Rusnokova vláda a šetřit? Zakázky za miliardy jen létají. Premiér se chválí

Praha -Vláda Jiřího Rusnoka rozhodla od svého jmenování o zakázkách za několik miliard korun. Například na konci září kabinet v demisi schválil vypsání zakázky na nákup nových aut a pohonných hmot pro ministerstvo vnitra celkem za zhruba 1,6 miliardy korun. Ministři se na stejném jednání vyslovili také pro pokračování smluv se společností Microsoft. Podle mluvčí vlády Jany Jabůrkové bude uzavřena rámcová smlouva a bude pak na jednotlivých úřadech, zda si služby objednají. Vláda schválila i několik armádních nákupů za stovky milionů korun. Tento týden uplyne 100 dní od jmenování Rusnokovy vlády.

Už v srpnu týdeník Euro napsal, že kabinet, který nezískal důvěru Sněmovny, přidělil za první měsíc svého působení zakázky za 1,1 miliardy korun a vypsal tendry za 910 milionů korun. 

Kabinet v dalších měsících souhlasil také s přidělením několika zakázek pro ministerstvo obrany. Zakázku na servis polských vrtulníků W-3A Sokol za 195 milionů korun získala firma Zenit, která zastupuje výrobce strojů AgustaWestland. Obrana zadala rovněž zakázky na vývoj technologií za 372 milionů korun. Bez výběrových řízení je získají státní podniky Vojenský výzkumný ústav, Vojenský technický ústav a Ústřední vojenská nemocnice v Praze.

Ministři se na konci září vyslovili pro pokračování kontraktů se společností Microsoft, které by měly k 30. listopadu vypršet. Od nových smluv, které navazují na kontrakty uzavřené v roce 2008, si vláda slibuje finanční úspory při pořizování produktů Microsoftu. Kolik stát v příštích letech zaplatí, ale není jasné. V předchozím období stát zaplatil přes 6,8 miliardy korun. Kdyby si jednotlivé úřady tyto služby pořizovaly samostatně, byla by podle vládní zprávy cena přibližně o miliardu vyšší. Prodloužení kontraktů s Microsoftem kritizuje Česká pirátská strana.

Podle Jabůrkové se stát k ničemu nezavázal a úřady mohou využívat softwary jiných firem. "Smlouva o strategické spolupráci však dává možnost státním úřadům pořizovat licence na produkty společnosti Microsoft s garancí nejnižší možné ceny, kterou lze v Česku získat," sdělila ČTK Jabůrková.

Na stejném jednání ministři schválili vypsání dvou zakázek pro ministerstvo vnitra. Jde o dodávku 843 osobních aut v letech 2014 až 2017 za asi 418,8 milionu korun a bezhotovostní nákup pohonných hmot za 1,17 miliardy korun.

Na začátku října schválil kabinet rovněž výběrové řízení na výstavbu komunikace I/11 v Moravskoslezském kraji, jejíž součástí je obchvat Třince. Stavět by se mohlo začít na jaře příštího roku. Projektová cena investice je 4,4 miliardy Kč, výsledná cena by ale měla být nižší.

Žádné úspory, přiznala Benešová

Po pádu Nečasova kabinetu a následném rozpuštění sněmovny zmizela snaha šetřit téměř docela. Z čísel za třetí čtvrtletí roku 2013 je to zřejmé. "Za uplynulé čtvrtletí se nepodařilo dosáhnout téměř žádné úspory (s výjimkou cca 18,6 milionu na ministerstvu vnitra a cca 1,2 milionu na ministerstvu školství)," píše ministryně spravedlnosti v demisi Marie Benešová ve zprávě, kterou předložila vládě.

Právě ona zdědila agendu, kterou měla v Nečasově kabinetu na starosti vicepremiérka Karolína Peake (LIDEM). Podle ní je třeba k prosazení úspor politická síla, která nepolitickému kabinetu Jiřího Rusnoka chybí. "Ale i v době, kdy byla takzvaně velká politická síla a takzvaně silní ministři na jednotlivých ministerstvech, tak se to příliš nedařilo," uvedla v rozhovoru pro Lidovky.cz.

Ostatně neochota šetřit provázela ministerstva už v době, kdy dokument na stole ministryně Peake vznikal. Když měly úřady určit, kde ušetří, nedokázaly to. "Všehovšudy přišly všechny rezorty dohromady s návrhem úspor ve výši asi 1,5 miliardy," popsala Peake. Nečasova vláda si ale kvůli nezvyšování deficitu stanovila ušetřit 11,5 miliardy. "Bylo nutno úspory hledat ještě jinde," uvedla vicepremiérka. Nakonec se však neušetřilo ani tolik, kolik připouštěla sama ministerstva.

Premiér v demisi Jiří Rusnok má za to, že jeho úřednická vláda v prvních 100 dnech splnila, co deklarovala. Na tiskové konferenci po jednání kabinetu vyzdvihl především zákon o obnovitelných zdrojích energie, návrh rozpočtu nebo zlepšené čerpání evropských fondů. Vyjádřil také přesvědčení, že je dobře, když vláda souzní s hlavou státu.

"Kdyby byl problém České republiky v tom, že vláda souzní s Hradem, tak to bychom jistě na tom byli dobře v této zemi," nechal se slyšet Rusnok. Ve většině záležitostí podle něj soulad existuje a je za to prý rád. "Já myslím, že výkonné orgány této země by měly spolu souznít."

Související

Marek Ženíšek (TOP 09)

Ženíšek bude od čtvrtka novým ministrem pro vědu

Česko bude mít nového ministra pro vědu, výzkum a inovace, který nahradí poslankyni Helenu Langšádlovou (TOP 09). Prezident Petr Pavel se chystá jmenovat Marka Ženíška (TOP 09) ve čtvrtek dopoledne, informoval Pražský hrad na webu. 

Více souvisejících

Vláda ČR zakázky

Aktuálně se děje

před 1 minutou

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 52 minutami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Aktualizováno včera

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy