ROZHOVOR: Aktivista Hollan udeřil na Tejce z ČSSD: On lže! A mluvil dál

Rozhovor – Středeční hlasování o rozpuštění Poslanecké sněmovny bylo z pohledu levice neúspěšné a sněmovna proto pokračuje ve svém fungování dál. Podle občanského aktivisty Matěje Hollana je tato situace pro projekt Rekonstrukce státu tou lepší variantou, neboť jejich práce má tak šanci uspět. O Rekonstrukci státu a současné politické situaci z pohledu Hollana více v krátkém rozhovoru.

V nedělních Otázkách Václava Moravce se Jeroným Tejc (ČSSD) vyjádřil ve smyslu, že lidem z projektu Rekonstrukce státu se to mluví o zákonech, když je nepřipravují. Přitom na první tiskové konferenci Rekonstrukce státu byl projekt představován i s tím, že v rámci něj připravují odborníci s politiky návrhy devíti klíčových zákonů. Jak to tedy je?

Vtipné je, že konkrétně přímo pro Tejce naši členové úzce spolupracovali na přípravě novely služebního zákona, spolu s lidmi od něj novelu vlastnoručně napsali.

Jste spokojený s vývojem uvedeného projektu? Probíhá realizace přibližně podle plánu, nebo je to komplikovanější, než jste si z počátku mysleli?

Tak určitě. Hned první zákon – zrušení anonymních akcií – byl schválen. Dále zasáhla ruka Ištvánova a Zemanova, což nebylo v ničích plánech a nemohli jsme to nijak ovlivnit. Na červnovou schůzi jsme plánovali kampaň na oslovení mnoha poslanců, na schůzi mělo také projít prvním čtením několik „našich" zákonů, ale nestalo se z důvodu zásahu vyšších sil nic. Akce se tedy přesouvá na další řádnou sněmovnu (září) a teprve pak bude možné naši úspěšnost začít hodnotit.

V tuto chvíli byste byl pro rozpuštění Poslanecké sněmovny, nebo pro její pokračování? Pokud by byla rozpuštěna, byli byste s podporou od zákonodárců jednotlivým návrhům zákonů téměř na začátku. Co je pro prosazení protikorupčních zákonů lepší scénář?

V tuto chvíli osobně pro zachování (je to ale osobní názor, Rekonstrukce státu má názory k jednotlivým zákonům, ne ke všemu dění ve sněmovně), protože je potřeba postavit se jasně k Rusnokově vládě a vyslovit ji nedůvěru. Pak nechť se sněmovna domluví buď na nějaké další vládě, nebo na rozpuštění. A ideálně ne na půdorysu vachrlaté stojedničky, ale na základě širší shody. Pokud se sněmovna rozpustí, budeme ne téměř, ale co se týče legislativního procesu zcela na začátku. Všechny zákony padají pod stůl a musejí se předkládat znova. Pro prosazení zákonů je lepší zachovat sněmovnu (ale to neznamená, že je to nutně lepší pro demokracii atd.).

Jak se vlastně stavíte k nové vládě, ke způsobu vzniku vlády a jednotlivým ministrům?

Vláda nemá důvěru, takže by neměla v zásadě nic dělat. Vznik vlády odporuje parlamentní demokracii, přestože není v rozporu s Ústavou (prezident, tím více přímo volený, takto prostě jednat legálně může), tak je potřeba se proti tomu jasně vymezit a takto utvořenou vládu z principu odmítnout. Jednotliví ministři jsou v této optice pod rozlišovací schopnost, nezpochybňuji, že mohou být někteří i dobří – extrém je pochopitelně Fischer a jeho zázračné konto, k tomu se nedá nic kloudného říci.

Karel Schwarzenberg se v Rakousku vyjádřil, že prezidentovo rozšiřování vlivu připomíná nástup nacistů či komunistický převrat v ČSR. Za to se mu dostalo výrazné kritiky pro přehnané přirovnání. Jedná se dle Vás skutečné o přehnané přirovnání, nebo na něm přeci jenom je?

