Rozhovor – Středeční hlasování o rozpuštění Poslanecké sněmovny bylo z pohledu levice neúspěšné a sněmovna proto pokračuje ve svém fungování dál. Podle občanského aktivisty Matěje Hollana je tato situace pro projekt Rekonstrukce státu tou lepší variantou, neboť jejich práce má tak šanci uspět. O Rekonstrukci státu a současné politické situaci z pohledu Hollana více v krátkém rozhovoru.
V nedělních Otázkách Václava Moravce se Jeroným Tejc (ČSSD) vyjádřil ve smyslu, že lidem z projektu Rekonstrukce státu se to mluví o zákonech, když je nepřipravují. Přitom na první tiskové konferenci Rekonstrukce státu byl projekt představován i s tím, že v rámci něj připravují odborníci s politiky návrhy devíti klíčových zákonů. Jak to tedy je?
Vtipné je, že konkrétně přímo pro Tejce naši členové úzce spolupracovali na přípravě novely služebního zákona, spolu s lidmi od něj novelu vlastnoručně napsali.
Jste spokojený s vývojem uvedeného projektu? Probíhá realizace přibližně podle plánu, nebo je to komplikovanější, než jste si z počátku mysleli?
Tak určitě. Hned první zákon – zrušení anonymních akcií – byl schválen. Dále zasáhla ruka Ištvánova a Zemanova, což nebylo v ničích plánech a nemohli jsme to nijak ovlivnit. Na červnovou schůzi jsme plánovali kampaň na oslovení mnoha poslanců, na schůzi mělo také projít prvním čtením několik „našich" zákonů, ale nestalo se z důvodu zásahu vyšších sil nic. Akce se tedy přesouvá na další řádnou sněmovnu (září) a teprve pak bude možné naši úspěšnost začít hodnotit.
V tuto chvíli byste byl pro rozpuštění Poslanecké sněmovny, nebo pro její pokračování? Pokud by byla rozpuštěna, byli byste s podporou od zákonodárců jednotlivým návrhům zákonů téměř na začátku. Co je pro prosazení protikorupčních zákonů lepší scénář?
V tuto chvíli osobně pro zachování (je to ale osobní názor, Rekonstrukce státu má názory k jednotlivým zákonům, ne ke všemu dění ve sněmovně), protože je potřeba postavit se jasně k Rusnokově vládě a vyslovit ji nedůvěru. Pak nechť se sněmovna domluví buď na nějaké další vládě, nebo na rozpuštění. A ideálně ne na půdorysu vachrlaté stojedničky, ale na základě širší shody. Pokud se sněmovna rozpustí, budeme ne téměř, ale co se týče legislativního procesu zcela na začátku. Všechny zákony padají pod stůl a musejí se předkládat znova. Pro prosazení zákonů je lepší zachovat sněmovnu (ale to neznamená, že je to nutně lepší pro demokracii atd.).
Jak se vlastně stavíte k nové vládě, ke způsobu vzniku vlády a jednotlivým ministrům?
Vláda nemá důvěru, takže by neměla v zásadě nic dělat. Vznik vlády odporuje parlamentní demokracii, přestože není v rozporu s Ústavou (prezident, tím více přímo volený, takto prostě jednat legálně může), tak je potřeba se proti tomu jasně vymezit a takto utvořenou vládu z principu odmítnout. Jednotliví ministři jsou v této optice pod rozlišovací schopnost, nezpochybňuji, že mohou být někteří i dobří – extrém je pochopitelně Fischer a jeho zázračné konto, k tomu se nedá nic kloudného říci.
Karel Schwarzenberg se v Rakousku vyjádřil, že prezidentovo rozšiřování vlivu připomíná nástup nacistů či komunistický převrat v ČSR. Za to se mu dostalo výrazné kritiky pro přehnané přirovnání. Jedná se dle Vás skutečné o přehnané přirovnání, nebo na něm přeci jenom je?
Jedná se o přehnané přirovnání v tom smyslu, že Zeman není Hitler ani Stalin, takže není adekvátní strašit tím, že směřujeme do totality. Přirovnání ale sedí v té rovině, že i tehdy se vše dělo v zásadě v souladu se zákony, přesto si určitý hráč silově uzurpoval stále větší pravomoci, čímž narušoval zažitou formu demokracie a Zemanovo chování je jasný signál, že chce naší liberální parlamentní demokracii změnit na autoritářský prezidentský systém, což je nebezpečné a je potřeba proti tomu bojovat, protože by nás nečekalo nic pěkného – je třeba vážit si parlamentní demokracie, z Ústavy neodpovědný prezident ji nahradit nemůže.
Patříte asi k nejhlasitějším bojovníkům proti hazardu. Podle Vašich facebookových vzkazů se potýkáte s velkou nevraživostí ze strany hazardní lobby. Nemáte kvůli tomu někdy náladu tenhle boj vzdát? (Tím Vás k tomu rozhodně nenavádím!)
Naopak! Čím častěji mi Vrzáň s Valentou píší, tím mě to víc baví :)
Sledujete i tak nějaký posun k lepšímu v této oblasti?
Tak určitě. Po našem vítězství u Ústavního soudu v dubnu 2013 několik obcí začalo aktivně usilovat o zrušení heren. Obecně se dal obcím do ruky nástroj, jak herny ze svého území vystrnadit, což znamená, že jejich počet na celorepublikové úrovni zcela jistě výrazně poklesne. Jak moc a kolik obcí se nechá hazardem koupit, to bude otázka příštích měsíců – nyní jsme na začátku.
Matěj Hollan je občanský aktivista. Je členem satirického portálu Žít Brno a občanského sdružení Brnění, které mimo jiné usiluje o regulaci hazardu po celé České republice. Na jaře za své aktivity obdržel Cenu Františka Kriegla, kterou jej Nadace Charty 77 ocenila za „nový typ občanského aktivismu, boj proti nelegálnímu hazardu a korupci a prosazování svobody informací".
Projekt Rekonstrukce státu byl zahájen letos na jaře. Za projektem stoí dvacet protikorupčních organizací včetně Brnění. Cílem je prosazení devíti zákonů, které by zásadně pomohly v boji proti korupci. Pro podporu jednotlivých zákonů se snaží přesvědčit zákonodárce napříč politickým spektrem.
Související

