Praha - Prezidenti Barack Obama a Dmitrij Medveděv podepsali ve čtvrtek v Praze smlouvu o jaderném odzbrojení. Dokument omezí arzenály strategických zbraní Spojených států a Ruska.
Toto jsou základní data o nové smlouvě a jaderné výzbroji obou zemí:
• Smlouva omezuje počet jaderných hlavic na 1550 na každé straně. Tento strop je o 75 procent nižší, než limit ve smlouvě START 1 a o třetinu nižší než limit ze smlouvy SORT.
• Smlouva každé zemi omezuje na 800 celkový počet nosičů (rozmístěných i nerozmístěných) jaderných zbraní – mezikontinentálních balistických raket, balistických střel vypouštěných z ponorek a těžkých bombardérů určených pro jadernou výzbroj.
• Určuje Američanům i Rusům strop 700 kusů rozmístěných nosičů.
• Smlouva neomezuje americké plány na protiraketovou obranu v Evropě. Rusové však k ní připojí prohlášení, ve kterém oznámí, že od smlouvy odstoupí, pokud by dospěli k závěru, že americká protiraketová obrana narušuje strategickou rovnováhu.
• Dokument počítá s kontrolou zbrojních závazků. Kontroly mohou být neohlášené, avšak smlouva nepředpokládá, že státy budou moci zřizovat stálá kontrolní stanoviště ve vybraných objektech, což umožňovala dřívější dohoda o strategických zbraních.
• Závazky stanovené smlouvou musí státy splnit do sedmi let od předání ratifikačních dokumentů.
• Smlouva bude platit deset let od předání ratifikačních listin a je možné ji vypovědět i prodloužit.
• Nový dokument nahrazuje smlouvu START 1, která vypršela loni 5. prosince, a ruší smlouvu SORT.
• Bulletin Atomic Scientists píše, že Američané nyní mají rozmístěných 2 200 jaderných hlavic (bomb), Rusové 2 790. Rakety (bombardéry) s těmito hlavicemi jsou v operační pohotovosti, jejich obsluha čeká na pokyn k odpálení.
• Pokud Američané a Rusové jaderné arzenály omezí v rozsahu, jak to předpokládá nová smlouva, zůstane jim ještě dostatek atomové munice na to, aby zničili celou planetu, a to i několikrát.
Související
Nejasný pokrok v jednáních mezi USA a Íránem. Rozhovory mají pokračovat
Kim Čong-un poslal vzkaz Trumpovi. Jaderných zbraní se vzdávat nehodlá
Jaderné zbraně , Barack Obama , Dmitrij Medveděv
Aktuálně se děje
před 1 minutou
Co teď čeká Írán? Zemi povede vytvořená rada, čeká ji boj o přežití režimu
před 37 minutami
„Nezapomeneme na 7. říjen.“ Izraelská armáda opět udeřila v srdci Teheránu, Írán slibuje pomstu
před 1 hodinou
Po smrti je nejen ajatolláh. Zahynula Chameneího dcera, zeť, vnouče a 40 íránských představitelů
před 2 hodinami
Írán zahájil rozsáhlou vlnu útoků napříč celým Blízkým východem
před 3 hodinami
Rozzuření Íránci se pokusili vtrhnout na americké velvyslanectví
před 5 hodinami
Počasí: Příští týden jarní teploty setrvají, bude až 15 stupňů
včera
Ajatolláh Alí Chameneí je po smrti
včera
TOI: Íránské revoluční gardy zřejmě zablokovaly jednu z nejdůležitějších námořních cest světa, Hormuzský průliv
Aktualizováno včera
Chameneí je po smrti, tvrdí izraelské úřady
včera
Útok na Írán byl největší leteckou operací v historii Izraele. Mrtvých jsou stovky
včera
Izraelské letectvo zahájilo další nálety na Írán. Exploze zní v Teheránu i u jaderné elektrárny
Aktualizováno včera
Írán zahájil novou vlnu raketových útoků po celém Blízkém východě. Zasáhl luxusní hotel v Dubaji
včera
Trump: Zaútočili jsme, protože Írán vyvíjí rakety schopné zasáhnout USA. Podle rozvědky to není pravda, tvrdí CNN
včera
Válka na Blízkém východě: Íránský ministr i šéf revolučních gard jsou po smrti. Britská letadla jsou ve vzduchu, zasedne RB OSN
včera
Chameneí mohl být při útoku na Írán zabit, tvrdí Izrael. Teherán to popírá
včera
Na dívčí školu v Íránu měly dopadnout tři rakety. Mrtvých je přes 50, tvrdí Teherán
včera
Blízký východ je útoky „zděšen“. Není to naše válka, vzkazuje
včera
Cílem útoků USA a Izraele se stala Chameneího kancelář i prezidentský palác
včera
První reakce na útoky v Íránu: Blízký východ se ocitá na pokraji katastrofy, varuje svět
včera
Blízký východ v plamenech. Íránské rakety dopadají na Katar, Kuvajt, SAE i Bahrajn, Izrael zahájil nové nálety
Íránské revoluční gardy (IRGC) podnikly v odvetě za útoky na íránská města údery proti čtyřem americkým základnám na Blízkém východě. Podle informací íránské státní tiskové agentury Fars byly terčem raketových útoků základny Al-Udeid v Kataru, Al-Salem v Kuvajtu a Al-Dhafra ve Spojených arabských emirátech. Zasažena byla také základna páté flotily amerického námořnictva v Bahrajnu.
Zdroj: Libor Novák