Jedná se o přehnané přirovnání v tom smyslu, že Zeman není Hitler ani Stalin, takže není adekvátní strašit tím, že směřujeme do totality. Přirovnání ale sedí v té rovině, že i tehdy se vše dělo v zásadě v souladu se zákony, přesto si určitý hráč silově uzurpoval stále větší pravomoci, čímž narušoval zažitou formu demokracie a Zemanovo chování je jasný signál, že chce naší liberální parlamentní demokracii změnit na autoritářský prezidentský systém, což je nebezpečné a je potřeba proti tomu bojovat, protože by nás nečekalo nic pěkného – je třeba vážit si parlamentní demokracie, z Ústavy neodpovědný prezident ji nahradit nemůže.

Patříte asi k nejhlasitějším bojovníkům proti hazardu. Podle Vašich facebookových vzkazů se potýkáte s velkou nevraživostí ze strany hazardní lobby. Nemáte kvůli tomu někdy náladu tenhle boj vzdát? (Tím Vás k tomu rozhodně nenavádím!)

Naopak! Čím častěji mi Vrzáň s Valentou píší, tím mě to víc baví :)

Sledujete i tak nějaký posun k lepšímu v této oblasti?

Tak určitě. Po našem vítězství u Ústavního soudu v dubnu 2013 několik obcí začalo aktivně usilovat o zrušení heren. Obecně se dal obcím do ruky nástroj, jak herny ze svého území vystrnadit, což znamená, že jejich počet na celorepublikové úrovni zcela jistě výrazně poklesne. Jak moc a kolik obcí se nechá hazardem koupit, to bude otázka příštích měsíců – nyní jsme na začátku.

Matěj Hollan je občanský aktivista. Je členem satirického portálu Žít Brno a občanského sdružení Brnění, které mimo jiné usiluje o regulaci hazardu po celé České republice. Na jaře za své aktivity obdržel Cenu Františka Kriegla, kterou jej Nadace Charty 77 ocenila za „nový typ občanského aktivismu, boj proti nelegálnímu hazardu a korupci a prosazování svobody informací".

Projekt Rekonstrukce státu byl zahájen letos na jaře. Za projektem stoí dvacet protikorupčních organizací včetně Brnění. Cílem je prosazení devíti zákonů, které by zásadně pomohly v boji proti korupci. Pro podporu jednotlivých zákonů se snaží přesvědčit zákonodárce napříč politickým spektrem.

Související

Covid-19, ilustrační foto

Antigenní testy mohou zabránit třetí vlně koronaviru, věří zadavatelé studie

Spolehlivost antigenních testů při správném použití dalece přesahuje 90 procent, jejich masivní nasazení by mohlo zabránit třetí koronavirové vlně v Česku. Podle organizátorů probíhající studie to vyplývá z analýzy vzorků u necelé stovky lidí, kteří se podrobili laboratornímu PCR testu, rychlejšímu antigennímu testu i testu na protilátky. Zároveň v dotazníku poskytli bližší informace k anamnéze.
Stanislav Křeček

Křeček odmítá kritiku: Nikdy se nestalo, že by se podnětem ombudsman nezabýval

Veřejný ochránce práv Stanislav Křeček dnes ujistil, že že se nikdy nestalo ani nestane, aby ochránce práv nezabýval doručeným podnětem. Reagoval na otevřený dopis více než 300 právních akademiků, advokátů a studentů práva. V dopise Křečkovi mimo jiné vytýkají, že svými kroky a výroky ve funkci podlomil důvěru, že roli veřejného ochránce práv plní s vědomím vážnosti funkce.

Více souvisejících

Matěj Hollan - Jeroným Tejc

Aktuálně se děje

před 29 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pátek poděkoval maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi za jeho podporu, když uvedl, že by Netanjahua pozval do Maďarska i přes zatykač, který na něj vydal Mezinárodní trestní soud (ICC).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy