ROZHOVOR: Aktivista Hollan udeřil na Tejce z ČSSD: On lže! A mluvil dál

Rozhovor – Středeční hlasování o rozpuštění Poslanecké sněmovny bylo z pohledu levice neúspěšné a sněmovna proto pokračuje ve svém fungování dál. Podle občanského aktivisty Matěje Hollana je tato situace pro projekt Rekonstrukce státu tou lepší variantou, neboť jejich práce má tak šanci uspět. O Rekonstrukci státu a současné politické situaci z pohledu Hollana více v krátkém rozhovoru.

V nedělních Otázkách Václava Moravce se Jeroným Tejc (ČSSD) vyjádřil ve smyslu, že lidem z projektu Rekonstrukce státu se to mluví o zákonech, když je nepřipravují. Přitom na první tiskové konferenci Rekonstrukce státu byl projekt představován i s tím, že v rámci něj připravují odborníci s politiky návrhy devíti klíčových zákonů. Jak to tedy je?

Vtipné je, že konkrétně přímo pro Tejce naši členové úzce spolupracovali na přípravě novely služebního zákona, spolu s lidmi od něj novelu vlastnoručně napsali.

Jste spokojený s vývojem uvedeného projektu? Probíhá realizace přibližně podle plánu, nebo je to komplikovanější, než jste si z počátku mysleli?

Tak určitě. Hned první zákon – zrušení anonymních akcií – byl schválen. Dále zasáhla ruka Ištvánova a Zemanova, což nebylo v ničích plánech a nemohli jsme to nijak ovlivnit. Na červnovou schůzi jsme plánovali kampaň na oslovení mnoha poslanců, na schůzi mělo také projít prvním čtením několik „našich" zákonů, ale nestalo se z důvodu zásahu vyšších sil nic. Akce se tedy přesouvá na další řádnou sněmovnu (září) a teprve pak bude možné naši úspěšnost začít hodnotit.

V tuto chvíli byste byl pro rozpuštění Poslanecké sněmovny, nebo pro její pokračování? Pokud by byla rozpuštěna, byli byste s podporou od zákonodárců jednotlivým návrhům zákonů téměř na začátku. Co je pro prosazení protikorupčních zákonů lepší scénář?

V tuto chvíli osobně pro zachování (je to ale osobní názor, Rekonstrukce státu má názory k jednotlivým zákonům, ne ke všemu dění ve sněmovně), protože je potřeba postavit se jasně k Rusnokově vládě a vyslovit ji nedůvěru. Pak nechť se sněmovna domluví buď na nějaké další vládě, nebo na rozpuštění. A ideálně ne na půdorysu vachrlaté stojedničky, ale na základě širší shody. Pokud se sněmovna rozpustí, budeme ne téměř, ale co se týče legislativního procesu zcela na začátku. Všechny zákony padají pod stůl a musejí se předkládat znova. Pro prosazení zákonů je lepší zachovat sněmovnu (ale to neznamená, že je to nutně lepší pro demokracii atd.).

Jak se vlastně stavíte k nové vládě, ke způsobu vzniku vlády a jednotlivým ministrům?

Vláda nemá důvěru, takže by neměla v zásadě nic dělat. Vznik vlády odporuje parlamentní demokracii, přestože není v rozporu s Ústavou (prezident, tím více přímo volený, takto prostě jednat legálně může), tak je potřeba se proti tomu jasně vymezit a takto utvořenou vládu z principu odmítnout. Jednotliví ministři jsou v této optice pod rozlišovací schopnost, nezpochybňuji, že mohou být někteří i dobří – extrém je pochopitelně Fischer a jeho zázračné konto, k tomu se nedá nic kloudného říci.

Karel Schwarzenberg se v Rakousku vyjádřil, že prezidentovo rozšiřování vlivu připomíná nástup nacistů či komunistický převrat v ČSR. Za to se mu dostalo výrazné kritiky pro přehnané přirovnání. Jedná se dle Vás skutečné o přehnané přirovnání, nebo na něm přeci jenom je?

Jedná se o přehnané přirovnání v tom smyslu, že Zeman není Hitler ani Stalin, takže není adekvátní strašit tím, že směřujeme do totality. Přirovnání ale sedí v té rovině, že i tehdy se vše dělo v zásadě v souladu se zákony, přesto si určitý hráč silově uzurpoval stále větší pravomoci, čímž narušoval zažitou formu demokracie a Zemanovo chování je jasný signál, že chce naší liberální parlamentní demokracii změnit na autoritářský prezidentský systém, což je nebezpečné a je potřeba proti tomu bojovat, protože by nás nečekalo nic pěkného – je třeba vážit si parlamentní demokracie, z Ústavy neodpovědný prezident ji nahradit nemůže.

Patříte asi k nejhlasitějším bojovníkům proti hazardu. Podle Vašich facebookových vzkazů se potýkáte s velkou nevraživostí ze strany hazardní lobby. Nemáte kvůli tomu někdy náladu tenhle boj vzdát? (Tím Vás k tomu rozhodně nenavádím!)

Naopak! Čím častěji mi Vrzáň s Valentou píší, tím mě to víc baví :)

Sledujete i tak nějaký posun k lepšímu v této oblasti?

Tak určitě. Po našem vítězství u Ústavního soudu v dubnu 2013 několik obcí začalo aktivně usilovat o zrušení heren. Obecně se dal obcím do ruky nástroj, jak herny ze svého území vystrnadit, což znamená, že jejich počet na celorepublikové úrovni zcela jistě výrazně poklesne. Jak moc a kolik obcí se nechá hazardem koupit, to bude otázka příštích měsíců – nyní jsme na začátku.

Matěj Hollan je občanský aktivista. Je členem satirického portálu Žít Brno a občanského sdružení Brnění, které mimo jiné usiluje o regulaci hazardu po celé České republice. Na jaře za své aktivity obdržel Cenu Františka Kriegla, kterou jej Nadace Charty 77 ocenila za „nový typ občanského aktivismu, boj proti nelegálnímu hazardu a korupci a prosazování svobody informací".

Projekt Rekonstrukce státu byl zahájen letos na jaře. Za projektem stoí dvacet protikorupčních organizací včetně Brnění. Cílem je prosazení devíti zákonů, které by zásadně pomohly v boji proti korupci. Pro podporu jednotlivých zákonů se snaží přesvědčit zákonodárce napříč politickým spektrem.

Související

Covid-19, ilustrační foto

Antigenní testy mohou zabránit třetí vlně koronaviru, věří zadavatelé studie

Spolehlivost antigenních testů při správném použití dalece přesahuje 90 procent, jejich masivní nasazení by mohlo zabránit třetí koronavirové vlně v Česku. Podle organizátorů probíhající studie to vyplývá z analýzy vzorků u necelé stovky lidí, kteří se podrobili laboratornímu PCR testu, rychlejšímu antigennímu testu i testu na protilátky. Zároveň v dotazníku poskytli bližší informace k anamnéze.
Stanislav Křeček

Křeček odmítá kritiku: Nikdy se nestalo, že by se podnětem ombudsman nezabýval

Veřejný ochránce práv Stanislav Křeček dnes ujistil, že že se nikdy nestalo ani nestane, aby ochránce práv nezabýval doručeným podnětem. Reagoval na otevřený dopis více než 300 právních akademiků, advokátů a studentů práva. V dopise Křečkovi mimo jiné vytýkají, že svými kroky a výroky ve funkci podlomil důvěru, že roli veřejného ochránce práv plní s vědomím vážnosti funkce.

Více souvisejících

Matěj Hollan - Jeroným Tejc

Aktuálně se děje

před 4 minutami

Hokej, ilustrační foto

Vedle Švédska je ve čtvrtfinále MS i druhý domácí tým Dánové. Mezi osmičkou je i Rakousko, Kazachstán sestupuje

Až tradičně nabitý závěrečný hrací den v rámci základních skupin rozhodl o posledních postupujících do čtvrtfinále a definitivním složení čtvrtfinálových dvojic. Kromě toho ale také rozhodl o druhém sestupujícím. Vedle Francouzů opouští po tomto ročníku elitní divizi MS i Kazachstánci, kteří se mohli ještě zachránit ve vzájemném souboji se Švýcarskem, kdyby ovšem dokázali s nimi bodovat. 

před 8 minutami

Hokej MS

Na čtvrtfinále se Švédy i s Kämpfem. Toronto českého útočníka pouští na MS

Krátce poté, co čeští hokejisté v úterý prohráli svůj poslední zápas ve skupině B na mistrovství světa, bylo jasné, že se jejich realizační tým dočká vytoužené posily z kanadsko-americké NHL. Útočník David Kämpf totiž prošel nezbytnou lékařskou prohlídku a klubové vedení Toronta ho tak následně uvolnilo na MS do švédského Stockholmu, kam Češi odcestují na čtvrteční čtvrtfinále, ve kterém se utká s domácími Švédy.

před 15 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Izraelci zřejmě zabili lídra Hamásu Sinvára. Obsadíme celé Pásmo Gazy, potvrdil Netanjahu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes večer v obsáhlém projevu prohlásil, že je jeho země připravena ukončit válku v Pásmu Gazy – ovšem jen za „jasných podmínek“, které mají zajistit izraelskou bezpečnost. Premiér zároveň potvrdil, že izraelská armáda pravděpodobně zabila významného lídra Hamásu Mohammeda Sinvára a že cíl zcela porazit hnutí Hamás zůstává beze změny.

před 1 hodinou

Mark Carney, Liberální strana Kanady

Kanada se chce připojit k Trumpovu štítu Golden Dome

Kanadská vláda potvrdila, že s administrativou prezidenta Donalda Trumpa jedná o možném zapojení do nového amerického systému protiraketové obrany nazývaného „Golden Dome“. Cílem ambiciózního projektu je ochrana Severní Ameriky před tzv. „nové generací“ vzdušných hrozeb, včetně hypersonických střel a útoků ze stratosféry či vesmíru.

před 2 hodinami

Elon Musk

Elon Musk nekončí. Prozradil, jak dlouho zůstane v čele Tesly

Elon Musk prohlásil, že hodlá zůstat generálním ředitelem společnosti Tesla ještě alespoň dalších pět let. Veřejné ujištění pronesl během vystoupení na katarském ekonomickém fóru pořádaném agenturou Bloomberg v Dauhá. Když se ho moderátor zeptal, zda je připraven vést Teslu v příštích pěti letech, Musk bez váhání odpověděl: „Ano.“ A v reakci na následný dotaz, zda má o tomto plánu nějaké pochybnosti, s typickou dávkou černého humoru dodal: „No, ledaže bych zemřel.“

před 3 hodinami

Donald Trump

Válka na Ukrajině: Jaké budou další kroky? Trumpa čekají tři zásadní rozhodnutí

Americký prezident Donald Trump se v příštích týdnech může ocitnout v klíčové roli při hledání cesty k ukončení ruské agrese proti Ukrajině. Podle aktuální analýzy experta Michaela O’Hanlona z vlivného think-tanku Brookings Institution by Trump mohl využít diplomatického manévrovacího prostoru, který mu otevřelo nedávné sbližování s Kyjevem. Pokud zároveň zesílí tlak na Moskvu, může podle O’Hanlona připravit půdu pro možné příměří.

před 3 hodinami

Očkování, ilustrační foto

Nemoc, která v minulosti děsila svět, už nebude hrozbou? Británie spouští jako první na světě očkování

Ve Spojeném království začne letos v létě celosvětově první očkovací program proti kapavce. Britské zdravotnické úřady oznámily, že vakcína bude od 1. srpna nabízena vybraným skupinám obyvatel skrze místní centra sexuálního zdraví. Cílem je zpomalit rychle rostoucí výskyt této pohlavně přenosné infekce, která v posledních letech vykazuje alarmující nárůst a čím dál častěji je rezistentní vůči antibiotikům.

před 4 hodinami

Americká armáda, ilustrační fotografie

Nejde jen o Ukrajinu. USA stojí před možností největšího vojenského konfliktu od druhé světové války

Americká zahraniční politika se čím dál častěji točí kolem jednoho bodu na mapě východní Asie – Tchaj-wanu. Tento ostrov, jehož mezinárodní status zůstává nejednoznačný, se připravuje na možný vojenský střet s Čínou, která si na něj dělá dlouhodobý nárok. A Spojené státy stojí před dilematem, které by mohlo vést k největšímu vojenskému konfliktu od druhé světové války – tentokrát ale s jadernou mocností, píše National Interest.

před 5 hodinami

Elton John

Elton John kvůli AI označil britskou vládu za absolutní lůzry

Zpěvák a hudební skladatel Elton John ostře kritizuje britskou vládu za návrh, který by umožnil technologickým firmám využívat chráněný obsah umělců bez jejich souhlasu pro trénování umělé inteligence. John tento přístup označil za „trestní čin“ a britskou vládu za „absolutní lůzry“.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Volodymyr Zelenskyj v Praze

Mír výměnou za území? Rusko a Ukrajina zvažují možnosti dohody

Vyjednávání prezidentů Ukrajiny a Ruska, jak sám Putin oficiálně během tiskové konference nabídl, by mohlo znamenat důležitý posun v jednání o ukončení války. Hlavním bodem by měly být územní otázky a jejich budoucí kontrola. Na přijetí této nabídky naléhal i Donald Trump, který vyzval Ukrajinu k okamžitému souhlasu.

před 7 hodinami

Andrij Portnov

Ve Španělsku byl zastřelen Andrij Portnov, ukrajinský politik a poradce Janukovyče

V úterý ráno otřásla Madridem šokující vražda bývalého vlivného ukrajinského politika Andrije Portnova. Neznámý útočník či útočníci ho zastřelili poblíž prestižní American School of Madrid ve čtvrti Pozuelo de Alarcón. Jak informovala agentura Reuters s odvoláním na zdroj blízký vyšetřování, obětí byl právě Portnov – dlouholetý právník a někdejší vysoce postavený člen administrativy prezidenta Viktora Janukovyče.

před 7 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Ukrajina má důkazy, že ruská armáda popravuje kapitulující ukrajinské vojáky

Drsný rozkaz proniká šumem vysílačky: „Velitele zajmout, ostatní zabít.“ Tato děsivá slova zazněla v rámci série rádiových komunikací mezi ruskými jednotkami, které podle ukrajinských úřadů dokazují, že vyšší důstojníci ruské armády přikazují vojákům popravovat kapitulující ukrajinské vojáky – což je hrubé porušení mezinárodního práva.

před 7 hodinami

Monika Brusenbauch Meislová

Brexit pozpátku? Británie a EU se snaží aktualizovat vztahy, jinak nezvládnou čelit novým hrozbám, říká Meislová

Expertka na britský politický systém Monika Brusenbauch Meislová z brněnské Masarykovy univerzity v rozhovoru pro EuroZprávy.cz exkluzivně vysvětlila, co znamená snaha o aktualizaci vzájemných vztahů Velké Británie a Evropské unie a také zhodnotila, jak se Londýnu podařil brexit. „Mnoho očekávaných výhod – nové obchodní dohody, silnější globální postavení, nižší míra migrace – se buď nenaplnilo, nebo se ukázaly jako zcela iluzorní,“ říká. 

před 8 hodinami

Donald Trump

Trump neví co dál, Ukrajinu nechá padnout. V Kyjevě panuje zklamání, frustrace a rostoucí obavy

Ukrajina se znovu cítí opuštěná jedním ze svých klíčových spojenců. Americký prezident Donald Trump 19. května jednal telefonicky se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem, aby se pokusil prosadit příměří ve válce, která už téměř čtyři měsíce drtí Ukrajinu. Výsledek? Žádný průlom, žádné sankce a z pohledu Kyjeva – další ostudná ukázka Trumpovy důvěřivosti vůči Kremlu.

před 8 hodinami

lesy

Problém, který jde za každým z nás. Leností ničíme ekosystémy, přitom stačí vyměnit oblečení za jídlo

Kvalitní jídlo by mělo být základním právem, ne nedostupným luxusem. Místo toho utrácíme za zbytečnosti, zlozvyky a statusové symboly, zatímco strava končí na chvostu priorit. Levné potraviny z velkochovů a průmyslové výroby snižují nejen kvalitu našeho života, ale také systematicky devastují přírodu. Ekosystémy trpí kvůli naší pohodlnosti, závislosti na levném a ochotě ignorovat důsledky. Pokud nezměníme spotřebitelské chování, nezachrání nás ani to, že plastové lahve házíme do žlutého kontejneru.

před 9 hodinami

Ehud Olmert

Izraelské operace v Gaze jsou velmi blízko válečnému zločinu, varuje expremiér. Mezinárodní tlak roste

Bývalý izraelský premiér Ehud Olmert se ostře vymezil vůči aktuální vojenské strategii Izraele v Pásmu Gazy. V rozhovoru pro britskou stanici BBC uvedl, že to, co izraelská vláda pod vedením Benjamina Netanjahua v Gaze provádí, je „velmi blízko válečnému zločinu“. Vyjádření přichází v době, kdy se Izrael ocitá pod rostoucím mezinárodním tlakem kvůli rozsahu civilních obětí a blokádě humanitární pomoci.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Požár v přírodě, ilustrační fotografie.

Devastace Země v přímém přenosu. Loňský rok přinesl tragický rekord

Úbytek světových lesů dosáhl v loňském roce nejvyšší úrovně od začátku měření, a to především kvůli bezprecedentnímu nárůstu požárů, které byly výrazně zesíleny globálním oteplováním. Podle nové analýzy University of Maryland zveřejněné prostřednictvím platformy Global Forest Watch zmizela z povrchu Země plocha lesů o velikosti Itálie.

před 11 hodinami

Situace v Pásmu Gazy je katastrofální. Dva miliony lidí čelí hladomoru

Situace v Pásmu Gazy zůstává i po 11 týdnech blokády naprosto katastrofální. Více než dva miliony lidí čelí bezprostřednímu hladomoru, zatímco mezinárodní humanitární pomoc stále jen obtížně proniká skrze izraelské hranice. Na zemi, kde lidé marně čekají na jakoukoliv potravinu, se valí přísliby, které se zatím mění jen v bezmoc a frustraci.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy