na ukrajinských dodávkách obilí.

včera

včera

Útok Izraelců na pracovníky mírové mise OSN připomíná jejich zranitelnost. Jak a kde působí?

Izraelská střelba na pracovníky mírové mise OSN v Libanonu připomněla nepříjemnou skutečnost. I když je mandát těchto vojáků založen na udržení míru a stability v regionu, stávají se často terčem útoků. EuroZprávy.cz přehledně zpracovaly historii a současnou podobu mírových misí.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy