Rozhovor – Středeční hlasování o rozpuštění Poslanecké sněmovny bylo z pohledu levice neúspěšné a sněmovna proto pokračuje ve svém fungování dál. Podle občanského aktivisty Matěje Hollana je tato situace pro projekt Rekonstrukce státu tou lepší variantou, neboť jejich práce má tak šanci uspět. O Rekonstrukci státu a současné politické situaci z pohledu Hollana více v krátkém rozhovoru.
V nedělních Otázkách Václava Moravce se Jeroným Tejc (ČSSD) vyjádřil ve smyslu, že lidem z projektu Rekonstrukce státu se to mluví o zákonech, když je nepřipravují. Přitom na první tiskové konferenci Rekonstrukce státu byl projekt představován i s tím, že v rámci něj připravují odborníci s politiky návrhy devíti klíčových zákonů. Jak to tedy je?
Vtipné je, že konkrétně přímo pro Tejce naši členové úzce spolupracovali na přípravě novely služebního zákona, spolu s lidmi od něj novelu vlastnoručně napsali.
Jste spokojený s vývojem uvedeného projektu? Probíhá realizace přibližně podle plánu, nebo je to komplikovanější, než jste si z počátku mysleli?
Tak určitě. Hned první zákon – zrušení anonymních akcií – byl schválen. Dále zasáhla ruka Ištvánova a Zemanova, což nebylo v ničích plánech a nemohli jsme to nijak ovlivnit. Na červnovou schůzi jsme plánovali kampaň na oslovení mnoha poslanců, na schůzi mělo také projít prvním čtením několik „našich" zákonů, ale nestalo se z důvodu zásahu vyšších sil nic. Akce se tedy přesouvá na další řádnou sněmovnu (září) a teprve pak bude možné naši úspěšnost začít hodnotit.
V tuto chvíli byste byl pro rozpuštění Poslanecké sněmovny, nebo pro její pokračování? Pokud by byla rozpuštěna, byli byste s podporou od zákonodárců jednotlivým návrhům zákonů téměř na začátku. Co je pro prosazení protikorupčních zákonů lepší scénář?
V tuto chvíli osobně pro zachování (je to ale osobní názor, Rekonstrukce státu má názory k jednotlivým zákonům, ne ke všemu dění ve sněmovně), protože je potřeba postavit se jasně k Rusnokově vládě a vyslovit ji nedůvěru. Pak nechť se sněmovna domluví buď na nějaké další vládě, nebo na rozpuštění. A ideálně ne na půdorysu vachrlaté stojedničky, ale na základě širší shody. Pokud se sněmovna rozpustí, budeme ne téměř, ale co se týče legislativního procesu zcela na začátku. Všechny zákony padají pod stůl a musejí se předkládat znova. Pro prosazení zákonů je lepší zachovat sněmovnu (ale to neznamená, že je to nutně lepší pro demokracii atd.).
Jak se vlastně stavíte k nové vládě, ke způsobu vzniku vlády a jednotlivým ministrům?
Vláda nemá důvěru, takže by neměla v zásadě nic dělat. Vznik vlády odporuje parlamentní demokracii, přestože není v rozporu s Ústavou (prezident, tím více přímo volený, takto prostě jednat legálně může), tak je potřeba se proti tomu jasně vymezit a takto utvořenou vládu z principu odmítnout. Jednotliví ministři jsou v této optice pod rozlišovací schopnost, nezpochybňuji, že mohou být někteří i dobří – extrém je pochopitelně Fischer a jeho zázračné konto, k tomu se nedá nic kloudného říci.
Karel Schwarzenberg se v Rakousku vyjádřil, že prezidentovo rozšiřování vlivu připomíná nástup nacistů či komunistický převrat v ČSR. Za to se mu dostalo výrazné kritiky pro přehnané přirovnání. Jedná se dle Vás skutečné o přehnané přirovnání, nebo na něm přeci jenom je?
Jedná se o přehnané přirovnání v tom smyslu, že Zeman není Hitler ani Stalin, takže není adekvátní strašit tím, že směřujeme do totality. Přirovnání ale sedí v té rovině, že i tehdy se vše dělo v zásadě v souladu se zákony, přesto si určitý hráč silově uzurpoval stále větší pravomoci, čímž narušoval zažitou formu demokracie a Zemanovo chování je jasný signál, že chce naší liberální parlamentní demokracii změnit na autoritářský prezidentský systém, což je nebezpečné a je potřeba proti tomu bojovat, protože by nás nečekalo nic pěkného – je třeba vážit si parlamentní demokracie, z Ústavy neodpovědný prezident ji nahradit nemůže.
Patříte asi k nejhlasitějším bojovníkům proti hazardu. Podle Vašich facebookových vzkazů se potýkáte s velkou nevraživostí ze strany hazardní lobby. Nemáte kvůli tomu někdy náladu tenhle boj vzdát? (Tím Vás k tomu rozhodně nenavádím!)
Naopak! Čím častěji mi Vrzáň s Valentou píší, tím mě to víc baví :)
Sledujete i tak nějaký posun k lepšímu v této oblasti?
Tak určitě. Po našem vítězství u Ústavního soudu v dubnu 2013 několik obcí začalo aktivně usilovat o zrušení heren. Obecně se dal obcím do ruky nástroj, jak herny ze svého území vystrnadit, což znamená, že jejich počet na celorepublikové úrovni zcela jistě výrazně poklesne. Jak moc a kolik obcí se nechá hazardem koupit, to bude otázka příštích měsíců – nyní jsme na začátku.
Matěj Hollan je občanský aktivista. Je členem satirického portálu Žít Brno a občanského sdružení Brnění, které mimo jiné usiluje o regulaci hazardu po celé České republice. Na jaře za své aktivity obdržel Cenu Františka Kriegla, kterou jej Nadace Charty 77 ocenila za „nový typ občanského aktivismu, boj proti nelegálnímu hazardu a korupci a prosazování svobody informací".
Projekt Rekonstrukce státu byl zahájen letos na jaře. Za projektem stoí dvacet protikorupčních organizací včetně Brnění. Cílem je prosazení devíti zákonů, které by zásadně pomohly v boji proti korupci. Pro podporu jednotlivých zákonů se snaží přesvědčit zákonodárce napříč politickým spektrem.
21. listopadu 2024 21:05
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
Související
Antigenní testy mohou zabránit třetí vlně koronaviru, věří zadavatelé studie
Křeček odmítá kritiku: Nikdy se nestalo, že by se podnětem ombudsman nezabýval
Aktuálně se děje
před 29 minutami
Na lince metra C je výluka. Jezdí se náhradní tramvajovou dopravou
před 1 hodinou
Počasí se o víkendu citelně oteplí
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pátek poděkoval maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi za jeho podporu, když uvedl, že by Netanjahua pozval do Maďarska i přes zatykač, který na něj vydal Mezinárodní trestní soud (ICC).
Zdroj: Libor Novák