Antigenní testy mohou zabránit třetí vlně koronaviru, věří zadavatelé studie

Křeček odmítá kritiku: Nikdy se nestalo, že by se podnětem ombudsman nezabýval
Aktuálně se děje
před 4 minutami

Vedle Švédska je ve čtvrtfinále MS i druhý domácí tým Dánové. Mezi osmičkou je i Rakousko, Kazachstán sestupuje
před 8 minutami

Na čtvrtfinále se Švédy i s Kämpfem. Toronto českého útočníka pouští na MS
před 15 minutami

Izraelci zřejmě zabili lídra Hamásu Sinvára. Obsadíme celé Pásmo Gazy, potvrdil Netanjahu
před 1 hodinou

Kanada se chce připojit k Trumpovu štítu Golden Dome
před 2 hodinami

Elon Musk nekončí. Prozradil, jak dlouho zůstane v čele Tesly
před 3 hodinami

Válka na Ukrajině: Jaké budou další kroky? Trumpa čekají tři zásadní rozhodnutí
před 3 hodinami

Nemoc, která v minulosti děsila svět, už nebude hrozbou? Británie spouští jako první na světě očkování
před 4 hodinami

Nejde jen o Ukrajinu. USA stojí před možností největšího vojenského konfliktu od druhé světové války
před 5 hodinami

Elton John kvůli AI označil britskou vládu za absolutní lůzry
před 5 hodinami

Češi věří vědě, Slováci konspiracím. Průzkum o placaté zemi ukazuje na tragický stav tamního vzdělávání
před 6 hodinami

Mír výměnou za území? Rusko a Ukrajina zvažují možnosti dohody
před 7 hodinami

Ve Španělsku byl zastřelen Andrij Portnov, ukrajinský politik a poradce Janukovyče
před 7 hodinami

Ukrajina má důkazy, že ruská armáda popravuje kapitulující ukrajinské vojáky
před 7 hodinami

Brexit pozpátku? Británie a EU se snaží aktualizovat vztahy, jinak nezvládnou čelit novým hrozbám, říká Meislová
před 8 hodinami

Trump neví co dál, Ukrajinu nechá padnout. V Kyjevě panuje zklamání, frustrace a rostoucí obavy
před 8 hodinami

Problém, který jde za každým z nás. Leností ničíme ekosystémy, přitom stačí vyměnit oblečení za jídlo
před 9 hodinami

Izraelské operace v Gaze jsou velmi blízko válečnému zločinu, varuje expremiér. Mezinárodní tlak roste
před 9 hodinami

Konec levných zásilek z Temu a Sheinu. EU zavede speciální poplatek za každý balíček
před 10 hodinami

Devastace Země v přímém přenosu. Loňský rok přinesl tragický rekord
před 11 hodinami
Situace v Pásmu Gazy je katastrofální. Dva miliony lidí čelí hladomoru
Situace v Pásmu Gazy zůstává i po 11 týdnech blokády naprosto katastrofální. Více než dva miliony lidí čelí bezprostřednímu hladomoru, zatímco mezinárodní humanitární pomoc stále jen obtížně proniká skrze izraelské hranice. Na zemi, kde lidé marně čekají na jakoukoliv potravinu, se valí přísliby, které se zatím mění jen v bezmoc a frustraci.
Zdroj: Libor Novák