Na ministerstvu zahraničí se dějí divy! Podívejte, kdo se vrací

Praha – Až ve středu bude Poslanecká sněmovna hlasovat o vyjádření důvěry vládě Jiřího Rusnoka. Už teď však můžeme sledovat divoké personální změny, které předvádějí jednotliví ministři ve svých rezortech. Do výměn se pustil už i ministra zahraničních věcí Jan Kohout.

Dle deníků Insider vrátil do čela generální inspekce Vladimír Válkyho. Ten byl v roce 2011 z tohoto postu vyhozen tehdejším ministrem Karlem Schwarzenbergem kvůli aféře s údajně předraženými počítačovými zakázkami pro ministerstvo zahraničních věcí, ve které nebyl Války razantní dle představy ministra.

Zástupcem Válkyho bude František Lhota, uvádí Insider. Lhota řídil inspekci v době ministra Jana Kavana (na ministerstvu za vlády Miloše Zemana) a generálního sekretáře Karla Srby (ten si měl objednat vraždu novinářky Sabiny Slonkové, neboť upozorňovala na ovlivňování zakázek na ministerstvu).

To, že dělá Kohout změny, které jsou zcela odlišné od jednání jeho předchůdce, je poměrně očekávatelné (např. v případě Válkyho). Kohout se totiž na rozdíl od Schwarzenberga velmi dobře shodne s prezidentem Milošem Zemanem, kterému odsouhlasil adepty na velvyslanecké posty.

Související

Sjezd ČSSD (18.2.2018): Jiří Zimola

Kdo povede ministerstvo zahraničí? Zimola prozradil konkrétní jména

Od jmenování nové vlády uplynuly už dva měsíce, post ministra zahraničí je ale stále neobsazený a rezort dočasně vede šéf ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček. Rozhodnutí o novém šéfovi české diplomacie by mohlo padnout už zítra. Místopředseda ČSSD Jiří Zimola představil jména, která by podle něj mohla uspět.
Jan Kohout

Jan Kohout nechce říct, zda bude ministrem zahraničí

Praha - Bývalý ministr zahraničí Jan Kohout se dnes nechtěl vyjádřit k tomu, zda dostal nabídku na vedení diplomacie i v příštím kabinetu, který by mohly vytvořit ANO s ČSSD. O možném návratu Kohouta do čela ministerstva zahraničí se zmínil v České televizi prezident Miloš Zeman.

Více souvisejících

Jan Kohout Karel Schwarzenberg ministerstvo zahraničí

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy